Pravidlová komise FAČR Testy Číslo testu: 797 Tento test vypracoval: Dne: 1 Rozhodčí v průběhu utkání zemřel. Není-li stanoveno řídícím orgánem jinak, utkání ukončí: 1) společně oba asistenti rozhodčího 2) první asistent rozhodčího společně s delegátem svazu (platí pouze pro utkání, ke kterým byl delegát svazu delegován) 3) první asistent rozhodčího 2 Funkcionáři přítomní na lavičce pro příslušníky družstva... 1) mohou hráčům dávat pokyny podle zásad uvedených v pravidle V Pravidel fotbalu. 2) mohou hráčům dávat pokyny bez omezení. 3) mohou hráčům dávat pokyny podle zásad uvedených v příloze A Pravidel fotbalu. 4) mohou hráčům dávat pokyny podle zásad uvedených v příloze B Pravidel fotbalu. 3 Smí asistent rozhodčího vstoupit na hrací plochu, aby urovnal konflikt hráčů? 1) Ano 2) Ne 4 Musí rozhodčí prodloužit dobu hry, aby se mohl provést volný kop? 1) Ne 2) Ano 5 Pokus o udeření soupeře rozhodčí... 1) potrestá, jen když se ho hráč dopustí mimo boj o míč. 2) zásadně netrestá. 3) potrestá i v případě, že šlo o přestupek z neopatrnosti. 4) potrestá jen v případě, že šlo o přestupek úmyslný, jemuž se napadený hráč stačil vyhnout. 6 Může mít hrací plocha tvar čtverce o straně 90 m? 1) Ne 2) Ano 7 Hostující družstvo přešlo na soupeřově polovině hřiště do útoku. Asistent rozhodčího zpozoroval, že za zády rozhodčího obránce hostů kopl do stehna útočníka soupeře. Na situaci zareaguje tak, že... 1) ihned signalizuje praporkem. 2) vyčká na přerušení hry, pak zdvihne praporek a zavolá rozhodčího pohybem ruky k sobě. 3) si zapamatuje číslo provinivšího se hráče. Signalizovat praporkem nebude. 4) vyčká, až se na něj rozhodčí podívá, a teprve potom bude signalizovat praporkem. 8 Po vyplnění zápisu o utkání, ale ještě před zahájením hry, provedlo družstvo hostí změny v sestavě, protože se dva hráči zranili při rozcvičování. Musí o těchto změnách rozhodčí informovat kapitána domácích? 1) Ne 2) Ano 9 Rozhodčí prodloužil 1. poločas, aby se mohl provést PK. Spoluhráč hráče provádějícího PK vkročil předčasně do PÚ a brankář míč vyrazil do hřiště. Rozhodčí... 1) napomene provinilce a ukončí hru. 2) ihned ukončí hru. 3) napomene provinilce a nechá PK opakovat. 4) nechá PK opakovat. 10 Jestliže na hrací plochu vnikl divák v době, kdy byl míč ve hře, a dotkl se míče, rozhodčí naváže hru... 1) nepřímým volným kopem ve prospěch družstva, které bylo zásahem diváka poškozeno. 2) nepřímým volným kopem ve prospěch hostujícího družstva. 3) podle vzdálenosti od okraje hrací plochy vhazováním nebo kopem od branky. 4) míčem rozhodčího. 11 Provedení volného kopu zdržují čtyři bránící hráči tím, že se zdržují v blízkosti místa přestupku. Rozhodčí: 1) napomene všechny bránící hráče za nesportovní chování 2) vyzve bránící hráče k odchodu na předepsanou vzdálenost 3) napomene jen toho bránícího hráče, který byl nejblíže k místu přestupku 12 Je rohový praporek součástí hrací plochy? 1) Ne 2) Ano 13 Při provádění přímého volného kopu se několik hráčů provinilo nedodržením předepsané vzdálenosti. Musí rozhodčí napomenout všechny provinivší se hráče? 1) Ano 2) Ne 14 Musí rozhodčí vyměnit míč, který v průběhu utkání nasákne vodou a zvětší tak poněkud svou hmotnost? 1) Ano 2) Ne 15 Smí si hráč shrnout stulpny, pokud neodloží chrániče? 1) Ano 2) Ne 16 Vzdálenost pro vyznačení delší čáry pokutového území se měří: 1) 16,5 m od brankové čáry směrem do hrací plochy. 2) 18 m od brankové čáry směrem do hrací plochy. 3) 11 m od brankové čáry směrem do hrací plochy. 4) 16 m od brankové čáry směrem do hrací plochy. 17 Hráč vhodil míč do hry z větší vzdálenosti než 1 metr. Rozhodčí posoudí, jestli míč přešel do hrací plochy v místě, kde opustil hrací plochu přes pomezní čáru, a v případě že ano: 1) přeruší hru a nechá opakované vhazování provést hráčem téhož družstva 2) nechá pokračovat ve hře 3) přeruší hru a nechá opakované vhazování provést hráčem soupeřova družstva 18 Při provádění kopu od branky... 1) rozhodčí zásadně nedává znamení k provedení kopu znamení píšťalkou. 2) rozhodčí k provedení kopu vždy musí dát znamení píšťalkou. 3) rozhodčí provedení kopu od branky nekontroluje. 4) rozhodčí zpravidla nedává znamení k provedení kopu znamení píšťalkou. 19 Smí hráč útočící strany zaujmout při provádění volného kopu vzdálenost 9,15m od míče? 1) Ano 2) Ne 20 Smí asistent v případě, že podle jeho názoru se rozhodčí dopouští zřejmého omylu, uplatnit z vlastní iniciativy svůj názor? 1) Ne 2) Ano 21 Bylo dosaženo branky a příslušný asistent rozhodčího zůstal stát na svém místě. Znamená to: 1) že branka byla regulérní 2) že před dosažením branky nebyla porušena pravidla 3) že před dosažením branky byla porušena pravidla nebo že branka nebyla regulérní 22 Při provádění NVK vyběhnou ze zdi dva bránící hráči dříve, než je míč ve hře. Rozhodčí přeruší hru a... 1) nechá NVK opakovat, osobní tresty není nutno udělit. 2) oba hráče napomene a nechá NVK opakovat. 3) napomene hráče, který vyběhl více, a nechá NVK opakovat. 4) napomene hráče, který vyběhl více, a nařídí NVK v místě, kam hráč vyběhl. 23 V přátelském utkání se kontrola registračního průkazu nastupujícího náhradníka ... 1) provádí výhradně při střídání, před utkáním se registrační průkazy rozhodčímu nepředkládají. 2) provádí před zahájením utkání, může se ale provést i při střídání. 3) neprovádí nikdy. 4) provádí výhradně před zahájením utkání, stejně jako v soutěžním utkání. 24 Branky bylo dosaženo po nepřehledné situaci. Dotáže se rozhodčí svého asistenta, zda před dosažením branky nedošlo k porušení pravidel? 1) Ano, vždy. 2) Ano, jestliže ho kapitán o to požádá. 3) Ano, je-li přesvědčen, že asistent mohl situaci lépe vidět. 4) Ano, ale jenom v případě, že si sám není jist, a přitom je přesvědčen, že asistent mohl situaci lépe vidět. 25 Utkání nemůže být zahájeno, jestliže za družstvo nenastoupí: 1) nejméně 6 hráčů, brankář a kapitán. 2) nejméně 7 hráčů, z nichž jeden je brankář a jeden kapitán. 3) nejméně 7 hráčů, brankář a kapitán. 4) nejméně 7 hráčů, z nichž jeden je kapitán. 26 Za prudké vražení zezadu ramenem do soupeřovy lopatky rozhodčí nařídí: 1) přímý volný kop, popřípadě pokutový kop, ale jen v případě, že napadený hráč upadne. 2) vždy nepřímý volný kop. 3) přímý volný kop, popřípadě pokutový kop. 4) mimo pokutové území přímý volný kop, v pokutovém území se vrážení netrestá. 27 Počítá se doba, kdy brankář v nepřerušené hře záměrně leží na míči, aby zdržoval hru, do doby povolené k držení míče pod kontrolou? 1) Ano 2) Ne 28 Při provádění kopů na branku z pokutové značky se vystřídali všichni hráči družstva, aniž o vítězi bylo rozhodnuto. Rozhodčí proto 1) nechá další kopy provádět po jednom, přičemž pořadí hráčů je v pravomoci příslušného družstva. 2) nechá další kopy provádět po jednom, přičemž pořadí hráčů nesmí být změněno. 3) nechá další kopy provádět po jednom, přičemž pořadí hráčů může být změněno pouze s jeho souhlasem. 4) znovu losuje o provádění dalších pěti kopů stejným způsobem, jako před zahájením provádění kopů. 29 Rozhodčí je kapitánem požádán, aby zkontroloval výstroj soupeřova hráče, která podle názoru kapitána neodpovídá pravidlům. Rozhodčí kontrolu... 1) je povinen provést, jen když je míč ze hry. 2) není povinen provést. 3) je povinen provést, jen když ji neprováděl před utkáním. 4) je povinen provést okamžitě. 30 Od poločasové přestávky lze po dohodě s kapitány obou družstev odstoupit. Rozhodčí dorosteneckého utkání: 1) nesmí na žádost kapitánů od poločasové přestávky odstoupit, může ale dobu poločasové přestávky zkrátit (nejvýše však na 10 minut). 2) nesmí (ani po dohodě s kapitány) od poločasové přestávky odstoupit. 3) proto může na žádost kapitánů od poločasové přestávky odstoupit. 31 Může být hlasatel v utkání oblastního přeboru mladší 18 let? 1) Ne 2) Ano 32 Vedoucí družstva v soutěžním utkání dospělých je oprávněn 1) opsat si ze Zápisu o utkání jména a rodná čísla hráčů soupeřova družstva 2) opsat si ze Zápisu o utkání popis provinění vyloučeného hráče 3) požadovat kontrolu RP soupeře ve své přítomnosti 4) konzultovat s kapitánem námitky vznášené do Zápisu o utkání 33 Může mladší žák nastoupit za dorost? 1) Ne 2) Ano 34 Rozhodčí předčasně ukončil utkání pro špatné povětrnostní podmínky. Musí nechat do zápisu uvést dohodu na náhradním termínu utkání? 1) Ne 2) Ano 35 Po skončení utkání si do kabiny rozhodčích přijde vedoucí družstva opsat přestupek vyloučeného hráče z přední strany zápisu. Dovolí mu to rozhodčí? 1) Ne 2) Ano 36 Počet hráčů družstva klesl pod sedm, proto rozhodčí předčasně ukončil utkání. Uvede rozhodčí do Zápisu o utkání dohodu o náhradním termínu? 1) Ne 2) Ano 37 Družstvo dospělých se dostaví k utkání bez registračních průkazů. Tuto skutečnost oznámí rozhodčímu… 1) kapitán družstva. 2) některý z příslušníku družstva. Konkrétní funkci normy neuvádějí. 3) vedoucí družstva po vyplnění zápisu. 4) vedoucí družstva před vyplněním zápisu. 38 Hráč předložil registrační průkaz, z něhož již úplně odpadl rozlepený plastikový obal. Rozhodčí 1) tohoto hráče připustí ke hře, registrační průkaz ale odebere a zašle řídícímu orgánu. 2) tohoto hráče k utkání nepřipustí. 3) tohoto hráče připustí ke hře jen poté, co hráč, trenér a vedoucí podepíší zvláštní prohlášení, registrační průkaz v každém případě odebere a zašle řídícímu orgánu. 4) tohoto hráče připustí ke hře bez dalšího opatření, protože žádnou normu neporušil 39 Odpovídá pořadatel za bezpečnost auta delegáta? 1) Ne 2) Ano 40 Je hrací doba pro mladší i starší přípravky stejná? 1) Ne 2) Ano Odpovědi na test č.797 ot. č. 1 správně: 3 Norma: 5, v 4 ot. č. 2 správně: 4 Norma: B, ZU ot. č. 3 správně: 1 Norma: 6, ot. č. 4 správně: 1 Norma: 7, ZT ot. č. 5 správně: 4 Norma: 12, v 14 ot. č. 6 správně: 1 Norma: 1, ZT ot. č. 7 správně: 1 Norma: 6, v 16 ot. č. 8 správně: 2 Norma: 3, v 3 ot. č. 9 správně: 2 Norma: 14, v 17 ot. č. 10 správně: 4 Norma: 8, v 7 ot. č. 11 správně: 3 Norma: 13, v 6 ot. č. 12 správně: 2 Norma: 1, ZT ot. č. 13 správně: 2 Norma: 13, v 8 ot. č. 14 správně: 2 Norma: 2, v 4 ot. č. 15 správně: 2 Norma: 4, ZT ot. č. 16 správně: 1 Norma: 1, ZT ot. č. 17 správně: 2 Norma: 15, v 3 ot. č. 18 správně: 4 Norma: 16, v 2 ot. č. 19 správně: 1 Norma: 13, ZT ot. č. 20 správně: 1 Norma: 6, ot. č. 21 správně: 3 Norma: 10, v 9 ot. č. 22 správně: 3 Norma: 13, v 8 ot. č. 23 správně: 2 Norma: 3, v 8 ot. č. 24 správně: 4 Norma: 10, v 3 ot. č. 25 správně: 2 Norma: 3, v 1 ot. č. 26 správně: 3 Norma: 12, v 13 ot. č. 27 správně: 1 Norma: 12, v 29 ot. č. 28 správně: 1 Norma: A, v 4 ot. č. 29 správně: 1 Norma: 4, v 16 ot. č. 30 správně: 2 Norma: 7, v 7 ot. č. 31 správně: 1 Norma: SŘ, čl.23/1 ot. č. 32 správně: 2 Norma: SŘ, 48-3 ot. č. 33 správně: 2 Norma: SŘ, 69-1 ot. č. 34 správně: 2 Norma: SŘ, 49-2 ot. č. 35 správně: 2 Norma: SŘ, 43-3 ot. č. 36 správně: 1 Norma: SŘ, 30 ot. č. 37 správně: 1 Norma: SŘ, 13-2 ot. č. 38 správně: 2 Norma: SŘ, 42/7 ot. č. 39 správně: 2 Norma: SŘ, 20/11 ot. č. 40 správně: 2 Norma: SŘ, 42/10