TĚHOTENSTVÍ, POROD, LAKTACE PROCESY OPLODNĚNÍ KOAGULACE SPERMATU LYZA 20´ KAPACITACE 1 – 3 hod vagina pH životnost sp. 1-3 dny vejcovody cervix prostaglandiny hyaluronidáza Spermatozoa: 108 103 10 motilita sp. 3 mm/min oplodnění 1 1. Chemoatrakce 2. Ulpění spermie na zona pellucida (ZP3 receptor) 3. Penetrace a akrosomová reakce (akrosin) 4. Fúze (fertilin, změna membr. potenciálu, strukturní změny) Syncytiotrofoblast, cytotrofoblast; decidua; implantace Imunitní změny v těhotenství (polymorfní MHC geny třídy I., II. vs. nepolymorfní HLA-G). Ganong´s Review of Medicial Physiology TĚHOTENSKÉ HORMONY I. II. III. trimestr hCG P E PROL RX inhibice kontrakcí myometria hCS OX 0 10 20 30 40 týdnů gestace STH TSH ACTH INS KORT ALD T4 PTH Placentární – maternální - fetální Corpus luteum graviditatis, placenta luteinizační a luteotropní účinky těhotenský růstový hormon příprava laktace indukce porodu (8. týden!!!) hCG, E, P, hCSE, P, relaxin VZTAH P:E V TĚHOTENSTVÍ P E P > E E > P MATKA PLACENTA PLOD cholesterol pregnenolon DHEAS 16OH-DHEAS progesteron kortizol aldosteron DHEAS Estradiol Estriol Fetoplacentární jednotka Exkrece estriolu močí – index stavu plodu. – 9 AMK, od ADH se odlišuje 3. a 8. AMK – Prekurzorová molekula se syntetizuje ve stejných částech jako ADH (resp. v nucleus paraventricularis) – Podnětem pro syntézu je dilatace porodních cest tlakem plodu a podráždění prsních bradavek (stimulace mechanoreceptorů) – Reflexně se vyplavuje při kojení, ale také při orgasmu – Hlavní účinky má na reprodukční systém: • Uterokinetické účinky (použití oxytocinu na indukci porodu), vyvolává kontrakce dělohy i stahy myoepiteliálních buněk prsní žlázy = ejekce mléka) • U mužů pravděpodobně zvyšuje kontrakce hladké svaloviny ductus deferens – Regulace hospodaření s vodou a minerály – zesiluje antidiuretický účinek ADH a působí natriureticky – Na paměť působí opačně jako ADH – inhibuje tvorbu a vybavování paměťové stopy – Pozn. Melanocyty inhibující faktor – vzniká z oxytocinu, modulace některých typů receptorů, modulace účinku melatoninu (melatonin – epifýza, spolu s glomerulotrofinem a DMT, cirkadiánní/cirkanuální biorytmy, řízena hypotalamem, informace ze sítnice) OXYTOCIN INDUKCE PORODU P > E E > P maternální placentární fetální CHOLESTEROL HT ACTH OXYTOCIN DHEA PREGNENOLON CRH EP KORTIZOL PG 100x oxyt.rec. Conexin (gap junctions) Tight junctions kolagenáza aferentace z mechanoreceptorů Nedostatečnost fetálního respiračního systému Ganong´s Review of Medicial Physiology LAKTACE GnRH PIF PSF OX. GH FSH LH PROL. GCPH UTERUS involuce MAMMA E HCSP ejekce tvorba mléka zástava cyklu Složení mléka: voda (88%), tuk (3,5%), laktóza (7%), proteiny (1%) stopové prvky (Ca), vitamíny, protilátky (hyperprolaktinémie) placentární hormony 0,6-2 l/den 1 – 3 dny po porodu; iniciována poporodním poklesem estrogenů LEPTIN A REPRODUKČNÍ FUNKCE U ŽENY LEPTIN V TĚHOTENSTVÍ Syntetizován placentou od 18. týdne těhotenství. Dramatický vzestup v mateřské krvi po 34. týdnu. Syntéza v placentě, ve fetální tukové tkáni a narůstající tukové tkáni těhotné ženy. ALE hladiny leptinu u těhotných nekorelují s množstvím tukové tkáně (BMI). Klesají po porodu k hladinám typickým pro netěhotné. Leptin pravděpodobně hraje úlohu v proliferaci a funkci trofoblastu, a tak ovlivňuje fetální růst. LEPTIN U NOVOROZENCŮ Hladiny leptinu korelují s porodní hmotností a BMI. Krev novorozence obsahuje mateřský i fetální leptin. Dívky mají vyšší hladiny než hoši. Předpokládá se, že pohlavní diferenciace hladin leptinu je již geneticky dána, neboť není postnatálně ovlivněna pohlavními hormony.