IVk106 Poradenství a intervence u dospělých osob 2
PhDr. Lucie Matoušková, Ph.D.
IVk106 Poradenství a intervence u dospělých osob 2
Chapter contains:
1
Study text
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text


Chapter contains:
1
Study text

Základní informace, požadavky


POZOR změny učeben!
Obě výuky se budou konat v učebně 76 (Poříčí 31a, CVIDOS, 4. patro).

Přednáška 15.03. Otevřený dialog bude v uč. "Respirium" (Poříčí 9, 4. patro). Výuka poté bude pokračovat v uč. 76.

Požadavky
1. Úkol: Z následující nabídky filmů vyberte dva, po jejich zhlédnutí vypracujte úkoly u nich uvedené. Při jejich vypracování pracujte s relevantními odbornými zdroji.

  • dokument "Odvrácená strana stáří" (ČR, 2008), dostupné online v archívu České televize, pořad Ta naše povaha česká
    • úkol: Popište druhy násilí, jak ho lze rozpoznat u cílové skupiny prezentované v dokumentu a jakým způsobem mohou pomoci pracovníci pomáhajících profesí.
  • film "Nedotknutelní" (Francie, Intouchables, 2011)
    • úkol: Popište, jakým způsobem přistupuje film k moci - pomoci - bezmoci a vztahu, resp. hranici mezi nimi.
  • film podle skutečné události nebo dokument na téma s ohledem na Vaši specializaci.
    • úkol: Popište, proč jste zvolili toto téma a tento film. Vyjádřete se k následujícím otázkám: Jakým způsobem je situace lidí v dané životní situaci prezentována (postoje „hlavních postav“ a jejich okolí)? Jak přistupuje společnost k danému problému? Jaký je vývoj přístupů k tomuto problému / k lidem v této životní situaci?
  • Seminární práci (včetně základních údajů k filmu) vložte do 10.05. do odevzdávárny.

2. Úkol: Vyberte příklad z Vaší praxe (člověk v náročné životní situaci) nebo z Vašeho okolí. Zpracujte ho v podobě mind map (zaměřte se na vybraný problém, důsledky, vlivy na různé oblasti, cesty k řešení) a doplňte doporučení, jak postupovat (za účelem zlepšení situace daného člověka, příp. jeho rodiny).
  • Seminární práci / mind map vložte do 30.04. do odevzdávárny.

3. ​účast alespoň na jedné přednášce s externím přednášejícím

15.3.2019 - Otevřený dialog (bližší informace v samostatném bloku)

30.3.2019 - Závažné životní situace a intervence při nich (bližší informace v samostatném bloku)




Otevřený dialog - úvod do dialogického přístupu

15. 3. 2019, 8-11h., uč. Respirium (Poříčí 9, 4. patro) - externí přednášející Mgr. Lucia Ukropová (podané ruce, Narativ) - Otevřený dialog

Otvorený dialóg  (Lucia Ukropová)

Prezentácia bude venovaná predstaveniu Otvoreného dialógu ako systému psychiatrickej starostlivosti  – jeho vzniku, rozvoju a miestam, kde sa s ním v súčasnej dobe možno stretnúť. Prejdeme si jednotlivé princípy dialogického prístupu a ukážeme na príklade kazuistiky. Súčasťou prezentácie bude i krátke video dokumentujúce OD a jeho počiatky v Laponsku a taktiež diskusia nad dotazmi.

Lucie Ukropová v súčasnosti pracuje ako psychologička a psychoterapeutka v multidisciplinárnom terénnom tíme v Práhu v Brne. Tu sa venuje osobám a ich blízkym, ktorí sa ocitli v duševnej kríze, formou krízovej intervencie alebo dlhodobejšej psychologickej podpory. Zaujíma ju oblasť sociálno - psychiatrickej starostlivosti a jej modely fungovania i v inych krajinách. Má ukončené základné vzdelanie v dialogickom a kolaboratívnom pristupe ("Možnosti dialógu"), komplexný vycvik v terapii zameranej na riešenie ("Solutions focus") a základný tréning v Otvorenom dialógu. 

Tiež sa podieľa na rozvoji prístupu Otvoreného dialógu v ČR a je členkou spolku NARATIV. 

http://narativ.cz/ 

http://otevrenedialogy.cz/




Závažné životní situace a intervence při nich

30. 3. 2019, 10-12h. - externí přednášející Mgr. Eva Pospíchalová (Spondea, o.p.s.)

Závažné životní situace a intervence při nich
Přednáška se věnuje popisu krizových situací, se kterými se v životě mohou setkat klienti i samotní pracovníci (krize a rozpad rodiny, traumatická událost - ztráta blízkého člověka, úraz, týrání a zneužívání, odebrání dítěte, domácí násilí), dále zásadám poskytování krizové intervence a poradenskému procesu při práci s klienty v krizi. Součástí přednášky je přehled dovedností a osobnostních předpokladů, kterými by měl disponovat pracovník v pomáhajících profesích. Přednáška se dotkne také práce pod supervizí, využití intervize na pracovišti a prevence syndromu vyhoření. Součástí budou kazuistiky a zkušenosti z přímé práce s klienty.

Motivační rozhovory

jsou terapeutickým a komunikačním přístupem zaměřeným na podporu vnitřní motivace lidí při změně chování. Metoda má klinicky ověřenou účinnost a využívá se v oblasti sociální, zdravotnické, pedagogické, v soudnictví, ve firmách i jinde – např. v práci se závislými na drogách či alkoholu, s lidmi s poruchami příjmu potravy, při odvykání kouření, změně životosprávy, v probační službě, v práci s mladistvými nebo při změnách v organizacích.

Vychází z přístupu zaměřeného na klienta a zaměřuje se na zkoumání a řešení ambivalence, související s procesy změny a rozhodování. Motivace je vnímána jako proměnlivá charakteristika, významně ovlivnitelná pracovníkem jak v pozitivním, tak v negativním směru. Předpokladem k úspěšné práci s motivací je schopnost empatického naslouchání, porozumění vnitřním motivačním silám klienta, podpora jeho vlastních schopností a respekt k jeho autonomii zároveň s jasným zaměřením společné práce a vědomím cíle.

(Poznámka: v našem prostředí se lze také setkat s ekvivalenty „motivační terapie“, „motivační pohovory“, případně „motivační interview“.)

(cit. dle www.motivacnirozhovory.cz)

Literatura:

J. Soukup: Motivační rozhovory v praxi. Praha, Portál, 2014

W. R. Miller, S. Rollnick: Motivační rozhovory. Příprava lidí ke změně závislého chování. Tišnov, Sdružení SCAN, 2003. 

H. Papežová: Motivační terapie v léčbě poruch příjmu potravy. Česká a slovenská psychiatrie, 96, 8, 2000, 397–401.

H. Papežová, R. Uher: Motivační terapie u poruch příjmu potravy II. Klinické ukázky a nástroje. Česká a slovenská psychiatrie, 98, 1, 2002, s. 28–32.

 J. Soukup, H. Papežová: Motivační rozhovor s pacientem o změně rizikového chování. Postgraduální medicína, suppl., 8, 5, 2006, s. 17–22.

 

Internetové zdroje:

www.motivacnirozhovory.cz

www.motivatio­nalinterviewin­g.org