Interakce

Po prostudování kapitoly budete schopni:
1) Využít a pochopit základní možnosti interakce
2) Založit a exportovat jednoduchý flash projekt jako samospustitelný soubor, nebo DVD rom
3) Realizovat jednoduchý VJ projekt v programu Resolume
4) Pochopit základní pravidla videomappingu, realizovat jednoduchý projekt v prostředí Resolume arena

Čas na prostudování kapitoly: 6 hod

Terminologie: interakce, vjing, videomapping, swf, html5


Úvod

Repertoár multimediálních prostředků by pravděpodobně nebyl kompletní bez toho, aniž bychom se alespoň letmo nedotkli interaktivních možností multimédií a návazných možností vjingu, videomappingu a dalších... Pojďme se krátce zamyslet, co termín interakce vlastně představuje:

Interakce: "...Vzájemné působení dvou i více činitelů...Interaktivní učební program: umožňující uživateli aktivní účast při práci s programem."1

Zjednodušeně můžeme říci, že interaktivní program poskytuje uživateli možnost stisknout jedno z nabízených tlačítek, po stisku následuje uživatelem vybraná akce. Interakci vytváří právě program, který je ovládán pomocí standardních periférií počítače (klávesnice, myš, dotek, atp...) a nezáleží na tom, zda je program umístěn v bankomatu, hodinkách, nebo telefonu. K tomu, abychom dokázali program vytvořit, potřebujeme znát programovací jazyk a potřebujeme mít k dispozici prostředí (aplikaci), ve kterém budeme programový kód psát. Jedny z nejpoužívanější programovacích jazyků součastnosti jsou C a Java2. Znalost programovacího jazyka dále vyžaduje hlubší porozumění procesům probíhajícím mezi komponentami počítače. Pokud např. ovládáme Javu, dokážeme napsat aplikaci pro většinu současných zařízení a operačních systémů. Nicméně praktická výuka Javy by pro nás představovala samostaný kurz, přestože základy mohou být vysvětleny během 30 minut. Pro naše potřeby si předvedeme takové postupy, které nám umožňují navázat na to, co jsme se již naučili např. v práci s photoshopem apod... Práci s kódem si budeme demonstrovat na praktických příkladech.


1 Nový akademický slovník cizích slov, s. 356
2 http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html