Online vzdělávání: MOOC 10.4.2015 Nástroje a možnosti internetu Mgr. Hana Habermannová Kompetence pro život ve 21. stol. no1! … umět se učit = nikdy nekončící proces MOOC MOOC + studijní materiály + kvízy a testy + úkoly + diskuze + interaktivní cvičení + socializace studentů Kde MOOC studovat? Co vám MOOC přinese • 1. Naučíte se vzdělávat online – posílíte svou schopnost učit se • 2. Poznáte nové lidi z celého světa, • 3. Zlepšíte si angličtinu, • 4. Získáte nové znalosti a dovednosti ve vámi zvolené oblasti, • 5. Naučíte se prezentovat výstupy svého online vzdělávání a učit ostatní, • 6. Získáte další položku ve svém vzdělávacím portfoliu (nebo CV) – ukazujete, že na sobě pracujete více, • 8. Když budete hodně dobří, lidé si vás všimnou. A pokud dobře naložíte z výstupy kurzu, můžete se dostat k novému projektu/práci a dalším příležitostem. Problémy verifikace dropout rate uznávání kreditů hype x funkčnost Jazyková bariéra Motivace sebedisciplína Tipy k absolvování 1/2 • 1. Jeden kurz v jeden čas je nejjistější cesta, • 2. Udělejte si plán a hlídejte si termíny (diář, kalendář, TODO systém), • 3. Zapojujte se do diskuzí, buďte aktivní ve vytváření svých znalostí, nebuďte pouze pasivní konzumenti • 4. Rozložte si studium do bloků – nikoliv do 1 hodiny před deadlinem, • 5. Seznamujte se, vytvořte skupinu na fóru nebo Facebooku – nebo se připojte do existujících • 6. Dělejte si průběžné poznámky, velkou pomocí jsou myšlenkové mapy – lépe si zapamatujete to, co si z kurzu vezmete. Hodit se může i Evernote. • 7. Nemusíte projít všechno – vyhněte se informačnímu přetížení, • 8. Vytvářejte vlastní obsah a buďte vidět (z poznámek to může být blog, příspěvky na soc. sítích, strukturované poznámky do archivu), • 9. Najděte si někoho, s kým můžete své výsledky sdílet a nebo někoho, komu se bude hodit to, co se naučíte – myslete na praktické využití vašich znalostí (ale není to nutné), • 10. Soustřeďte se, zapomeňte na multitasking, když se vzděláváte, dejte tomu všechnu pozornost! Tipy k absolvování 2/2 Microlearning Stav MOOC v ČR Khanova škola • • • Evernote 1.Definujte termín MOOC kurz (česky/anglicky)* 2.Uveďte příklad platformy, která sdružuje MOOC kurzy (stačí 1)** 3.Uveďte alespoň 1 pozitivní věc, kterou si z dnešní přednášky odnášíte – např. co jste se dozvěděli nového, co byste si rádi vyzkoušeli, který nástroj vám přijde užitečný..*** Díky a hezký víkend.