Ochrana a podpora zdraví II - cvičení

Týden 8 Metody hodnocení pohybové aktivity

CÍL LEKCE


Na základě pochopení problematiky tématu Hodnocení pohybové aktivity bude posluchač zejména schopen:

  1. argumentovat o nezastupitelné roli dostatečné úrovně pohybové aktivity zejména v prevenci neinfekčních onemocnění hromadného výskytu;
  2. argumentovat o negativním dopadu nedostatečné úrovně pohybové aktivity na lidský organismus;
  3. zhodnotit úroveň pohybové aktivity jak subjektivními, tak objektivními metodami
  4. orientovat se ve výstupech subjektivního a objektivního hodnocení pohybové aktivity;
  5. implementace vhodných metod hodnocení pohybové aktivity ve vztahu k prevenci neinfekčních onemocnění hromadného výskytu;

  • posouzení kardiorespirační zdatnosti jako funkční komponenty "zdravotně-orientované tělesné zdatnosti" (HRPF = Health Related Physical Fitness);
  • posouzení neuromuskulární zdatnosti jako funkční komponenty "zdravotně-orientované tělesné zdatnosti" (HRPF = Health Related Physical Fitness);
  • základní preskripce pohybové aktivity v prevenci neinfekčních onemocnění hromadného výskytu.

OSNOVA TÉMATU


1. Význam pohybové aktivity v prevenci neinfekčních onemocnění hromadného výskytu

2. Podpora pohybové aktivity v České republice a v Evropě

3. Negativní dopad nedostatečné úrovně pohybové aktivity

4. Hodnocení pohybové aktivity - subjektivní metody

5. Hodnocení pohybové aktivity - objektivní metody

6. Posouzení kardiorespirační  a neuromuskulární zdatnosti

7. Výstupy pro preskripci pohybové aktivity ve všech fázích prevence

ÚVOD DO PROBLEMATIKY


Pohyb je jednou ze základních známek života a významným způsobem se promítá do zdravotního stavu lidského organismu. Úroveň pohybové aktivity úzce souvisí funkčností jedince nejen ve zdraví, ale i v nemoci a koresponduje s výslednou kvalitou života. 

Při klinickém vyšetření lékařem je zejména v preventivní medicíně, interních oborech a geriatrii, rehabilitační medicíně a tělovýchovném lékařství zcela zásadní vyhodnocení úrovně pohybové aktivity pacienta, abychom mohli zhodnotit jeho event. riziko související s nízkou úrovní pohybové aktivity.

Úroveň pohybové aktivity každého z nás souvisí nejen s prevencí  neinfekčních onemocnění hromadného výskytu, ale také s otázkami jejich morbidity a mortality. Souhrnně řečeno, čím vyšší bude úroveň naší pohybové aktivity, tím větší bude účinnost preventivní intervence spojené s indikovanou pohybovou aktivitou.

Lidé, kteří se věnují v dostatečné míře pohybové aktivitě, mají o 20-30 % nižší riziko úmrtí v porovnání s lidmi, kteří nemají dostatek pohybu. Minimálně u mužů je popsána nepřímá úměra mezi fyzickou zdatností a svalovou silou v pozdní adolescenci a rizikem rozvoje vaskulárních onemocnění ve středním věku okolo 50 let. Snížená tolerance zátěže v pozdní adolescenci je nezávisle na jiných rizikových faktorech spojena s 50% zvýšením rizika rozvoje arteriální hypertenze ve věku okolo 50 let. Je-li nízká tolerance zátěže navíc spjata s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI), je riziko rozvoje hypertenze 3,5krát vyšší.

Dle dat WHO je v České republice nedostatečně pohybově aktivních 29 % celé populace, tj. každý třetí Čech. 


ÚKOLY PRO SAMOSTATNOU PŘÍPRAVU A POŽADAVKY NA ZPRACOVÁNÍ


  • Všechny úkoly zpracujte do prezentací (max.  5-6 snímků), které v průběhu lekce okomentujete.
  • Používejte pouze důvěryhodné zdroje. Použité zdroje uveďte v závěru prezentace.
  • Nezapomeňte prezentace vložit do Odevzdávárny v IS (na konci interaktivní osnovy je odkaz) nejpozději do 8.00 hod. dne rozvrhované výuky této lekce pro vaši seminární skupinu.

1.  Význam pohybové aktivity v primární prevenci neinfekčních onemocnění hromadného výskytu

Zpracujte v krátké prezentaci (prezentace bude pouze jako osnova s nejdůležitějšími body, stěžejní bude slovní interpretace v semináři a diskuse s vyučujícím) jasné a výstižné informace o významu pohybové aktivity v primární prevenci kardiometabolických, onkologických onemocnění a rovněž onemocnění pohybového systému, včetně návrhu optimálního pohybového programu (typ, frekvence, intenzita a celkový objem vykonávané pohybové aktivity).

K přípravě můžete využít komentované přednášky a doporučenou literaturu: MÜLLEROVÁ, Dana. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. 1. vydání. Praha: Karolinum, 2014. 254 stran. ISBN 9788024625102.

2. Přehled metod hodnocení pohybové aktivity 

Zpracujte v krátké prezentaci (prezentace bude pouze jako osnova s nejdůležitějšími body, stěžejní bude slovní interpretace v semináři a diskuse s vyučujícím) jasné a výstižné informace o subjektivních a objektivních metodách hodnocení pohybové aktivity se zaměřením na parametry sledované "telemedicínskými technologiemi", např. využití "smart watch" v monitoraci týdenní pohybové aktivity.

K přípravě můžete využít komentované přednášky.

3. Funkční komponenty zdravotně orientované zdatnosti -  kardiorespirační zdatnost

Zpracujte v krátké prezentaci (prezentace bude pouze jako osnova s nejdůležitějšími body, stěžejní bude slovní interpretace v semináři a diskuse s vyučujícím) jasné a výstižné informace o posuzování kardiorespirační zdatnosti. 

Po zhodnocení pohybové aktivity využíváme analýzu kardiorespirační zdatnosti jako nástroj preskripce pohybu v preventivním lékařství - argumentujte jak a proč? Jako modelový příklad pohybového programu můžete použít program Kardiovaskulární rehabilitace.

K přípravě můžete využít komentované přednášky a doporučenou literaturu: MÜLLEROVÁ, Dana. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. 1. vydání. Praha: Karolinum, 2014. 254 stran. ISBN 9788024625102.

DOSBABA, Filip, Robert VYSOKÝ, Ladislav BAŤALÍK, Svatopluk NEHYBA, Václav CHALOUPKA a Jindřich ŠPINAR. Téměř čtvrt století Kardiovaskulární rehabilitace ve Fakultní nemocnici Brno, aneb 1500 pacientů v ambulantním programu. Med.Sport.Boh.Slov. Česká společnost tělovýchovného lékařství, 2017, roč. 26, č. 1, s. 22-28. ISSN 1210-5481. 

Tento poslední článek přikládám do "Dalších studijních materiálů".

4.  Funkční komponenty zdravotně orientované zdatnosti - neuromuskulární zdatnost

Zpracujte v krátké prezentaci (prezentace bude pouze jako osnova s nejdůležitějšími body, stěžejní bude slovní interpretace v semináři a diskuse s vyučujícím) jasné a výstižné informace o posuzování neuromuskulární zdatnosti.

Po zhodnocení pohybové aktivity využíváme rovněž analýzu neuromuskulární zdatnosti jako nástroj preskripce pohybu v preventivním lékařství - argumentujte jak a proč?

K přípravě můžete využít doporučenou literaturu: MÜLLEROVÁ, Dana. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. 1. vydání. Praha: Karolinum, 2014. 254 stran. ISBN 9788024625102.

ODKAZ NA ODEVZDÁVÁRNU ÚKOLŮ V IS:

JAK PRACOVAT SE STUDIJNÍMI MATERIÁLY


1. Pro přípravu na lekci využijte zejména studijní text a komentované prezentace v interaktivní osnově.

2. Pro zpracování úkolů můžete využít rovněž komentované prezentace a doporučené zdroje u jednotlivých úkolů.

Dále můžete využít materiály a odkazy v části "Další studijní materiály".

3. Pro optimální pochopení tématu a základní literární zdroj pro zpracování úkolů využijte publikaci:

MÜLLEROVÁ, Dana. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. 1. vydání. Praha: Karolinum, 2014. 254 stran. ISBN 9788024625102.

  

STUDIJNÍ MATERIÁLY
  1. Komentované prezentace
  2. Studijní text
  3. Další studijní materiály

1. KOMENTOVANÉ PREZENTACE 

2. STUDIJNÍ TEXT - Metody hodnocení pohybové aktivity

Hodnocení pohybové aktivity - rozšířený obsah navazující na komentovanou přednášku
Tento text navazuje na komentovanou prezentaci pro rozšíření odpřednášeného tématu.

3. DALŠÍ STUDIJNÍ MATERIÁLY

Kardiovaskulární rehabilitace
PDF to download

ODKAZ NA ODPOVĚDNÍK V IS: