Evokované potenciály

Evokovaný potenciál je elektrický potenciál zaznamenaný z nervového systému (obvykle centrálního) po prezentaci stimulu. Potenciály jsou měřené metodami jako elektroencefalografie, elektromyografie nebo i jinými elektrofyziologickými technikami.

Evokované potenciály mají nízkou amplitudu, obecně v řádu několika mikrovoltů (kupř. EEG desítky mikrovoltů, EMG milivolty, EKG často blízko 1 voltu). Z toho důvodu vyžadují obvykle zprůměrování signálu, kterým dosáhneme jejich odlišení od šumu pozadí. Signál je časově vázaný ke stimulu a jelikož má šum náhodný charakter, lze jej opakovanou stimulací odfiltrovat.

Existuje několik druhů evokovaných potenciálů

Somatosensorické evokované potenciály

Sensorické evokované potenciály (SSEP) se zaznamenávají z centrálního nervového systému po elektrické stimulaci n. tibialis, n. medianu nebo n. ulnaris, následované záznamem elektrické aktivity ze skalpu pacienta (EEG). Slouží kupř. k vyhodnocení míšní funkce během chirurgických zákroků.

Specialista analyzuje amplitudu a latenci vln. Vlny mají komplexní charakter, jednotlivé části jsou označené písmenem a číslem (kupř. N20 označuje negativní vlna po 20 ms při stimulaci n. medianus, pravděpodobně odpovídající příchodu signálu do somatosensorického kortexu). Během anestezie poskytují amplituda a latence vln důležité informace – výrazné zvýšení latence nebo pokles amplitudy jsou známkami neurologické dysfunkce.

Vizuální evokované potenciály

Základ pro vizuální evokované potenciály (VEP) byl položen již v 30. letech na základě změn EEG v okcipitální oblasti při stimulaci světlem. V současnosti se ke stimulaci používají šachovnicové obrazce (černé a světlé čtverce nebo proužky o stejné velikosti) na počítačové obrazovce. Snímají se změny v EEG v oblasti záhlaví. Vlny se označují písmeny P (pozitivní) a N (negativní) následovanými čísly představujícími jejich latenci.

Sluchové evokované potenciály

Sluchové evokované potenciály představují odpověď jednotlivých částí sluchové dráhy na zvuk. Signál vzniká v hlemýždi, je převáděn  příslušným nervem (n. cochlearis) přes mozkový kmen až do kůry.

Podskupinu tvoří kmenové sluchové evokované potenciály (BAEP). Test lze používat s úspěchem u novorozenců k vyloučení vrozených vad vnitřního ucha.

 

Motorické evokované potenciály

Motorické evokované potenciály (MEP) se na rozdíl od výše uvedených zaznamenávají ze svalů po stimulaci motorické kůry mozkové (magnetické nebo elektrické).

 

Peroperační monitorování

Somatosenzorické potenciály lze použít při chirurgických zákrocích, u kterých může dojít k poškození určitých struktur mozku. Lze jimi kupř. sledovat nedokrvení mozkové kůry během karotické endarterektomie (odstranění “cholesterolového” plátu z hlavní tepny mozku).

Také lze použít přímou elektrickou stimulaci skalpu k aktivaci motorických drah – tato technika označovaná jako monitorování transkraniálních elektrických potenciálů efektivně hodnotí motorické dráhy centrálního nervového systému během chirurgických zákoků. V peroperačním monitorování se specialisté obecně přiklání k elektrické stimulaci, ne magnetické (která je typická spíše pro ambulantní klinické použití), kvůli její nižší citlivosti na anestezii.

 

Další zajímavé odkazy