Úvod do studia veřejné správy

29. 10. 2020 Veřejná správa organizovaná

Veřejná správa jako organizace a organizace veřejné správy; organizační principy, moc a modely (organizační moc, subjekty a vykonavatelé veřejné správy, principy a modely organizace veřejné správy, ústavní a zákonná východiska organizace veřejné správy). Správní orgán jako vykonavatel veřejné správy (pojem, význam a složení). Soudobá podoba organizace veřejné správy v České republice, organizace státní správy a organizace samosprávy (ústavní a zákonné základy). Státní správa (vláda, ministerstva a jiné ústřední správní úřady; pojem, charakteristika, působnost). Územní správní úřady/územně dekoncentrované orgány státní správy. Nezávislí vykonavatelé veřejné správy a veřejné sbory.

 Co je to organizace veřejné správy? Jaký je rozdíl mezi pojmy „subjekt“ a „vykonavatel“ veřejné správy? Kdo disponuje organizační mocí vůči veřejné správě? Co je to pravomoc a působnost? Proč je „správní orgán“ klíčovým pojmem veřejné správy? Jaké máme organizační principy a jak se mohou konkrétně uplatňovat? Co je příklad vertikální a horizontální (de)koncentrace? Proč je dobré to znát? Je lepší zřizovat 14 nebo 80 úřadů, nebo jen jeden, ale se 14 nebo 80 pobočkami či kontaktními pracovišti? Výroční zpráva o veřejné správě za 2016 (na str. 11) uvedla, že „Přestože "veřejná správa" není ústavní pojem, rozumíme mu a vnímáme jej jako most pojící státní správu a územní samosprávu. Systém veřejné správy v ČR není jednoduchý, mísí se v něm ústavní samosprávné pojetí s členěním státu na okresy, které bylo založeno dnes již jedním z nejstarších zákonů českého právního řádu. Dvě rozdílná územně správní členění nutně působí ve spojeném modelu výkonu veřejné správy problémy občanům i úřadům. Tyto a rovněž i další méně archaické potíže začaly řešit strategie veřejné správy právě v roce 2016 s cílem harmonizovat administrativu státu a dokončit reformu započatou v 90. letech 20. století.“. Přednáška se dále zaměří na otázky, jako jak vypadá ústřední státní správa? Co jsou to tzv. dekoncentráty? Co je to tzv. kompetenční zákon? Kolik máme ministerstev? Je dobře jich mít méně nebo více? Co vlastně dělají ministerstva? Co jsou to tzv. veřejné sbory? Kdo je příslušníkem tzv. bezpečnostních sborů? Jaký je rozdíl mezi usnesením vlády a nařízením vlády?

 Cíl: cílem této přednášky, aby studenti byli s to vnímat veřejnou správu jako organizaci a aby měli přehled a znalosti o možných organizačních principech či modelech. Cílem přednášky rovněž je přiblížení soudobé organizace veřejné správy v ČR, a to při respektování tzv. smíšeného modelu veřejné správy. Tato přednáška poukáže na organizaci veřejné, resp. státní správy v České republice, přičemž naváže na předchozí přednášky.


Přednáška se uskuteční formou živého přenosu z fakulty skrze následující odkaz:

https://is.muni.cz/auth/do/law/stud/streams/133.html  

Během přednášky můžete klást dotazy skrze MS Teams, kde také po jejím skončení proběhne v čase cca 13.20-13.40 diskuse k problematice. 
Kód týmu je 34vqy53.

Z přednášky bude pořízen záznam, který bude zpřístupněn do několika dní po jejím konání.

Prezentace z přednášky:

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/law/podzim2020/MP313K/um/prezentace_z_prednasek/Organizace_VSp.pptx
Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/law/podzim2020/MP313K/um/prezentace_z_prednasek/4._prednaska_Uvod_do_studia_verejne_spravy_2020.10.29.mp4