Informační výchova (vědecké informace a jejich vyhledávání)

5. Multioborové databáze

V této lekci si představíme klíčové multioborové databáze, jejich rozhraní, co v nich můžeme hledat a jaké další funkce poskytují. 

Přistupujte k nim vždy přes Portál EIZ ze sítě MU nebo přes vzdálený přístup

ProQuest Central

ProQuest Central je jednou z nejrozsáhlejších světových multidisciplinárních databází poskytující přístup k různým typům informačních zdrojů od mnoha vydavatelů ze všech hlavních vědních disciplín, zahrnující přírodní vědy, techniku, medicínu, ekonomii, sociální a humanitní vědy, umění, vzdělávání a náboženství. 

Kolekce obsahuje přes 22 000 plnotextových časopisů, noviny, zprávy, knihy, konferenční materiály, vysokoškolské kvalifikační práce i další šedou literaturu.

Podívejte se na postup základního vyhledávání v rozhraní databáze ProQuest. Video 2:41


EBSCO

EBSCO je zdroj zahrnující kolem 12 000 časopiseckých fulltextových titulů a řadu specializovaných bibliografických a abstraktových bází nabízených v několika předmětových kolekcích. Základem zdroje je nejdůležitější databáze EBSCO - Academic Search Ultimate. Jako bonus je poskytován přístup do dalších databází.

Academic Search Ultimate je akademická databáze obsahující z celosvětového hlediska nejširší kolekci prestižních titulů v plném textu, a to přes 10 600 fulltextových periodik (z toho více než 5 800 indexovaných ve WoS a Scopus). Databáze nabízí také indexaci a abstrakta pro více než 11 200 časopisů a dále stovky publikací, včetně monografií, reportů, výstupů z konferencí a dalších zdrojů. Tato akademická kolekce nabízí široký záběr v plném textu pro mnoho vědních disciplín. Plnotextový obsah sahá u řady titulů až do roku 1887 a je denně aktualizován.

Základní vyhledávání v databázi EBSCO. Video 2:13


Web of Science

Web of Science je citační a bibliografická časopisecká databáze. Naleznete zde možnost sledování citovanosti vědeckých článků, aktualizované bibliografické údaje (včetně abstraktů) o článcích z více jak 10 000 předních světových vědeckých a odborných časopisů ze všech oblastí vědy s více jak 70letou restrospektivou. 

Můžete hledat, jak byl jaký článek citovaný. Kvalita časopisů v databázi WoS je měřena tzv. "impaktovým faktorem". 

https://videos.webofsciencegroup.com/
Návody pro práci s WoS

Základní představení databáze WoS. Video 4:07


Scopus

Scopus je denně aktualizovaná citační a abstraktová databáze, která poskytuje informace o článcích ze 16 000 vybraných peer-reviewed vědeckých časopisů z oblasti přírodních věd, technických věd, medicíny a společenských věd se zaměřením na evropskou produkci (včetně vybraných časopisů z ČR). Dále obsahuje přes 23 miliónů záznamů o patentech, záznamy článků ve sbornících konferencí, službu "Articles in Press" pro 3 000 časopisů a mnohé další informace.

Spolu s databází WoS jsou nejrozsáhlejšími databázemi v oblasti sledování citovanosti a celkově sledovanosti scientometrie (hodnocení vědeckých výstupů na základě citačních ohlasů).

Podívejte se na základní tutoriál vyhledávání ve Scopus. Video 2:57


ScienceDirect

Služba zpřístupňuje elektronické verze vědeckých časopisů z nakladatelství Elsevier Science. Jde zejména o časopisy z oblasti medicíny, přírodních věd, matematiky, výpočetní techniky, ale též ekonomie, obchodu a řízení, psychologie, sociálních věd a dalších.

Uživatelé MU mají přístup k plným textům časopisů z tzv. Freedom Collection, což je naprostá většina všech časopisů v ScienceDirect (celkem je ve Freedom Collection zařazeno přes 2 300 časopiseckých titulů). Retrospektiva časopisů je obvykle do roku 1995.

Podívejte se na pokročilé vyhledávání v rozhraní ScienceDirect. Video 2:40


SpringerLink

Poskytuje plné texty vědeckých a odborných časopisů nakladatelství Springer Verlag. Umožňuje přístup k více než 2 000 titulů časopisů z oblasti přírodních věd, techniky, medicíny, ekonomie i sociálních a humanitních věd od vydavatele Springer a jeho dceřiných společností.  Uživatelé mají přístup k ročníkům časopisů zpětně až do roku 1997.

Podívejte se na základní tutoriál. Video 2:46


Infobanka ČTK 

Infobanka národní tiskové a informační agentury ČTK představuje miliony zpráv od roku 1988 řazených podle několika výběrových kritérií. Dokumenty jsou uspořádány dle kalendářního roku. Každý den přináší v průměru 100 aktuálních zpráv z Evropy s ověřenými fakty a ve věcných a historických souvislostech. Archivované zpravodajství ČTK je užitečné pro novináře, analytiky, historiky či studenty.

Přístup na MU je do prosince 2022 možný pouze z vyhrazených počítačů v knihovnách ESF, FF, PedF, PraF, PřF a FI. Jiný vzdálený online přístup není možný. V Ústřední knihovně PřF je Infobanka přístupná z prvního počítače hned u vstupu na studovně fyziky v prvním patře.


Anopress

Anopress poskytuje fulltextové informace z českých médií. Databáze obsahuje aktuální informace nejen z novin (HN, LN, DNES, Právo a mnoha dalších) a časopisů (Ekonom, EURO, Bankovnictví, Finanční poradce, Respekt, Týden), ale i přepisů rozhlasového (Radiožurnál, ČRO6, F1, Impuls) a televizního vysílání (ČT1, 2, 24, Nova, Prima). V současnosti je monitorováno cca 1 500 zdrojů.

Obsah je denně aktualizován: články a zprávy z deníků aktuálního data jsou v něm k dispozici od 8.00, přepisy relací rozhlasu a televize jsou do něj zařazovány s minimální časovou prodlevou, týdeníky a ostatní periodika zpravidla v den vydání. Prostřednictvím databanky lze souhrnně prohledávat jak aktuální (dnešní) tisk, tak i noviny několik let staré. Vše v retrospektivě sahající až (podle typu dokumentu) do roku 1996.

!Přístup do Anopress pro celou MU končí 31. 10. 2021. Dále bude přístupná pouze databáze Newton pro studenty a akademiky z FSS MU.


Další multioborové databáze naleznete