Odívání a základy textilní výroby

Základní textilní technologie

Základní textilní technologie

 

Základem každé textilie je vlákno, které je tvořeno z přírodních či umělých surovin. Textilné vlákna prochází několika technickými zpracováními než z nich vznikne plošná textilie. Vlákno se podle účelu použití zpracovává předením, plstěním, vpichováním, prošíváním, lisováním či lepením.

 

VLÁKNO → PŘÍZE → TKANINA → PLETENINA → PLOŠNÁ TEXTÍLIE

 

1. Předení

Vlákna je nutno rozvolnit, nečechrat a zbavit nečistot. Vlákna vytvoří poté rouno, které se shrne v pramen. Pramen se ztenčuje protahováním na jemný pramének (přást), který se zkracuje  v přízi. Zakroucení příze může směřovat vlevo (zákrut S) a vpravo (zákrut Z).

                                                                                   

 Obr. 1 Zakroucení příze (převzato z: http://old.vscht.cz/met/stranky/vyuka/labcv/labor/res_delkove_textilie/teorie.htm)

Příze jsou dlouhé textilie ze spřadatelných vláken (přírodních a umělých). Dnes se vyrábějí strojově. Textilní vlákna jsou urovnávána do souběžné polohy, pevnost příze závisí na množství vláken, jejich jakosti či počtu zákrutů.

Výrobní technologie přízí:

  • prstencové příze (mykané, časané, poločesané)
  • příze s volným koncem (rotorové, frikční)
  • vzduchem předené příze (vlákna jsou téměř ve vodorovné poloze s pravidelnými intervaly)

                                                                                                                  

 Obr. 2 Prstencová příze, příze s volným koncem (převzato z: http://www.skolatextilu.cz/elearning/470/textilni-terminologie-zboziznalstvi/vlakna-prize-a-nite/Prize-a-nite-jejich-oznacovani-vlastnosti-sortiment-a-vady.html)

Skání příze je zakrucování dvou a více jednoduchých přízí v jedinou přízi. Skání dělíme na jednostupňové a více stupňové (získává se skáním tří či více přízí).

Dělení přízí (podle různých kritérií):

  • bavlnářská příze (z bavněných vláken, používají se pro výrobu prádlových, šatových pločných textilií)
  • vlnařská příze (z vlněných vláken, používá se pro výrobu svrchních a vrchních oděvů)
  • lnářská příze (z lněných vláken, většinou se mísí se syntetickými vlákny, výroba pracovních oděvů, letních šatů a pláten)

                                                     

Obr. 3 Různobarevná příze (převzato z: http://cepicky.blogspot.cz/2011/02/tajemstvi-vyberu-prize-pro-hackovani.html)

 

 2. Plstění

Plstění je v původní podobě zpevňování plošné vrsvy vláken pomocí působení tepla, vlhkosti a mechanického namáhání. Dnes se tzv. plst většinou vyrábí pomocí suché technologie tzv. vpichování.

                                                   

 Obr. 4 Plst (převzato z: http://www.fler.cz/magazin/akce-kulova-vlnena-plstena-755)

3. Vpichování

Do předem připraveného rouna se pomocí jehel zvláštního tvaru vpichují vlákna, ketrá se následně zauzlí. Tato technologie se používá v dnešní době i při výrobě některých druhů netkaných textilií.

 

4. Zpevňování

Vrstva vláken se zpevňuje propletáním (z jednotlivých vláken se vytváří očka, ketrá se spojují), lisováním (využívá se zde tlak vodných paprsků), lepením rouna disperzními pojivy (využívá se zde válců, ketré pomáhají rouno impregnovat, stříkat či potisknout) v neposlední řadě se využívá tavení polymerů v rounu.

 

5. Všívání

Všívání je dnes nejrozšířenější technologie především při výrobě podlahových krytin, do podkladové tkaniny se vpichuje jehlami nitě, ketré vytvářejí na lícní straně krásný heboučký povrh (koberce atd.)

                                                                        

Obr. 5 Šicí stroj (převzato z: http://www.raj-siti.cz/napinac-siroky-pro-vsivani-gumy-pro-janome-1000cp-a-1000cpx/d-69745/)