Integrovaný vědní základ pro výuku o přírodě a společnosti 3

3. Pohled člověka na živé organismy

Všechny organismy můžeme roztřídit do tří  kategorií podle toho, zda vnímáme jejich přítomnost pozitivně nebo negativně. Jedná se tedy o kategorie založené na subjektivním pohledu toho kterého pozorovatele.

Užitkové organismy – jsou všechny ty, ze kterých máme přímo my lidé nějaký užitek zisk. Jsou to dřeviny pěstované pro dřevo, ovoce, zelenina, ušlechtilé plísně, hospodářská zvířata apod. Z pohledu vegana však hospodářská zvířata nepřináší žádný užitek, podobně by hinduisté mezi hospodářská zvířata nezařadili např. krávu.

Užitečné organismy – nedávají přímý užitek a zisk člověku, ale jejich přítomnost vnímáme pozitivně a uvědomujeme si jejich význam pro fungování přírody. Jsou to např. mykorhizní houby podporující růst ostatních rostlin, půdní bakterie dodávající dusík rostlinám, přirození predátoři škůdců apod. Nadšený aktivista za ochranu přírody může tvrdit, že všechny živé organismy jsou pro Zemi užitečné a žádný z nich si nezaslouží být vyhuben. I tento pohled může mít své opodstatnění stejně jako odpůrce.

Plevele/škůdci – jedná se o organismy, které nějakým způsobem omezují výnosy člověka a jeho zisk. Např. dřevokazné houby a kůrovci snižují produkci dřeva v lese, plevele snižují výnosy polních plodin podobně jako škůdci ožírající jejich listy apod. Určitý organismus se může stát snadno škůdcem. Kolonizátoři Austrálie jistě nemínili špatně, když si přivezli králíky, ale z pohledu australské přírody to byl jistě velký zásah a zdivočelí králíci se stali významnými škůdci.

 

Obdobný pohled platí pro organismy člověku bezpečné a nebezpečné. Toto dělení je však opět subjektivní a vztahuje se k tomu, jak konkrétní osoba vnímá nebezpečí, případně co pro ni může být škodlivé.

Jedovaté organismy – rostliny a houby obsahující jedy, živočichové s jedovými žlázami, … Ano, zmije je jistě jedovatý živočich, ale současně také velmi plachý a v naší volné přírodě velmi    vzácný.  Jistě zasluhuje naši ochranu a obdiv více než naše obavy. Jedovaté organismy bychom tedy měli znát, být si vědomi případného nebezpečí, ale součastně také vědět, jak se v jejich přítomnosti chovat, jak při případném kontaktu či otravě reagovat.

Organismy alergenní – pyly rostlin, výtrusy plísní, výměšky roztočů, srst zvířat, … Alergie je opět velmi individuální záležitostí a nikdy nebude možné odstranit všechny potencionální alergeny z našeho okolí.

Živočichové potencionálně agresivní – s ostrými zuby, útoční, … Opět závisí na tom, jak a kým je živočich chován, zda se nenachází ve stresující situaci, jak na něj reaguji já a pod. Určitě je dobré být si vědom příradného rizika, vědět jak zareagovat a snažit se případným problémům předcházet než primárně vyloučit všechny potencionálně nebezpečné organismy z našeho okolí. 

Rostliny s trny a ostny - rostliny na nás náhodně a nečekaně nezaútočí. Pokud je poznáme a jsme si vědomi přípených nebezpečí při kontaktu s nimi, upravíme své chování, žádné nebezpečí nám nehrozí.