Nepřehlédněte!

Staré webové stránky ČAK s aktualizací do 31. 10. 2012 jsou na adrese: old.cak.cz

  • FOO
  • FOO
  • FOO

S vysokou poptávkou po právních službách se rojí střety zájmů

V poslední době začalo v České republice rapidně přibývat střetů zájmů, do nichž jsou zapleteny místní advokátní kanceláře. Zvyšující se poptávka klientů po právních službách totiž tlačí právníky k obcházení stavovské etiky. Podle České advokátní komory (ČAK) musí kontrolní rada a kárná komise - nezávislé orgány, jejichž úkolem je prošetřovat možná pochybení právníků - každý rok řešit víc a víc stížností na advokáty a možné střety zájmů.

Nedávno musely i špičkové kanceláře, jako jsou domácí advokátní kancelář Havel & Holásek a mezinárodní advokátní kancelář Weil, Gotshal and Manges, předložit argumenty, které jednoznačně dokládají, že je jejich počínání v konkrétních případech v souladu s českými právními normami. Ačkoliv počet případů střetů zájmů roste, ČAK jednotlivé kauzy nekomentuje a nevede ani úplné záznamy o počtu a typu šetření, což brání hlubšímu posouzení rozsahu tohoto problému. “V posledních několika letech jsme zaregistrovali, že počet kárných řízení souvisejících se střety zájmů se zvýšil, nikoliv rapidně, ale zvýšil se,” uvedla mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Důvodem vyššího počtu případů jsou nenasycenost českého trhu právních služeb a snaha právníků získávat nové klienty, “i když tím porušují zákon o advokacii a pravidla stavovské etiky,” dodala Chaloupková.
“Nezávislé orgány ČAK, tedy kontrolní rada a kárná komise, posuzují tyto případy velmi přísně,” řekla Chaloupková a upřesnila, že oba orgány řeší ročně až 140 kárných řízení s advokáty. “Lze říci, že zhruba pětina těchto řízení se konkrétně týká střetu zájmů,” sdělila.
Velcí hráči s pošramocenou pověstí. Jedním z posledních případů, který prošetřuje kárná komise brněnské pobočky ČAK, je možný střet zájmů u jedné z největších domácích advokátních kanceláří Havel & Holásek (H&H). České sdělovací prostředky informovaly, že čtyřem advokátům pracujícím pro H&H hrozí kárné řízení, protože zastupovali rakouskou společnost Kapsch v tendru na dodavatele systému elektronického mýtného. Tendr vypsalo Ministerstvo dopravy ČR a firma Kapsch v něm nakonec zvítězila. Kancelář H&H přitom dříve ministerstvu radila v právních otázkách spojených s výstavbou systému. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka uvedl, že zástupci ministerstva, kteří na výstavbě systému elektronického mýtného pracovali, byli překvapeni, když spatřili zástupce H&H na opačné straně jednacího stolu, kde tentokrát hájili zájmy firmy Kapsch. Zástupce H&H Jaroslav Havel veškerá nařčení odmítl s tím, že jeho kancelář nepokládá situaci za nezákonnou ani neetickou. “V rámci přípustných právních norem jsme pro své klienty udělali maximum, plně jsme přitom respektovali povinnou mlčenlivost a vyhýbali se střetu zájmů,” řekl. “Absolutně není pravda, že se naše advokátní kancelář ocitla ve střetu zájmů,” dodal a vzhledem k probíhajícímu šetření odmítl komentovat bližší podrobnosti. H&H nyní čeká na konečné rozhodnutí kárné komise, které má padnout v blízké době.
Podnětem pro zahájení šetření byl pro ČAK údajně článek uveřejněný v červenci v českých médiích z popudu jednoho z konkurentů H&H. V prohlášení na webové stránce ČAK Chaloupková potvrdila, že si komora tohoto případu všimla na základě článků v místních médiích a 9. července 2007 podala žalobu u kárné komise.
“Je normální, že ČAK reaguje a prošetřuje jakýkoli případ potenciálního střetu zájmů, který by mohl poškodit pověst celé profese,” uvedl Kamil Blažek, advokát mezinárodní právní kanceláře Linklaters.
Zisky českých advokátních kanceláří stoupají, neboť je žene vzhůru zvyšující se poptávka po právních službách. Už dnes si právníci mnou ruce v radostném očekávání finančních výsledků za rok 2007. Dalším nedávným případem, o němž kvůli možnému střetu zájmů informovala česká média, je mezinárodní kancelář Weil, Gotshal & Manges (WGM), která sídlí v New Yorku. Ministerstvo financí (MF) si v červenci tuto kancelář najalo na zastupování v mezinárodním sporu s Československou obchodní bankou (ČSOB). Deník Hospodářské noviny přinesl 27. července zprávu, že WGM dříve zastupovala japonskou banku Nomura v právních sporech s ČSOB, avšak kancelář odmítla tvrzení, že tato skutečnost zakládá střet zájmů. “WGM jsme vybrali z omezeného počtu advokátních kanceláří na základě její zkušenosti a absence střetu zájmů,” prohlásil mluvčí MF Jakub Haas. Ministerstvo vyřazuje nabídky těch advokátních kanceláří, které se dříve angažovaly ve sporech proti státu.
Dalším dobře známým případem, který si čeští právníci pamatují, je kauza pražského advokáta Jiřího Teryngela, který v roce 2001 v jednání o pronájmu moskevského hotelu Český dům zastupoval jak ministerstvo zahraničí, tak i nájemce. ČAK podnikla příslušné kroky a vyškrtla Teryngela ze seznamu advokátů, avšak ten se proti tomuto rozhodnutí úspěšně odvolal. Podle ČAK Teryngel nadále vykonává advokátní praxi - pracuje v kanceláři Teryngel & Partneři.
Co říká zákon?
Český zákon o advokacii a předpisy profesní etiky konstatují, že střet zájmů je závažným porušením povinností advokáta.
“Porušení povinností advokáta nastává aktem převzetí právního zastoupení klienta, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy klienta, kterého tentýž advokát zastupoval v minulosti,” uvedla Chaloupková. Zákon a předpisy podle ní nerozlišují ani nespecifikují, “zda v rámci střetu zájmů byl nebo nebyl přímo poškozen zájem klienta ve prospěch jiného klienta. Klíčovou a podstatnou skutečností je, že již ke střetu zájmů došlo.”
Podle zákona o advokacii je advokát v několika typech situací povinen poskytování právních služeb odmítnout. Jedním z takových případů je situace, kdy advokát v téže věci nebo ve věci související již poskytl právní služby jiné osobě, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy toho, kdo o poskytnutí právních služeb žádá. Stejně tak je zakázáno pracovat pro osobu, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy toho, kdo o právní služby žádá. Dále je advokát povinen poskytnutí právních služeb odmítnout, jestliže by informace, kterou má o jiném nebo o bývalém klientovi, mohla toho, kdo o poskytnutí právních služeb žádá, neoprávněně zvýhodnit, jestliže se projednání věci zúčastnil advokát, případně osoba advokátovi blízká, a jestliže jsou zájmy toho, kdo o poskytnutí právních služeb žádá, v rozporu se zájmy advokáta nebo osoby advokátovi blízké - všechny tyto situace lze klasifikovat jako střet zájmů.
Nejnovější statistické údaje, které je ČAK schopna o počtu takových případů poskytnout, pocházejí z 31. března 2005. Čísla ukazují nárůst počtu kárných případů týkajících se advokátů ze 127 v roce 2003 na 145 v roce 2004. Chaloupková odmítla komentovat, proč ČAK nemůže poskytnout čerstvější údaje.
Lišíme se od ostatních?
Jen málo advokátů, na které se CBW obrátil, bylo ochotno střety zájmů svých kolegů v České republice komentovat. Daniel Weinhold, společník mezinárodní advokátní kanceláře Weinhold Legal uvedl, že se situace v České republice od jiných zemí nijak zásadně neliší.
“Je zřejmé, že s rostoucím počtem velkých advokátních kanceláří na jedné straně a konsolidací prostřednictvím fúzí nebo ukončením činnosti na straně druhé začíná být počet možných kombinací mezi klienty a advokátními kancelářemi u některých typů transakcí či sporů omezený,” prohlásil Weinhold. Podle něj to vede k tomu, že se stále větší počet advokátů zabývá více případy současně. Důsledky tohoto vývoje by se prý však neměly přeceňovat, neboť záleží spíše na “nastavení rozumných procedur uvnitř advokátních kanceláří” a přísném dohledu nad nimi.
“Snažíme se vyhýbat situacím, v nichž by naše angažmá mohlo přinést krátkodobý zisk, ale způsobilo dlouhodobý problém s pověstí,” konstatoval Weinhold. I on nicméně připustil, že pro některé advokátní kanceláře může být “pokušení příliš velké” a vzhledem k sílící konkurenci a tlaku na trhu pak tyto kanceláře i navzdory hrozícímu střetu zájmů určitou práci přijmou. Weinhold dodal, že některé případy probírané ve sdělovacích prostředcích mají nepříznivý dopad na celou profesi, poněvadž posilují klišé o “chamtivých právnících”, zvláště pokud se týkají velkých advokátních kanceláří, kde to vypadá jako “systémová chyba, nikoliv jako selhání jednotlivce”.
Nekalé způsoby Vedle toho, že vyhnout se střetu zájmů někdy představuje problém, vytváří podle Weinholda prostor k neetickému chování také rostoucí konkurence na českém trhu. “Zažili jsme několik absurdních pokusů, kdy některé kanceláře používaly doslova jakékoliv zbraně, aby získaly nebo si udržely klienty. Ve všech těchto případech se toho dopouštěli ti, kdo měli sami značné problémy se stavovskou etikou,” poznamenal Weinhold.
Jde i o klienta Navzdory rostoucímu počtu případů, které v poslední době vrhají negativní světlo na celkový obraz právnické profese, by se podle Weinholda neměla ale všechna vina svalovat pouze na advokáty. Významnou roli prý hrají také objednavatelé právních služeb, kteří stejně tak mohou přispívat ke kultivaci či naopak zkaženosti právního trhu.
“Zažil jsem bezpočet pokusů využít výše popsaných situací - buďto ve snaze snížit odměnu advokáta na minimum anebo získat nějakou jinou výhodu, například přístup k drahocenným informacím,” řekl Weinhold a dodal: “Samozřejmě je to advokát, kdo by měl být schopen takovým pokusům odolat, avšak i objednavatelé právních služeb by měli přemýšlet o tom, zda jim může takový tlak přinést skutečnou hodnotu.”
Na druhé straně je ČAK povinna zajistit, aby čeští advokáti její pravidla respektovali. “Mnohdy mají lidé v kárné komisi jen částečné zkušenosti s případy, které jsou ,na hraně‘, a jejich individuální úsudek proto může být omezený,” uvedl Daniel Weinhold.
 

Doporučujeme

Kde nás najdete

FOO

Česká advokátní komora - Kaňkův palác (hlavní budova)
Národní 16
110 00 Praha 1
tel.: +420 221 729 011
fax: +420 224 932 989
e-mail: sekr@cak.cz

FOO

Pobočka ČAK Brno - Kleinův palác
Nám. Svobody 84/15
602 00 Brno
tel.: +420 542 514 401
fax: +420 542 514 409
e-mail: sekr@cakbrno.cz