Soudní lékařství - přednáška
MUDr. Mgr. Bc. Tomáš Vojtíšek, Ph.D.
Soudní lékařství - přednáška
Chapter contains:
1
Discussion Forum
1
Folder
2
Study Materials
1
Study text
Chapter contains:
1
Study text
Chapter contains:
1
PDF
7
Study Materials
1
Study text
Chapter contains:
4
Image
1
PDF
1
Study Materials
1
Study text
Chapter contains:
3
PDF
1
Study Materials
1
Study text
3
Web
Chapter contains:
2
ROPOT
1
Study text
Chapter contains:
1
Study text
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text

Organizační pokyny, kontakty, diskuzní fórum

Vážené kolegyně a kolegové,
vítáme Vás v našem kurzu a pevně věříme, že absolvováním předmětu Soudní lékařství získáte znalosti cenné pro Vaši budoucí praxi.

Výuka (ve formě stáží) probíhá na Ústavu soudního lékařství, vždy od 8:00 hod. Žádné pomůcky ani přezůvky nejsou potřeba. Nahrazování je obecně možné po domluvě (přehlásíme seminární skupinu kvůli přístupu do odevzdáráven). 
Přednášky (v počtu pěti) se konají 1. až 5. týden pouze podzimního semestru (v jarním semestru se nekonají!).

Podmínky pro získání zápočtu i ke zkoušce jsou uvedeny v této interaktivní osnově.

Technické informace k výuce, tj. jak se k nám dostanete apod., naleznete v níže uloženém souboru:

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1411/podzim2014/VLSD7X1p/op/Organizacni_pokyny.doc

Důležité kontakty:
Květa Blatná, sekretářka ústavu, tel: 543 185 810, e-mail: kveta.blatna@fnusa.cz
MUDr. Bc. Tomáš Vojtíšek, Ph.D., tel: 543 185 839, e-mail: tomas.vojtisek@fnusa.cz

Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem či problémem, budeme se vždy snažit najít řešení a vyjít vstříc (vyjma zakázaných dotazů).

Zakázané dotazy

Vyhrazujeme si právo nereagovat na e-maily studentů se dvěma typy otázek (odpovědi, kterých by se Vám dostalo jsou uvedeny níže).

1. zakázaná otázka: "Můžete mě prosím přihlásit na zkušební termín, kde už je vyčerpána kapacita studentů?"

Odpověď: Nemůžeme, kdybychom to dělali, tak přihlašování přes IS by nedávalo smysl. U každého termínu je uvedena právě taková kapacita, která je možná z organizačních důvodů.

2. zakázaná otázka: "Budou vypsány ještě další zkušební termíny?"

Odpověď: Budou. Termíny jsou vypisovány postupně, v průběhu semestru, ve zkouškovém období i o prázdninách. Vždy, když už se začne blížit datum posledního vypsaného zkušebního termínu, tak vypíšeme další. Z povahy činnosti soudního lékařství (účast u soudů apod.) není z organizačních důvodů možné vypisovat termíny na více měsíců dopředu.

3. zakázaná otázka: "Poslední den blokové výuky jsem zapomněl/a index (nebyl/a jsem na výuce z důvodu omluvené absence apod.) a nemám v indexu zapsaný zápočet, můžu se někdy stavit pro podpis?

Odpověď: Nikoliv. Všichni vyučující jsou připraveni se věnovat studentům jak je to jen možné, takovéto čistě administrativní požadavky jsou však zbytečně zatěžující. Zápočet musíte mít zaznamenaný primárně v ISu, bez toho nemůžete přijít na zkoušku. Pokud ho ale nemáte jen zaznamenán v papírovém indexu, vyžádejte si podpis PŘED LOSOVÁNÍM OTÁZEK u zkoušky, paní sekretářka ho zajistí.    

V případě, že budete mít jakýkoliv dotaz, který z povahy věci může zajímat širší okruh posluchačů, neváhejte ho umístit do diskuzního fóra předmětu, které vyučující sledují. Rovněž doporučujeme podívat se do diskuzních fór předcházejících období.

 

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1411/podzim2014/VLSD7X1p/op/sylabus_prednasek_LF_2014.doc
Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1411/podzim2014/VLSD7X1p/op/50664021/

Literatura

           Povinná literatura:

Vybrané prezentace

Zde najdete vybrané prezentace ze seminářů a přednášek, které Vám mohou pomoci při přípravě na zkoušku, resp. do určité míry sníží potřebu ručně psaných poznámek při výuce.

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1411/podzim2014/VLSD7X1p/um/7682306/toxikologie.ppt
Toxické makromycety
Přednáška dr. Antonína

Vypracované otázky

Zde najdete informace k některým otázkám, které nejsou podrobně zpracovány v celostátní učebnici:

Balzamace
Autor MUDr. Tomáš Vojtíšek, Ph.D.
Hladovění 1. část
Autor: Prof. MUDr. Jaromír Tesař, CSc.
Hladovění 2. část
Autor: Prof. MUDr. Jaromír Tesař, CSc.
Stáří kostí 1. část
Autor: Prof. MUDr. Jaromír Tesař, CSc.
Stáří kostí 2. část
Autor: Prof. MUDr. Jaromír Tesař, CSc.

Pitvy v roce 2014

Následující text přibližuje problematiku provádění pitev v ČR v roce 2014, tj. po nabytí účinnosti zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ").

Ve zkratce jde o to, že po 1. 1. 2014 jsou v ČR účinné současně nový občanský zákoník (NOZ) a zákon o zdravotních službách (ZZS), kdy každý přistupuje k provádění pitev zemřelých osob zcela odlišným způsobem. Interpretace obou zákonů (tzn. "jak to teda vlastně je?") je poměrně komplikovaná a objevilo se více právních názorů.

Aktuální většinový názor odborné veřejnosti je obsažen v následující prezentaci, která slouží též jako učební materiál ke zkoušce.
 

Prezentace k provádění pitev - základní
Toto je studijní materiál potřebný k přípravě na zkoušku ze soudního lékařství pro předmět VLSD7X1p

Důležité upozornění, ačkoliv skripta MEDICÍNA A TRESTNÍ PRÁVO jsou stále pro zkoušku dobře použitelná (tj. i po 1. dubnu 2012, kdy nabyl účinnosti ZZS), tak kapitolu prohlídek zemřelých a pitev je třeba se učit z prezentace výše, neboť vyhláška č. 19/1988 Sb., o postupu při úmrtí a pohřebnictví, byla definitivně zrušena!

Problematika vztahu NOZ a ZZS je nicméně velmi zajímavá, především pro zájemce jsou níže podrobnější informace.

Nejprve odkaz na novinové články, které se objevily v lednu 2014:

 

Komentář k NOZ nakladatelství Leges (doc. Doležal) velmi podrobně rozebírá vztah obou zákonů. Snad jen uvádí nepřesnou informaci ohledně změny předpokládaného souhlasu s pitvou za nesouhlas, k tomu to došlo ještě před schválením NOZ vládou, nikoliv až poslaneckým pozměňovacím návrhem. Velmi sofistikovaně je rozebrána existence dvou typů nesouhlasu s pitvou (dle NOZ a dle ZZS).

Právní oddělení České lékařské komory pod vedením JUDr. Macha je velmi odborně fundované, nicméně v případě vztahu NOZ a ZZS zastává menšinový názor na interpretaci obou předpisů. Tento fakt jenom demonstruje, do jak ošemetné situace postavil zákonodárce nejen zdravotnickou veřejnost přijetím dvou navzájem odporujících si zákonů. Názor ČLK publikovaný v časopise komory jsou níže:  

Hned na počátku roku 2014 ČLK argumentovala navíc tím, že NOZ se vztahuje výhradně na anatomické pitvy, což se jevilo jako krajní názor. Sofistikovaně na portálu zdravotnického práva se k tomuto vyjádřil JUDr. Policar z Masarykova onkologického ústavu:

I když konečný výklad právních předpisů přísluší v ČR soudům, k problematice pitev se vyjádřila i Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti (tzv. KANCL), a to ve svém stanovisku č. 20 (viz níže - dostupné jinak z portálu www.justice.cz). I toto stanovisko zastává názor, že aktuálně je možné provádět v ČR jen tzv. povinné pitvy: 

Pitvy a nový občanský zákoník
Stanovisko Komise pro aplikaci nové civilní legislativy zřízené při Ministerstvu spravedlnosti ČR

Do budoucna je možné očekávat novelizaci zákona o zdravotních službách, která upraví (rozšíří) katalog povinných patologických pitev tak, aby za respektování autonomie vůle člověka i osob mu blízkých se prováděly v rozumném rozsahu indikované patologicko-anatomické pitvy. U zdravotních pitev prováděných na ústavech soudního lékařství v zásadě problém není, neboť katalog povinných zdravotních pitev v ZZS prakticky zahrnuje všechny případy pitev na pracovištích soudního lékařství.

Odpovědníky

Posluchači, kteří se chystají na zkoušku ze soudního lékařství, mají za povinnost splnit dva odpovědníky - testy, které ověří zcela minimální znalosti nezbytné pro úspěšné absolvování zkoušky ze soudního lékařství.

Je třeba, aby každý student do data konání zkoušky zodpověděl v ISu dva odpovědníky, jeden na základní znalosti a druhý na bilanční propočet hladiny alkoholu v krvi.
Výsledky nejsou zohledňovány u zkoušky, nicméně je povinnost si oba odpovědníky formálně splnit (mít uložené v poznámkovém bloku). Toto je kontrolováno vždy před každým zkušebním termínem.
I když je k úspěšnému složení odpovědníku "bilanční propočet" možno se "proklikat", může být schopnost provést bilanční propočet ověřena u ústní zkoušky!

Pozn: na chyby, nestandardní chování či jiné problémy se spouštěním prosím upozorněte v předmětovém diskuzním fóru nebo mailem na tomas.vojtisek@fnusa.cz.

"Těžká újma na zdraví" vs. "těžké ublížení na zdraví"

Velmi často dochází u zkoušky ke "zmatení pojmů" a to tehdy, pokud je student dotázán, jaký je rozdíl mezi tzv. "těžkou újmou na zdraví " a "těžkým ublížení na zdraví". Ačkoliv vysvětlení je uvedeno v povinné literatuře (skripta), považujeme za vhodné to uvést i zde:

V otázce sk. A č. 9 máte popsat termíny "ublížení na zdraví" a "těžká újma na
zdraví", tak jak jsou definovány v § 122 tr. zák. (str. 14 - 19 skripta Medícína
a trestní právo). Jedná se o definice podané v obecné části tr. zákoníku.

S těmito pojmy trestní zákoník pak dále pracuje ve zvláštní části u celé řady
trestných činů, kde je velmi často uvádí ve kvalifikovaných skutkových
podstatách jako okolnost podmiňující použití vyšší trestní sazby (namátkou § 158
Rvačka, § 156 Ohrožování zdraví závadnými potravinami, § 195 Opuštění dítěte
nebo svěřené osoby a mnoho dalších).

Primárně však jsou však trestné činy proti zdraví upraveny ve zvláštní části tr.
zák. v Hlavě první, díl druhý (§ 145 - 148), kde je přímo zakotvena trestnost
někomu způsobit ublížení na zdraví nebo těžkou újmu na zdraví (dle okolností
úmyslně, z nedbalosti, určitým způsobem, na určité osobě apod. - s rozdílnou
výší trestu). Skripta str. 23 - 25.

V § 145 a 147 tr. zák. zákonodárce poněkud nešťastně použil termín "těžké
ublížení na zdraví", a to v nadpisu - tj. pojmenování těchto dvou trestných
činů, jejichž základní skutková podstata spočívá ve způsobení "těžké újmy na
zdraví" (úmyslně - § 145, nebo z nedbalosti - § 147).

Pokud tedy u zkoušky budete tvrdit, že např. poškození důležitého orgánu je
jednou z kategorií těžkého ublížení na zdraví, tak se jedná o nespávné tvrzení,
které vyvolá u zkoušejícího nevoli. Spávně je, že se jedná o kategorii těžké
újmy na zdraví (samozřejmě za obecné podmínky, že je to vážná porucha zdraví
nebo vážné onemocnění).

Pokud máte doplňující dotaz, můžete ho položit v diskuzi.
Pokud máte pochybnosti o smysluplnosti užívání docela podobných termínů těžká
újma na zdraví a těžké ublížení na zdraví současně, stěžujte si Vašemu
poslanci:)
 

Ukončení předmětu - zápočet

Kromě aktivní účasti na stážích jsme jako podmínku pro zápočet pro Vás připravili speciální praktický úkol.
Cílem je, aby po absolvování předmětu Soudní lékařství byli přposluchači schopni správně vyplnit formulář Listu o prohlídce zemřelého, který je v České republice používán od 1. 1. 2013.

Úkol není složitý a spočívá v tom, že každý student si představí svého "imaginárního zemřelého". Je zcela lhostejné, jakou okolnost úmrtí si zvolíte - může se tedy jednat o běžné úmrtí staršího člověka v nemocnici na oboustranný zánět průdušek a plic nebo klidně o bizarní rituální vraždu, záleží jenom na Vaší fantazii. Může se jednat o zemřelého známé i neznámé totožnosti, přirozené úmrtí i úraz, smrt ve zdravotnickém zařízení i mimo něj, s určením pitvy nebo bez pitvy, prostě cokoliv co Vás napadne. Jedinou podmínkou je, aby vše bylo vyplněno v souladu se zákonem.

U vymyšleného případu se pak posluchač vcítí do role prohlížejícího lékaře a správně vyplní formulář Listu o prohlídce zemřelého. Jedná se tedy o rutinní praktický úkol, v lékařské praxi běžný - a to je vše.

Vyplněný formulář je nutno vložit v elektronické podobě do příslušné ODEVZDÁVÁRNY dané seminární skupiny, kterou student navštěvuje (nahrazující vkládají LPZ do té skupiny kam reálně docházejí - po domluvě), a to nejpozději do středy (včetně) daného týdne. Vyplňují se jen části spadající do kompetenece prohlížejícího lékaře (nikoliv tedy diagnózya stanovené pitvou).

Ke splnění úkolu můžete použít dle svého uvážení dva způsoby:

1. Stáhněte si zkrácený formulář (část B)  ve Wordu - /auth/el/1411/podzim2014/VLSD7X1p/um/39297950/LPZ_form_medici.doc

2. Běžte na stránky Ústavu zdravotnických informací a statistiky, http://www.uzis.cz/registry-nzis/list-prohlidce-zemreleho, kde si kromě získání dalších informací můžete v rubrice FORMULÁŘE stáhnout interaktivní formulářovou šablonu, kterou vyplníte pomocí programu Software602 Form Filler (je nutno zdarma stáhnout a nainstalovat příslušný program, není to nijak složité). Výsledný soubor pak vyexportujete do souboru PDF.

V každém případě dodržujte příslušné pokyny k vyplnění a v rámci možností preferujte druhou variantu - budete si sice muset fiktivně zvolit reálného poskytovatele zdravotních služeb jehož jménem budete vystupovat, ale interaktivní formulář Vám nedovolí udělat zásadní chyby (navíc sám vyplní i část A LZP).

Do své odevzdávárny se dostanete přes IS, aplikace Student (studijní materiály). Pozor, odevzdávárna je otevřena u předmětu VLSD7X1c, tedy cvičení.

V případě jakýchkoliv problémů či nejasností neváhejte využít zde v osnově uvedených kontaktů, resp. diskuzního fóra.

Ukončení předmětu - zkouška

Vyučující předmětu přejí posluchačům příjemnou přípravu ke zkoušce a zejména její úspěšné složení!

Podmínky přístupu ke zkoušce:

  • udělení zápočtu z přidruženého předmětu Soudní lékařství - cvičení
  • splnění odpovědníků na téma základních znalostí oboru a bilančního propočtu alkoholu (je kontrolováno v IS před započetím zkoušky) - viz samostatná podosnova

Posluchači se na zkoušku hlásí prostřednictvím IS MUNI. V podzimním semestru bývají zkušební termíny vypisovány až po skončení přednášek!

Zkušební termíny jsou vypisovány v dostatečném počtu postupně a průběžně dle aktuálních provozních možností. V žádném případě není možné připisovat studenty na zkoušku nad kapacitu zkušebního termínu, stejně tak je zbytečné dotazovat se e-mailem na vypsání dalších termínů. Vždy budou termíny vypisovány i o letních prázdnínách a v září.

Zkouška je ústní, studenti odpovídají na čtyři elektronicky vylosované otázky (jedna z každé skupiny).

Obsah zkoušky je pokryt doporučenou literaturou, přednáškami a semináři.

SEZNAM OTÁZEK:

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.muni.cz/el/1411/podzim2014/VLSD7X1p/op/otazky_VL_jaro_2014.doc