Aplikace metod sociální práce - kombi

Sociální práce a její metody


Sociální práce

Sociální práce

Pro sociální práci existuje mnoho různých definic. Obecně lze však říci, že se zabývá interakcí mezi klientem a prostředím - schopnostmi klienta zvládat to, co od něj očekává prostředí (Musil, Navrátil, 2000).  Sociální práce je samostatnou vědní disciplínou, má propracované teorie a postupy, které jsou aplikovatelné v praxi.  Hlavním cílem sociální práce, která má široké pole působnosti (různé cílové skupiny), je pomoci nebo ulehčit lidem, kteří se ocitli  z různých důvodů (věku, zdravotní stav, ztráta zaměstnání) v nepříznivé sociální situaci. 

Metody 

Klient za sociálním pracovníkem přichází s vědomým nebo nevědomým cílem. Metody v sociální práci pomáhají sociálnímu pracovníkovi podpořit klienta v tom, aby stanoveného cíle dosáhnul, nebo se jemu alespoň přiblížil. Metoda není ledabyle zvolená, ale sociální pracovník ji využívá promyšleně dle potřeb klienta. 


Metody by měly pomáhat dojít ke stanovenému cíli.  I přestože je sociální práce plánovitá a svědomitá činnost, je důležité, aby sociální pracovník byl schopný reagovat na aktuální potřeby a situaci klienta. Mějte metody v hlavě, ale buďte schopni improvizovat. 

Metody sociální práce můžeme realizovat s jednotlivcem, skupinou a komunitou. 








Doporučená literatura

PAYNE, M. (2006) What is professional social work?
NAVRÁTIL, P., MUSIL, L. (2000) Sociální práce s příslušníky menšinových skupin. In Sborník prací fakulty sociálních studií brněnské univerzity, Sociální studia č. 5. 
PAYNE, M. (1997). Modern social work theory.
MATOUŠEK, O. Základy sociální práce. vyd. 3. Praha: Portál, 2012, 309 s. ISBN 978-80-262-0211-0.
NAVRÁTIL,P. (2001).Teorie a metody sociální práce. 1. vyd. Brno: Marek Zeman, 2001. ISBN 80-903070-0-0.
5. MATOUŠEK, O. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003.
STRIEŽENEC, Š. (2005)Teória a metodológia sociálnej práce: Vybrané problémy.