Základní pravidla korfbalu V současné době se korfbal hraje především v hale, na hřišti o rozměrech 40x20 metrů. Hřiště je rozděleno na 2 poloviny. V každé z nich stojí koš - proutěná obroučka na stojanu bez odrazové desky ve výšce 3,5 metru nad hrací plochou. Protože je koš umístěn v 1/3 vzdálenosti od zadní čáry, je možné útočit ze všech stran. Hraje se s míčem o stejné velikosti jakou má míč fotbalový, je však těžší (cca 450 g). Tým se skládá ze čtyř žen a čtyřech mužů, z nichž jsou vždy 2 hráčky s 2 hráči v každé zóně. Vždy po vstřelení dvou košů mění hráči své zóny. V poločase si družstva vymění strany. Hráči přejdou do druhé zóny. Vždy po dosažení dvou košů mění hráči své role: z útočníků se stávají obránci a z obránců útočníci. V poločase se role nemění, mění se pouze strany. Hráč, který je jednou vystřídán, se nemůže vrátit do hry. Každý koš má hodnotu jednoho bodu, vítězí samozřejmě tým s větším počtem nastřílených košů. Hrací doba, kromě nejmladších kategorií, je 2x 30 minut. Vhazování provádí útočník z vlastní zóny z místa, které je blízko středu hřiště. Vhazování se provádí na začátku hry, na začátku druhého poločasu a po každém dosaženém koši. V případě zahájení hry provádí vhazování domácí družstvo, v případě zahájení druhého poločasu vhazuje hostující družstvo a v případě dosažení koše vhazuje družstvo, které koš obdrželo.Pro vhazování platí stejné podmínky jako v případě rozehrání volného hodu BĚHEM HRY JE ZAKÁZÁNO: a) dotknout se míče nohou Neúmyslný dotek, který neovlivní hru, netrestá se. b) udeřit do míče pěstí Každý úder sevřenou pěstí je trestný a to i v případě, že se hráč dotkne míče zápěstím nebo hřbetem ruky. c) zmocnit se míče v nesprávné pozici Jestliže se hrací plochy dotýká jiná část těla než chodidla, není dovoleno odbití nebo chycení míče. Avšak, jestliže hráč při pádu má míč již v držení, potom je povoleno míč z leže odehrát. Je samozřejmě možné se postavit a potom míč rozehrát. d) běžet s míčem Běh s míčem je v přímém protikladu s požadavkem souhry. (Je dovoleno: Při uchopení míče je hráč v klidu lze V tomto případě může jednou nohou libovolně pohybovat za předpokladu, že druhá noha zůstává na stejném místě. Otáčení na jedné noze je povoleno. Při uchopení míče je hráč v běhu nebo ve výskoku; nejprve se zastaví a potom odehraje míč. Podmínka je taková, že se po uchopení míče musí snažit okamžitě a zcela zastavit.) e) vyhýbat se spolupráci (sólo-hra) g) udeřit do míče nebo do házející paže, tzn. bránící paže nebo ruka se nesmí pohybovat směrem k míči v okamžiku kontaktu. h) bránit soupeři opačného pohlaví v rozehrání míče i) bránit soupeře, který je již bráněn jiným hráčem j) vstřelit koš z obranné zóny a z volného hodu Jedním z pravidel, kterým se korfbal liší od ostatních sportů, je tzv. bráněná střelba. Pokud totiž útočník vystřelí ve chvíli, kdy mezi ním a košem stojí v dostatečné vzdálenosti obránce a aktivně blokuje střelu, ztrácí útočící tým míč. Při porušení některého z pravidel může rozhodčí nařídit buď volný hod, nebo trestný hod (penaltu) - např. za faul při střelbě či bránění opačného pohlaví. Volný hod: Všichni hráči jsou ve vzdálenosti nejméně 2,5 m od rozehrávajícího hráče. Jestliže se volný hod rozehrává v útočné zóně, pak všichni hráči stejného týmu jako rozehrávající hráč jsou od sebe vzdáleni nejméně 2,5 m. Trestný hod Hráč brání hráčku ve volné pozici nebo obráceně Hráč zabrání střelbě soupeři ve volné pozici : strkáním nebo vrážením ,nadměrným bráněním Hráč má možnost skórovat a spoluhráči je bráněno nahrát přesně a včas, protože je: - nedovoleně bráněn soupeřem - mu vyražen míč soupeřem z ruky - strkán, srážen nebo držen soupeřem - bráněn soupeřem opačného pohlaví - bráněn dvěma soupeři