IVk106 Poradenství a intervence u dospělých osob 2

Motivační rozhovory

jsou terapeutickým a komunikačním přístupem zaměřeným na podporu vnitřní motivace lidí při změně chování. Metoda má klinicky ověřenou účinnost a využívá se v oblasti sociální, zdravotnické, pedagogické, v soudnictví, ve firmách i jinde – např. v práci se závislými na drogách či alkoholu, s lidmi s poruchami příjmu potravy, při odvykání kouření, změně životosprávy, v probační službě, v práci s mladistvými nebo při změnách v organizacích.

Vychází z přístupu zaměřeného na klienta a zaměřuje se na zkoumání a řešení ambivalence, související s procesy změny a rozhodování. Motivace je vnímána jako proměnlivá charakteristika, významně ovlivnitelná pracovníkem jak v pozitivním, tak v negativním směru. Předpokladem k úspěšné práci s motivací je schopnost empatického naslouchání, porozumění vnitřním motivačním silám klienta, podpora jeho vlastních schopností a respekt k jeho autonomii zároveň s jasným zaměřením společné práce a vědomím cíle.

(Poznámka: v našem prostředí se lze také setkat s ekvivalenty „motivační terapie“, „motivační pohovory“, případně „motivační interview“.)

(cit. dle www.motivacnirozhovory.cz)

Literatura:

J. Soukup: Motivační rozhovory v praxi. Praha, Portál, 2014

W. R. Miller, S. Rollnick: Motivační rozhovory. Příprava lidí ke změně závislého chování. Tišnov, Sdružení SCAN, 2003. 

H. Papežová: Motivační terapie v léčbě poruch příjmu potravy. Česká a slovenská psychiatrie, 96, 8, 2000, 397–401.

H. Papežová, R. Uher: Motivační terapie u poruch příjmu potravy II. Klinické ukázky a nástroje. Česká a slovenská psychiatrie, 98, 1, 2002, s. 28–32.

 J. Soukup, H. Papežová: Motivační rozhovor s pacientem o změně rizikového chování. Postgraduální medicína, suppl., 8, 5, 2006, s. 17–22.

 

Internetové zdroje:

www.motivacnirozhovory.cz

www.motivatio­nalinterviewin­g.org

Next