Seminář k dějinám estetiky

Organizační pokyny. Úvod.

Podmínky ukončení: 

  1. Účast na přednáškách: Povoleny jsou dvě neomluvené absence, více absencí nutno doložit omluvenkou v ISu. 
  2. Dva průběžné testy: V každém z testů je nutné získat alespoň 70 % bodů (70 bodů ze 100 možných). Jeden z testů bude možné opakovat ve vypsaném zkušebním termínu ve zkouškovém období. 
  3. Dvě eseje. Podmínky k vypracování a hodnocení esejí viz níže. 

Eseje:

1. esej: 

Napište esej v rozsahu 3 normostrany na téma vztahu umění a etiky. Váš text bude mít následující tři části:

1. Stručně definujte jednotlivá pojetí (relace mezi etikou a estetikou), která představuje Berys Gaut ve svém článku "Art and Ethics" (viz IS).

2. Dle zmíněné studie se pokuste vymezit, do jaké kategorie můžeme zařadit Platonovu koncepci, o níž hovoří v III. knize Ústavy. Proč?

3. Dle vlastní libovůle vyberte jedno relevantní umělecké dílo, na které aplikujte Platonovo pojetí. Vaším úkolem je prověřit životaschopnost Platonova chápání umění. Vámi vybrané dílo by mělo potvrzovat či odporovat tomuto pojetí.

 

Související otázky, na něž můžete ve Vaší práci narazit:

Existuje dílo, které je krásné a zároveň mravně defektní? Jaký je vztah mezi krásou a dobrem?

1. Má být umění etické? Další otázky, které by Vám mohly pomoci: Mělo by být umění cenzurováno? Měl by stát nebo jiná instituce filtrovat umělecké prostředky, umělecká sdělení?  Může-li mít umění negativní vliv na společnost, je třeba mít po ruce instrument k jeho omezení, usměrnění?

2. Existuje dílo, které je eticky defektní a zároveň krásné? Pokud ano, popište proč, pokud neexistuje, popište proč. - Jaký je vztah mezi krásou a dobrem? Těsný, volný nebo dokonce protikladný? Má umění odpovídat požadavkům morálky? Mělo by být umění cenzurováno? Je možné činit vše pod záštitou umělecké tvorby (Thomas de Quincey: Vražda jako krásné umění)? Může mít umění negativní vliv na společnost? Pokud ano, je třeba mít instrument k jeho omezení?

3. Co je nebo by mělo být podle Vás předmětem estetiky? - Jaké má mít estetika místo v humanitních studiích, má-li nějaké mít?

Termín odevzdání první eseje: 4. dubna 2014

Termín odevzdání opravené první eseje: 30. dubna 2014

2. esej: 

Vyberte si jedno libovolné beletristické literární dílo s minimálním rozsahem 100 stran (tedy v žádném případě kratší!). Toto vybrané dílo se pokuste analyzovat z hlediska způsobu uplatnění estetické funkce a naplnění estetické normy. Dále vyjádřete, v čem spočívá estetická hodnota zmíněného díla. Nutností pro zvládnutí úkolu je práce s materiály, které Vám pomohou dané dílo objektivně interpretovat. Cílem tohoto úkolu je zjistit, nakolik jste schopni interpretovat a hodnotit daná díla na základě dohledaných informací v součinnosti s Vaším osobním vkusem. Předpokladem úspěšného splnění úkolu je využití alespoň dvou odborných publikací nebo textů, které se bezprostředně týkají daného díla. Minimální rozsah eseje činí 3 normostrany. 

Termín odevzdání druhé eseje: 16. května 2014

Hodnocení esejí: 

Celkem je možné získat za esej 100 bodů, k přijetí eseje je nutné získat nejméně 70 bodů. K první z obou esejí poskytne hodnotitel kritickou reflexi, na jejímž základě bude možné esej přepracovat. U druhé eseje již opravný pokus nebude možný. 

Hodnotí se dle těchto kritérií:

  • stylistika
  • naplnění zadání (obsah a uchopení tématu)
  • dodržení rozsahu (3 normostrany)
  • typografická úprava textu
  • dodržení citačních norem
  • bibliografie (alespoň tři prameny včetně zadané literatury)
  • jazyková správnost