Právotvorba pro veřejnou správu
Andrea Kalivodová, DiS.
Právotvorba pro veřejnou správu

Právotvorba pro veřejnou správu

Chapter contains:
1
Study text
Chapter contains:
1
Study text
Chapter contains:
1
Study text
Chapter contains:
1
Discussion Forum

Informace o předmětu



Garant předmětu: prof. JUDr. Jan Filip, CSc.

Vyučující: prof. JUDr. Jan Filip, CSc. 
                 JUDr. Stanislav Kadečka, Ph.D.

Asistent:
Mgr. Michal Matouš




Posláním předmětu Právotvorba pro veřejnou správu je seznámení se základními otázkami teorie norem, teorie legislativy a s procesem tvorby práva v České republice na úrovni celostátní i v rámci územních samosprávných celků. 

Studenti budou po absolvování předmětu zvládat základy tvorby práva obecně (z hlediska teorie) a zejména na úseku veřejné správy. Budou znát základy legislativní techniky pro tvorbu právních předpisů, sociologické, sociálně psychologické a normativní pojetí tvorby práva, jednotlivé složky teorie legislativy a legislativní proces počínaje legislativním záměrem přes formulování  právního předpisu po jeho publikaci. Seznámí se též se základními judikáty Ústavního soudu v oblasti tvorby práva.

Výuka předmětu bude probíhat ve třech blocích v celkovém rozsahu 12 hodin, a to v termínech 21. 2. 2020 (místnost č. 133), 20. 3. a 20. 3. 2020 (v obou případech místnost č. 30).

Osnova předmětu


1) Úvod do tvorby práva: Učební disciplína a vědní obor v ČR a ve světě. Tvorba práva jako soubor právních norem a interních instrukcí. Základní praktické pomůcky legislativce. Legislativní pravidla. Legislativní metodika. Právní informatika a tvorba práva.

2) Základní pojmy. Tvorba práva a podzákonné právní předpisy. Pojem podzákonného právního předpisu a právní normy. Platnost, účinnost, použitelnost. Druhy podzákonných předpisů. Systematizace právního řádu. Rozdíly mezi zákonodárstvím a podzákonnými předpisy. Pravidlo „na základě zákona a jeho mezích“. Problém inkorporace, revize a depurace právního řádu od podzákonných právních předpisů.

3) Pojem tvorby práva a její zásady. Utváření se práva. Nalézání práva. Organizovaný proces tvorby práva. Konkretizace. Legislativní pravomoc na úrovni veřejné správy, působnost, procedura. Obsahové zásady tvorby podzákonných právních předpisů. Mechanismus tvorby práva. Orgány s legislativní pravomocí a další subjekty procesu.

4) Legislativní technika: Obsah, forma a hloubka regulace. Volba formy právního předpisu. Recepce. Odkaz. Poznámka pod čarou. Generální klauzule. Neurčité pojmy. Zákonodárné uvážení. Domněnky a fikce. Podmínky. Právní jazyk. Zvláštnosti u podzákonných právních předpisů.

5) Volba pojmů a formulace předpisu. Legislativní zkratky a zkratky. Úplné, zkrácené a slovní citace. Cizí slova. Výčty. Obdobně a přiměřeně. Členění právního předpisu. Marginální rubriky. Právní předpisy v čase. Republikace.

6) Příprava a přijetí právního předpisu: Zpracování návrhu a jeho přijetí jako proces. Základní obsahové složky přípravy. Věcný záměr, osnova zákona. Důvodová zpráva. Připomínkové řízení. E-knihovna vládních návrhů zákonů.

7) Zvláštnosti přípravy a přijetí právního předpisu na úrovni obce a kraje. Obecně závazné vyhlášky a nařízení. Místo v právním řádu. Předmět úpravy. Význam judikatury Ústavního soudu pro vývoj právotvorby obcí a krajů. Dozorová působnost Ministerstva vnitra ČR.

Obsah výuky - konzultace

1. blok


Konzultace č. 1: Úvod do problematiky právotvorby – prof. JUDr. Jan Filip, CSc.
21.2.2020 – místnost č. 133

Obsah konzultace:


Úvod do tvorby práva: Učební disciplína a vědní obor v ČR a ve světě. Tvorba práva jako soubor právních norem a interních instrukcí. Základní praktické pomůcky legislativce. Legislativní pravidla. RIA. Legislativní metodika. Právní informatika a tvorba práva. E-sbirka a E-legislativa. Složky teorie legislativy. Druhy právních předpisů.

Pojem tvorby práva a její zásady. Utváření se práva. Nalézání práva. Organizovaný proces tvorby práva. Konkretizace. Legislativní pravomoc na úrovni veřejné správy, působnost, procedura. Základní pojmy. Příprava a přijetí právního předpisu: Zpracování návrhu a jeho přijetí jako proces. Základní obsahové složky přípravy. Věcný záměr, osnova zákona. Důvodová zpráva. Připomínkové řízení. 

2. blok


Konzultace č. 2: Úvod do problematiky právotvorby - prof. JUDr. Jan Filip, CSc.
20.3.2020 – místnost č. 30

Obsah konzultace:


Obsahové zásady tvorby podzákonných právních předpisů. Mechanismus tvorby práva. Orgány s legislativní pravomocí a další subjekty procesu.

Legislativní technika: Obsah, forma a hloubka regulace. Volba formy právního předpisu. Recepce. Odkaz. Poznámka pod čarou. Generální klauzule. Neurčité pojmy. Zákonodárné uvážení. Domněnky a fikce. Podmínky. Právní jazyk. Zvláštnosti u podzákonných právních předpisů.

Volba pojmů a formulace předpisu. Legislativní zkratky a zkratky. Úplné, zkrácené a slovní citace. Cizí slova. Výčty. Obdobně a přiměřeně. Členění právního předpisu. Marginální rubriky. Právní předpisy v čase. Republikace.

Tvorba práva a podzákonné právní předpisy. Pojem podzákonného právního předpisu a právní normy. Platnost, účinnost, použitelnost. Druhy podzákonných předpisů. Systematizace právního řádu. Rozdíly mezi zákonodárstvím a podzákonnými předpisy. Pravidlo „na základě zákona a jeho mezích“. Problém inkorporace, revize a depurace právního řádu od podzákonných právních předpisů.



3. blok


Konzultace č. 3: Normotvorba na úrovni obcí a krajů – JUDr. Kadečka, Ph.D.
20.3.2020 – místnost č. 133

Obsah konzultace:


Zvláštnosti přípravy a přijetí právního předpisu na úrovni obce a kraje. Obecně závazné vyhlášky a nařízení. Místo v právním řádu. Předmět úpravy. Význam judikatury Ústavního soudu pro vývoj právotvorby obcí a krajů. Dozorová působnost Ministerstva vnitra ČR.

Ukončení předmětu



Předmět je ukončen ústní zkouškou, jejímž obsahem bude probraná matérie v rámci jednotlivých konzultací.

Okruh otázek ke zkoušce

  1. Pojem právotvorba v teorii a praxi. Složky teorie legislativy(Co to je právotvorba, zákonodárství, legislativa, normotvorba jako pojmy, co zahrnují. Jaký má význam tvorba práva, jak lze právo tvořit, základní způsoby a přístupy)
    (Podklad - úvodní konzultace, prezentace, Legislativní proces, s. 33 n.)
  2. Vztah pojmů právní řád a systém práva(prezentace, list č. 2 až 8, Legislativní proces. s. 52 - 58)
  3. Klasifikace a systemizace právních předpisů a právního řádu(Prezentace, druhy právních předpisů, charakteristika, listy 25 až 35)
  4. Právní a interní úprava tvorby práva (Jaké právní předpisy a interní směrnice upravují tvorbu práva, jaký je mezi nimi rozdíl, jaký mají význam, proč nemáme zákon o tvorbě práva jako některé státy)  (Legislativní proces, s. 59 n, Prezentace list č. 9 až 12, konzultace)
  5. Legislativní pravidla vlády – základní charakteristika obsahu(co obsahují, jaký mají význam, koho zavazují)
    (viz Legislativní pravidla - studijní materiály předmětu, přehled problémů, které jsou upraveny, systematika Pravidel, Legislativní proces, s. 279-288)
  6. Mechanismus tvorby práva – obecný přehled(orgány s legislativní pravomocí, poradní orgány – Leg. rada, pracovní komise, legislativní aparát orgánů s legislativní pravomocí)
    (Prezentace č. 37, 39, konzultace, Legislativní proces, s. 293-295, Ústava ČR čl. 2, 15, 50, 78, 79, 104)
  7. Teorie legislativy a její složky – základní přehled(Prezentace, list 13 až 17, konzultace)
  8. Zákon, zákonodárství(co je to zákon – v materiálním a formálním smyslu, jak jej chápalo 18. století – viz úvodní definice z Ústavy Francie 1793, jaký význam má zákon pro stát a větve státní moci, jaký význam má z hlediska postavení jedince, co to je výhrada zákona, popř. ústavního zákona)
    (konzultace, prezentace list č. 1, skripta ÚP pro bakaláře, kap. 10.1.)
  9. Příprava právního předpisu – základní fáze(věcná příprava, požadavky, oficiální fáze, odlišení – zákonodárný proces, tvorba předpisů výkonných orgánů, tvorba předpisů samosprávy)
    (Legislativní proces – s. 97, Ústava – čl. 15, 41-52, 62, 76, 78, 79, 104, Legislativní pravidla, čl. 2 až 12 – odlišení věcný záměr a návrh či osnova zákona)
  10. Pojem hodnocení dopadu právní regulace – RIA(co to znamená, jak je to upraveno, kdy se provádí, rozlišení – malá RIA, velká RIA, principy pro provádění)
    (usnesení vlády č. 877/29007 – s. 5 až 12, Legislativní proces, s. 248- 261, text ve Studijních materiálech – stav 2011)
  11. Systematika právního předpisu(Legislativní proces, s. 346 n. – jen základní přehled pro pochopení Legislativních pravidel, Legislativní pravidla vlády, čl. 25 až 29, 39, 47 až 51, prezentace list 33) (složky textu právního předpisu a vysvětlení, co znamená označení - ustanovení úvodní, základní, obecná, společná, přechodná, závěrečná, zrušovací, poznámky pod čarou - článek v IS MUNI)
  12. Vztah zákona a podzákonného předpisu. Zmocňovací ustanovení(jaký je význam, z čeho vztah vychází z hlediska ústavy a hierarchie právního řádu, nároky na zmocňovací ustanovení, význam secundum et intra legem
    (Legislativní proces, s. 114-121, s. 365-371, čl. 2, čl. 4 Listiny, čl. 79 odst. 3 čl. 104 odst. 3 Ústavy, Legislativní pravidla – čl. 49 až 50)
  13. Účinnost, platnost a použitelnost právního předpisu(co tyto pojmy znamenají, zákon č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv, zákon o obcích - § 12, Legislativní proces, s. 383-393)
  14. Právní jazyk(Pojmy, jazyk, definice, legální definice, legislativní zkratky, obdobně a přiměřeně)
    (Legislativní proces, s. 342-346, prezentace – list č. 40 až 43, Leg. pravidla čl. 40 až 47..)
  15. Implementace práva EU do právního řádu ČR(jen znalost základních pojmů jako implementace – pozitivní a negativní, transpozice směrnic, harmonizace, unifikace, primární právo EU, sekundární právo, nařízení a směrnice, rozhodnutí, doporučení a stanoviska)
    (základ v Legislativní proces, s. 499-512, Smlouva o fungování EU – čl. 288, JŘPS a JŘS)
    (kdo u nás implementaci zajišťuje, doložka slučitelnosti v návrzích právních předpisů)
    (Legislativní proces – s. 516-522)
  16. Zákonodárný proces v Poslanecké sněmovně (Pojem, základní fáze, pojem čtení)
    (Legislativní proces, s. 97-109, Ústava ČR, čl. 41 až 52, JŘPS § 86 až 98.!!! Pozor, pokud používáte starší úzetko, upozorňuji, že v zákonodárném procesu došlo k drobnějším změnám. Je však třeba znát jen základy, fáze, čtení atd.)
  17. Zákonodárný proces v Senátu(Pojem, základní fáze, odlišnosti v Senátu, možnost neprojednat návrh zákona, Legislativní proces, s. 97-109, Vybrané kapitoly ke studiu ústavního práva, 2011, s. 201-210, Ústava ČR, čl. 45 až 49, JŘS § 98 až 113, EU, zákonná opatření Senátu, návrh zákona podávaný samotným Senátem - § 120 až 131)
  18. Zákonodárný proces v době mimořádných stavů a při plnění mezinárodních závazků(co platí obecně, zvláštnosti)
    (JŘPS § 99 až 100a, JŘS § 118, 119, úst. zák. č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti ČR – čl. 8)
  19. Zákonodárný proces a státní rozpočet(jaké zvláštnosti má projednávání státního rozpočtu)
    (čl. 42 Ústavy ČR, JŘPS § 101 až 106)
  20. Příprava nařízení vlády(Legislativní proces, s. 310-312, Legislativní pravidla, čl. 13 až 15)
  21. Příprava vyhlášky ústředního nebo jiného správního úřadu(Legislativní proces, s. 313-321, Legislativní pravidla, čl. 16)
  22. Publikace právních předpisů(co to je, jaké druhy známe, jaké máme publikační orgány, jaké jsou funkce publikačního orgánu)
    (prezentace list č. 19, konzultace, JŘPS - § 107, zákon č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv  – úplné znění, zákon o obcích - § 12, zákon o krajích - § 8)
  23. Elektronizace legislativního procesu a publikace právních předpisů(Co to znamená, kde a jak se může uplatnit, eSbirka, eLegislativa, eklep)
    (prezentace, list č. 20 až 23, Legislativní proces, s. 227-247)
  24. Judikatura Ústavního soudu v otázkách legislativy(základní přehled o problémech, které ÚS řešil, co kritizoval, částečně plyne i dalších okruhů)
    (prezentace, list č. 47 a 48, dále Filip: ÚS a legislativa, 2005, ÚS a tvorba práva, 2007 – obojí vloženo ve Studijních materiálech)
  25. Právní předpisy obcí a krajů – teoretická a ústavněprávní východiska, místo v právním řádu, sankcionování(Ústava ČR, zákon o obcích, zákon o krajích, zákon o přestupcích, Legislativní proces, s. 158-162, 168-177, 115-123, Zápis ze semináře k ukládání sankcí za porušení povinností stanovených v obecně závazných vyhláškách  (23.10.2008), http://www.mvcr.cz/odk)
  26. Právní předpisy obcí a krajů – legislativní proces(zákon o obcích, zákon o krajích, zákon o místním referendu, Pravidla pro vydávání právních předpisů obcí a krajů – metodická pomůcka MV ČR, Vzory právních předpisů obcí, http://www.mvcr.cz/odk)
  27. Právní předpisy obcí a krajů – předmět právní úpravy(zákon o obcích - § 10, zákon o krajích, Přehled zákonných zmocnění pro vydávání obecně závazných vyhlášek územních samosprávných celků, http://www.mvcr.cz/odk)
  28. Obecně závazné vyhlášky obcí regulující místní záležitosti veřejného pořádku(zákon o obcích, Oblasti veřejného pořádku ve vztahu k možnostem jejich regulace 2012, Zápis ze semináře k obecně závazným vyhláškám obcí o veřejném pořádku, http://www.mvcr.cz/odk)
  29. Právní předpisy obcí a krajů – státní dozor(zákon o obcích, zákon o krajích, Sborník odboru dozoru a kontroly veřejné správy za rok 2011, s. 8-18, 52-59, http://www.mvcr.cz/odk)
  30. Právní předpisy obcí a krajů – judikatura Ústavního soudu od prosince 2007(zákon o Ústavním soudu, Přehled nálezů Ústavního soudu 2010-2011, Judikatura Ústavního soudu k OZV 2009-2011, http://www.mvcr.cz/odk, http://www.usoud.cz)

Literatura a předpisy


Legislativní pravidla vlády. Dostupné na: http://www.vlada.cz/assets/ppov/lrv/legislativn_i_pravidla vl_dy.pdf 

Jednací řády komor Parlamentu (zákonodárný proces) – obsaženy např. v ÚZ Sagit č. 1310, ASPI

Zákon č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č. 222/2016 Sb., o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, ve znění zákona č. 277/2019 Sb. (ASPI, sagit č. 1310 bez novely) 

Legislativní proces (teorie a praxe). Praha 2011. Tiskárna Ministerstva vnitra (dostupné na  https://cse.google.com/cse?cx=015489265366623571386%3Aizzrwg3bmqm&q=Legislativn%C3%AD+proces&ok.x=11&ok.y=6 ), též ve studijních materiálech ((souborné zpracování všech problémů) Z učebnice Legislativní proces bude pozornost zaměřena na kap. 3, 4, 6, 9 až 15 (bližší orientace viz komentované okruhy)


Doporučená literatura:

Šín, Zbyněk. Tvorba práva :pravidla, metodika, technika. 2. vyd. Praha : C.H. Beck, 2009. xv, 176 s. ISBN 978-80-7400-162. info (obecné výklady)

Cvrček, František. Právní informatika. Praha : Ústav státu a práva AV ČR, 2010. 371 s. ISBN 9788073802684. info

Škop, M. a kol. Tvorba práva - empirické studie. Brno: Masarykova univerzita 2019 (legislativní zvyklosti, výklad právních předpisů, právní jazyk, Legislativní pravidla vlády, legislativci a jejich okolí, praxe projednávání zákona v Poslanecké sněmovně) - dostupné na https://science.law.muni.cz/knihy/monografie/gacr-skop-tvrobaprava.pdf)

Cvičný odpovědník

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/law/jaro2021/NP401Zk/odp/Cvicny_odpovednik.qref

Diskuzní fórum