Část 3 – ROZHODČÍ A JEJICH POVINNOSTI 300 – Určení rozhodčích lrozhodčí na hřišti –systém dvou rozhodčích (oba stejné pravomoci) –systém tří rozhodčích (1 HR, 2 ČR) –systém čtyř rozhodčích (2 HR, 2 ČR) lpomocní rozhodčí lrozpisem soutěže je určen –systém rozhodčích –počet pomocných rozhodčích 310 – Rozhodčí na hřišti 311 – Výstroj hlavního a čárových rozhodčích ldresy (HR červené nebo oranžové pásky) lkalhoty lbrusle lpřilba a chránič očí lpíšťalka lkovové pásmo (metr) délky minimálně 2 m lpoznámkový blok a tužka 312 – Povinnosti hlavního rozhodčího luznává góly (spolupráce s čárovými a videorozhodčím) lrozhoduje o střelcích a asistentech lukládá tresty lměří výstroj lvhazuje na začátku třetin a po gólech lpo utkání uvede do zápisu okolnosti trestů do konce utkání a všech závažných událostí Hlavní rozhodčí lpřerušuje hru při –gólech –trestech –přihrávka rukou, sevření puku, vysoká húl –zašlápnutí puku, zalehnutí puku –druhé porušení vhazování –stejně jako čárový rozhodčí 313 – Povinnosti čárových rozhodčích lpřerušuje hru pro –ofsajd –zakázané uvolnění –puk mimo hřiště, posunutá branka –první porušení vhazování –zranění hráčů –(přihrávka rukou, vysoká hůl) –příliš mnoho hráčů na ledě –vhození předmětu z hráčské nebo trestné lavice Čároví rozhodčí lspolupracují s hlavním rozhodčím při ukládání trestů lvhazují vždy kromě začátků třetin la po gólech Systém dvou rozhodčí loba plní povinnosti hlavního i čárového rozhodčího loba stejné pravomoci a odpovědnost 320 – Pomocní rozhodčí ldva brankoví rozhodčí lzapisovatel + 1 až 2 asistenti lčasoměřič lhlasatel l2 dohližitelé trestů lbrankový videorozhodčí l l 321 – Brankový rozhodčí ldres rozhodčího lpohledový kontakt s rozhodčím lsleduje puk lpuk přešel čáru lpři signálu „ne“ zhasnout lnení-li světlo 322 - Zapisovatel lod týmů obdrží sestavy lpřed utkáním připravuje zápis lprůkazy hráčů a trenérů, ověření zápisu lprostředník pro řešení rozporů v zápise l Zapisovatel lzapisuje vše v průběhu utkání : góly (včetně střelců asistentů a účasti +- ) tresty (čas uložení, začátku, konce) účast hráčů ve hře, střídání brankářů zásahy brankářů samostatné nájezdy výsledek (po třetinách a celkem) lpo utkání předává zápis HR, kopie vedoucím týmů l Zapisovatel ldva systémy zápisu: –elektronický –„papírový“ 323 - Časoměřič lkontrola časomíry před utkáním lvybavení –stopky –píšťalka Časoměřič lpředzápasové odečítání –60 min. do začátku rozcvičení –40 min. odpočítá 20 minut rozcvičení –20 min. siréna, konec rozcvičení, odpočítávání do začátku utkání –7 min. signál pro rozhodčí –6 min. signál pro družstva lnastavení správného cílového stavu lzahájení - pohledový kontakt s HR – l Časoměřič lstart při dopadu puku na led lstop při pískání lprůběžná kontrola časomíry ltresty –od výše trestu k nule –po konzultaci se zapisovatelem, hlasatelem –souběžné tresty a OT se nevyznačují –současně uložené tresty současně nebo host jako první l Časoměřič ltresty i branky po nahlášení rozhodčím loddechový čas, hlášení konce lpřestávky –odpočítávání (15, 18, 3, 2 min.), podle možností časomíry –po vyřešení situace na konci třetiny –čas přestávky musí být měřen k nule nebo ukončen na pokyn rozhodčího l 324 - Hlasatel loficiální hlasatel / moderátor lprostuduje zápis a výslovnost lsestavy týmů, rozhodčí (z ČSLH) lpovinná hlášení lbranky, tresty, konce trestů lpřezkoumání hry loddechový čas, zbývající čas linformativní hlášení l Hlasatel lpojmy z pravidel lplné názvy klubů nebo domácí/hosté ljména a příjmení hráčů lhlásit nejprve česky, potom případně anglicky lv přerušené hře lmimořádné situace, porucha časomíry l 325 – Dohlížitelé trestů lvybavení lblok / formulář ltužka lotvírání dvířek lpři uložení trestu lpři konci trestu lpři trestech na obou stranách lkomunikace s hráčem l 330 – Systém brankového videorozhodčího lsystém může použít pouze HR nebo videorozhodčí –zda puk přešel brankovou čáru –zda byl puk v brance dříve, než došlo k posunutí branky –zda byl puk v brance před vypršením hrací doby –zda byl puk dopraven do branky rukou nebo zda byl kopnut do branky –odražení puku od rozhodčího přímo do branky –zda byl puk zahrán vysokou holí před vniknutím do branky –nastavení správného času na oficiální časomíře lnelze použít –postavení hráče v brankovišti –určení okamžiku přerušení hry – 340 – Příslušné orgány lřídící orgány příslušné soutěže Část 4 – PRAVIDLA HRY 400 – Hráči na ledě 402 – Začátek utkání a třetin lzahájení na straně vlastní hráčské lavice lvýměna stran - po 1. a 2.třetině - v polovině 3.třetiny na otevřeném hřišti 410 – Střídání hráčů a brankářů 411 – Střídání hráčů a brankářů z hráčské lavice v průběhu hry l l lstřídání brankářů kdykoli lpředčasný vsup hráče místo brankáře 412 – Střídání hráčů v přerušení hry l5 vteřin pro hostující družstvo l5 vteřin pro domácí družstvo l5 vteřin na vhazování ldružstva nesmějí provádět střídání po chybném vhazování s výjimkou situace, kdy je uložen trest 415 – Střídání brankářů při přerušení hry lbrankář nesmí odjet k hráčské lavici s výjimkou, že je střídán nebo v případě oddechového času lbrankář se může vrátit do hry, jakmile je hra znovu zahájena 416 – Zranění hráči lnahrazení zraněného hráče na trestné lavici lpokud se zraněný hráč vrátí do hry před vypršením svého trestu, bude potrestán dalším menším trestem 417 – Zranění brankáři lzranění obou brankářů 419 – Čištění ledu lNOVÉ - odstranění sněhu nahromaděného kolem brankových tyčí nebo na brankové čáře – možnost pro HR 420 – Hrací doba l? lmusí rozhodčí pískat na konec třetiny? 421 - Prodloužení lcopak to je? 422 – Oddechový čas lkaždé mužstvo v průběhu řádné hrací doby nebo v prodloužení – 1x 30 vteřin lkdy nelze žádat oddechový čas? lmohou se rozcvičovat brankáři v průběhu OČ? 440 - Vhazování 442 – Provádění vhazování ljak se to vlastně dělá? J 450 - Ofsajd 451 – Výhoda při ofsajdu lkdy je poskytována? lplatí vlastní branka!!!! 460 – Zakázané uvolnění 470 – Definice gólu, gól se uzná lPuk byl dopraven do branky holí útočícího hráče lPuk byl dopraven do branky bránícím hráčem lPuk se po střele útočícího hráče odrazí do branky od jakékoliv „části“ jeho spoluhráče lPuk se odrazí od brusle útočícího nebo bránícího hráče lPuk byl usměrněn bruslí útočícím hráčem l 470 – Definice gólu, gól se uzná lÚtočící hráč byl zablokován v brankovišti lPuk je v brankovišti volný a potom je dopraven do branky holí útočícího hráče lJestliže je útočící hráč v brankovišti v okamžiku, kdy puk přechází brankovou čáru, a žádným způsobem neovlivní zákrok brankáře. 471 – Neuznání gólu lKopne, hodí, odpálí rukou nebo jinak dopraví puk do branky. lDotyk holí nad příčnou tyčí. lOdraz od rozhodčího. lHráč stojí v brankovišti nebo drží svou hůl v brankovišti. lJe-li branka vychýlena ze svého postavení. lMá-li být po oznámení čárového rozhodčího uložen VT nebo TH. 471 – Neuznání gólu lJestliže útočící hráč vyvolá kontakt s brankářem v brankovišti. lJestliže útočící hráč vyvolá kontakt s brankářem jinak než nahodile mimo brankoviště. lJestliže útočící hráč zaujme postavení v brankovišti tak, že překáží brankáři. lJestliže je brankář natlačen do branky společně s pukem. 472 – Gól, asistence lstřelec gólu je hráč, který vstřelil puk do branky lnejvýše dvě asistence ljeden hráč nemůže být střelcem i asistentem lstřelec i asistent musí být uvedeni v zápise Určení asistencí při gólu Určení asistencí při gólu Určení asistencí při gólu Určení asistencí při gólu Určení asistencí při gólu Určení asistencí při gólu 480 – Puk mimo hřiště lopustí-li puk hřiště lnarazí na překážku nad ledem lvhazuje, odkud byl zahrán, lpokud zahrál útočící hráč, vhazuje se ve středním pásmu 481 – Puk na vnější brankové síti lna vnější síti nebo u konstrukce branky ltři vteřiny k rozehrání lvhazuje se na koncovém bodě lpokud přerušení způsobil útočící hráč, vhazuje se ve středním pásmu lpokud bránící hráč úmyslně nehrál, vhazuje se v koncovém pásmu 482 – Puk z dohledu lpod hráči, zašlápnutý puk apod. 483 – Nepravý puk lhra se přeruší pokud: –může dojít k záměně –dojde ke změně v držení puku 484 – Puk odražený od rozhodčího lnepřerušuje se lodrazí se do branky lodrazí se mimo hřiště 490 – Zastavení puku nebo přihrávka rukou lhráč smí puk zachytit a pustit lnesmí získat výhodu lpřihrávka rukou je úmyslné a záměrné nasměrování puku spoluhráči lpřihrávka rukou v obranném pásmu dovolena lurčení místa vhazování 491 – Kopnutí puku lpovoleno lkromě kopnutí do branky lkopnutá střela 492 – Zahrání puku vysokou holí lúroveň ramen nebo příčné tyče, rozhoduje místo dotyku puku s holí lhra se přeruší až po převzetí puku hráčem nebo spoluhráčem lbranka vysokou holí se neuzná 493 – Nedovolený zásah diváků lvhození předmětů ldržení hráče divákem lpřerušení hry lvhazování na místě, kde se hrálo Příště ltresty Děkujeme za pozornost l