<br><br>
Na podzim, po prvních mrazech, se hladoví, prochladlí a oslabení ježci, kteří nemohli zazimovat, stahují k lidským obydlím.  Tito chránění tvorové bez lidské pomoci hynou.
Na podzim odchycení ježci s váhou menší než 700g vyžadují péči až do jara.
Upozornění - při manipulaci s ježky používejte kožené rukavice.
<br>
<br>
<b>Příjem ježka.<br></b>
Ježka, kterého přinesete domů, je nutné umístit do provizorní bedny vystlané novinami v teplé místnosti a hladové zvířátko nakrmit. Jako první pomoc podáme 1- 2 dětské piškoty namočené ve vodě. Až se ježek zahřeje, krmíme jak je uvedeno v kapitole krmení. Ihned po přijetí ježka je nutné navštívit veterinárního lékaře - v Litovli MVDr. J. Věcka, 
Šmakalova 1152, ambulance. U lékaře projde lékařskou prohlídkou a bude zbaven vnějších parazitů (blechy, k

líšťata - přípravek Frontline spray), vnitřních parazitů (přípravek Lopatol, Drontal) a bude ochráněn antibiotickou clonou.
<br><br>
<b>Ubytování ježka.<br></b>
Pozor! Ježci jsou samotáři, neumísťujeme jich proto více pohromadě. Ideální výběh je dva metry čtverečné.  což v domácnosti nemůžeme většinou poskytnout. Lze použít velkou přepravku na maso  s plným dnem, která nesmí

 stát přímo na zemi - podložíme ji laťkami.
Uvnitř vysteleme novinami, které téměř každý den měníme. Pokud je bedna nižší než 50 cm,
přikrýváme ji,  jinak je ježek schopen vylézt. Takto ubytovaný ježek se musí každý večer nechat v teple proběhnout. Důležité upozornění !!! Ježek musí být ubytován  v teplotě okolo 19o C, větší ježci asi v teplotě 16o C.

 Pro ubytování je vhodný teplý sklep nebo jiné vytápěné prostory.
<br><br>
<b>Potrava ježka.<br></b>
Ježek je hmyzožravec. V jeho jídelníčku musí převládat masitá potrava. Ježek, který váží více než 250g, se krmí většinou granulemi v množství 1 - 4 polévkové lžíce denně - k dostání u veterinárního lékaře MVDr. J. Věcka .Ježky menší než 250g krmíme speciálním krmivem pro ježky Igelfutter od firmy Vitakraft. Menší ježky krmíme 2x denně, větší jedenkrát denně večer. Pozor, při překrmování trpí ježci průjmem.
K pití pouze vodu, která musí být stále ve výběhu !!!
Ve výběhu musí  být umístěny dvě misky - jedna těžší na vodu,druhá na krmivo.      

<b><br><br>Zazimování ježka.<br></b>
Jakmile ježek dosáhne hmotnosti 700g, pokusíme se ho zazimovat. Do výběhu umístíme malou ložnici - krabici vystlanou novinami nebo flanelem, uvnitř i v ně, a přeneseme do chladnější místnosti s teplotou asi 5o C.
Pozor ! Teplota nesmí klesnout pod bod mrazu !!! Stále podáváme večer potravu i vodu,
pokud neusne (to poznáme tak, že si ježek ucpe otvor do ložnice). Denně kontrolujeme

a pokud je ježek opět aktivní, znovu krmíme a napájíme.

Jarní vypouštění  ježkaK vypouštění ježka nesmí dojít dříve než v první polovině května a s minimální váhou ježka asi 700g . Několik dnů před vypuštěním dáváme ježka na zahradu proběhnout, aby lépe uvykl
divočině. Pozor - v ohrádce, aby neutekl. Ke konečnému vypuštění si vybereme vhodné místo předem.

Tam je dobré umístit i ložnici ježka,zabezpečit jí proti  dešti a na vhodnou  podložku (kůra, destička ) umístit trochu potravy.