Odívání a základy textilní výroby

Přírodní a syntetické textilie

Textilní vlákna

Textilní vlákna mají většinou protáhlý tvar a jejich délka je mnohonásobně větší než šířka. Jsou základem pro výrobu textilií. Podle původu je dělíme na vlákna přírodní (získávají se z rostlin či živočichů) a syntetická (chemicky vyrobená z ropných produktů).

 

Rozdělení a označování použitých látek v textiliích

            přírodní vlákna                      chemická  vlákna z přírodních polymerů chemická vlákna ze syntetických polymerů
bavlna viskozní vlákna polyamidová vlákna
len acetátová vlákna polyesterová vlákna
vlna   polypropylenová vlákna
hedvábí   polyuretanová vlákna

 

 Přírodní textilie

1. Rostlinná vlákna

Jsou především tvořena celulózou a v menším zastoupení rostlinnými vosky, bílkovinami či pektinem. Získávají se ze semen, stonků, listů či plodů.

  • BAVLNA

Nejstarší a nejrozšířenější textilní surovina na světě. Pěstruje se již více než 4000 let. Rozšířila se z Indie. Během 20. století došlo k útlumu používání bavlny z důvodu objevení jiných syntetických materiálů. Současným trendem je opětovné vrácení se k používání bavlny jako hlavní suroviny textilního průmyslu.

Bavlník se pěstuje v subtropických oblastech světa, došlo k vyšlechtění mnoha odrůd. Bavlník je keřovitá rostlina několik desítek centimetrů vysoká, po odkvětu vytváří plody, které po dozrání praskají a uvolňují chomáčky bavlny.

Bavlna má většinou dlouhá bílá vlákna s malou pružností a tažností. Na omak je hebká a tvárná, ale tyto vlastnosti nejsou stálé. Vlákno krásně pohlcuje vlhkost, ale nevede teplo. Využití bavlny je všestrané.

                                                  

Obr. 1 Bavlník (převzato z: http://ponsuke3.s100.xrea.com/sg31/img.php?s=bavlna)

 

  • LEN

Textilní surovina, která se používá již několik tisíců let, do Evropy se rozšížil z Asie. Nepěstuje se pouze pro vlákna, ale i pro semeno (z něhož se získává olej). Len setý je rostlina několik desítek centimetrů vysoká, pro výrobu textilií se používá stonek, který poskytuje světle až tmavě hnědá vlákna. Len se sklízí pomocí strojů, poté se máčí a suší. Vlákno má délku až 80 cm, je na omak pevné a chladivé, má dobrou tepelnou vodivost. Vlákna mají velký přirozený lesk, hladkost a pevnost. Použítí je především v bytovém textilnictví.

                                                                           

Obr. 2 Len - metráž (převzato z: http://www.bastaflora.cz/platna/platna-metraz/len/len-320g-m2-sirka240cm.html)

  • KONOPÍ

Konopí je rostlina pocházející z oblasti Ruska, vlákna jsou podobná lněným, avšak jsou hrubší. Využívají se v technickém průmyslu.

  • JUTA

Pěstuje se v tropických oblastech, vlákno je velmi hrubé, používá se především na výrobu pytlů či koberců.

  • SISAL

Toto vlákno se získává z listů agáve. Používá se především na výrobu lan, provazů či pytloviny.

  • KOKOS

Vlákno se získává ze slupek kokosových ořechů, využití v průmyslu.

 

2. Živočišná vlákna

 Jedná se o vlákna získaná z různých druhů živočichů, jde především o jejich srst (ovce, kozy, velbloudi, hmyz).

  •  OVČÍ VLNA

Používá se v textilním průmyslu již několik tisíců let. U ovcí tvoří souvislou plochu (tzv. rouno), která je tvořena podsadou (jemnější) a pesíky (hrubší). Ovce se stříhají většinou dvakrát do roka, vzniká tzv. střižní vlna (surová vlna). Nejjemnější je jehněčí rouno, tato ovce je stříhána poprvé, jedná se o velmi kvalitní vlnu. Kvalita vlny závisí na mnoha faktorech (prostředí, plemeno ovce, podnebí,...).

Základní složka vlny je keratin, vlněné vlákno se zkládá z několika vrstev a liší se jemností či měkkostí. Délka je kolem 400 mm, pevnost je menší než u bavlny. Charakteristická vlastnost je plstivost. Z vlněného vlákna se vyrábějí příze o různé kvalitě a použití (oděvní průmysl, nábytkové tkaniny, ...)

                                                             

Obr. 3 Přírodní česaná vlna (převzato z: http://www.fler.cz/zbozi/prirodni-vlna-cesana-normovana-100-568953)

  • VELBLOUDÍ SRST

Velbloudí srst je velice lehká a hřejivá, používá se na výrobu plášťů a přikrývek.

                                                                                                 

Obr. 4 Příkrývka z velbloudí srsti (převzato z: http://www.e-povleceni.com/prodtype_small.asp?cookiecheck=yes&PT_ID=1111&strPageHistory=cat)

  •  MOHÉROVÁ VLNA

Získává se z kozy angorské, je pružná a lesklá, používá se na výrobu plyše, koberců,...

  •  KAŠMÍRSKÁ VLNA

Získává se z kozy kašmírské, je jemná a hebká, výroba šátků, šál, ...

  •  PŘÍRODNÍ HEDVÁBÍ

Přírodní hedvábá se získává z kokonů housenek bource morušového. Hlavním výrobcem je Čína, kde se jedná o dlouholetou tradici. Housenky se obalují do výměšků, který na vzduchu tvrdne a mění se na vlákno, housenka se usmrtí a vytvořené vlákno se spřádá do plošných rozměrů. Přírodní hedvábí je tvořeno ze 70 % fibroinem a 25 % sericinem (ten se odstraňuje). Délka vlákna je kolem 400 do 1000 m. Vlákno je hladké, tažné, pružné a snadno přijímá vodu. Působením horké vody strácí pevnost. Využívá se na výrobu lehkých drahých šatů, šátků, atd.

 

                                                                      

Obr. 5 Kokony bource morušového (převzato z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hedv%C3%A1b%C3%AD)

                                               

Obr. 6 Hedvábná šála (převzato z: http://gaia-cl.cz/?p=371)

 

Syntetické textilie

Surovinou pro výrobu techto vláken je jak přirodni polymer, tak syntetickou cestou vyrobeny polymer (jsouz něj vyrobeny polyamidy, polyestery, polyolefiny, polyakrylonitrily, atd.).

Společné vlastnosti syntetických textilií:

  1. jemnost vláken
  2. podobná délka vláken
  3. ohebnost vláken
  4. odolnost proti oděru
  5. odolnost vůči slunečnímu záření

 

  • VISKÓZOVÁ VLÁKNA (označení CV)

Základem těchto vláken je chemická přeměna přírodního polymeru. Viskoza se velmi často míchá s vlnou, polyesterem či polyamidem. Vyrobky z tohoto vlakna jsou příjemné na omak, mají dobrou savost. Při vyšších teplotách se snadno sraží. Výrobky se mačkají, mají špatnou pevnost. Nejčastěji se stkáváme s viskozním hedvábím, ketré je podobné přírodnímu, ale je levnější, využívá se na výrobu halenek, šatů či šátků.

                                                

Obr. 7 Látka z velkým obsahem viskózy (převzato z: http://www.marlen.cz/pruzne-tkane-latky/2062-latka-viskoza-smes-hladka-tmavsi-hneda.html)

 

  • POLYAMIDOVÁ VLÁKNA (označení PA)

Jsou to syntetická vlákna jež existuje řada typů (nejrozšířenější z nich polyamid 6). V sortimentu se dále vyrabí: monofil,multifil, kabílek, kabel, či střiž. Polyamid je velmi pružný a má vysokou pevnost v tahu a oděru. Nepohlcuje vodu, což způsobuje, že se nesráží a rychle schne. Nevýhodou je malá odolnost proti vlivům světla a větru. Nejrozšířenější je použití u dámských punčoch a sportovního oblečení. Široké uplatnění má polyamid v technickém sortimentu (lana, sítě, filtry, chirurgické nitě).

                                                                     

Obr. 8 Polyamidová vlákna (převzato z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polyamid_texturiert.jpg)

 

  • POLYESTEROVÁ VLÁKNA (označení PES)

Polyestery jsou skupina polymerů. Jedná se o jemná, profilovaná či bikomponentní vlákna. Polyester je relativně tuhé vlákno. Používá se ve směsích s bavlnou či vlnou. Zvyšuje tuhost výrobku a snižuje jeho mačkavost. Nejdůležitější vlastností vyrobků patří odolnost na světle, větru a dokonce i proti mikroorganizmům. Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních vyrobcích.

                                                                    

Obr. 9 Polyesterová vlákna různých barev (převzato z: http://kelimecik.com/?q=polyester&polyester.html)