Volejbal Pravidla volejbalu, rozhodčí http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRPPYGw4v9mxXovsql2vqioY5UqqORSDy7qrknofWJ545_D4AIe http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT63-4RTsI_RNPV4vbBlzpjY3FHFQWDrbN8R_RbyiTJJ3zwoFWg http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRdZ5EFkLBB50iFGLn1XdtMkwG85xqXGm4zscYrOrSGA0LcPOC8Ew Úvod nPřednáška I – historie a teorie volejbalu nPřednáška II – roční tréninkový plán nPřednáška III – pravidla volejbalu, činnost n rozhodčího n n Téma přednášky nPravidla volejbalu n nRozhodčí a jeho činnost v utkání Hrací plocha http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/VolleyballCourt.png Hrací plocha nTeplota – nesmí klesnout pod 10 st.C nVýška sítě: muži 243 cm, ženy 224 cm nVolejbalová síť: n - široká 1,00 m n - dlouhá 9,50 – 10,00 m n - horní páska široká 7 cm n - postranní páska 5cm široká a 1m dlouhá nAnténka – ohebná tyčka 1,80 m dlouhá nMíč – 65-67 cm obvod, 260-270g váha, 0,300-0,325 kg/cm2 Družstvo nDružstvo tvoří 12 hráčů, počet hráčů na hřišti 6 nVýstroj – tričko,trenýrky,ponožky,sportovní obuv jednotná. Čísla dresů 1 – 18 nKapitánská páska – pod číslem na prsou nVedení družstva: n - kapitán (libero nesmí být C) n - trenér n - asistent trenéra n Uspořádání hry nZisk bodu n - úspěšný míč v poli soupeře n - soupeř se dopustí chyby n - soupeři je udělen trest nVítězství v setu n - dosažení 25 bodů (rozdíl o dva) nVítězství v utkání n - družstvo vyhrálo tři sety n - za stavu 2:2, zkrácený set do 15 b. n Struktura hry nLosování nRozcvičení nSestava družstva nPostavení nChyba v postavení nStřídání hráčů – max. 6x v setu nVýjimečné střídání – z důvodu zranění nPřestávka mezi sety 3 minuty nV setu 2x oddechový čas – 60 s. nTrest – vyloučení – diskvalifikace n n n Rozhodčí nSbor rozhodčích se skládá z: n - první rozhodčí n - druhý rozhodčí n - zapisovatel n - čtyři (dva) čároví rozhodčí Rozhodčí - procedury nPrvní rozhodčí signalizuje: n - družstvo, které bude podávat n - podstatu chyby n - chybujícího hráče nDruhý rozhodčí signalizuje: n - podstatu chyby n - chybujícího hráče n - družstvo, které bude podávat První rozhodčí nPlní své úkoly – vsedě/vstoje nŘídí utkání od začátku do konce nŘídí činnost sběračů míčů, utěračů podlahy nPřed utkáním: n - KO hřiště, míčů a dalšího vybavení n - provádí losování s kapitány n - dohlíží na rozcvičení družstev nBěhem utkání: n - napomenutí,sankce,chyby hráčů Druhý rozhodčí nPlní své úkoly vstoje nPomocník prvního rozhodčího nDohlíží na: n - práci zapisovatelů n - členy družstva na lavičce n - hráče v rozcvičovací zóně n - stav hrací plochy nPíská a signalizuje: n - přešlap pod sítí, dotek sítě, chyby v postavení, dotek anténky