Organizace a pravidla účasti studentů
v předmětu Organická chemie-laboratorní cvičení
v podzimním semestru 2006
Ve snaze zefektivnit výuku a vést studenty k větší samostatnosti při přípravě na výuku, současně k větší samostatnosti při rozhodování a využívání svého volného času, zavedla katedra organické chemie po dohodě se studenty novou organizaci cvičení z metod organické chemie.
Praktikum je možno absolvovat kdykoli během semestru v čase, který vyhovuje studentům s tím, že si studenti předem promyslí, které syntézy mohou v rámci svého plánovaného času provést a zvolený čas dokonaleji využít k absolvování dvou úloh v jednom dni. Laboratoř organické chemie bude pro studenty otevřena 5 dní v týdnu od 7:00 do 15:00 hodin.
V laboratořích není povolena bloková výuka.
Odborným vedením laboratoří jsou pověřeni:
Po: Ing. Alena Pálková
Út: RNDr. Stanislav Man, Ph.D.
St: Ing. Alena Pálková
Čt: RNDr. Slávka Janků, Ph.D.
Pá: Mgr. Jaromír Literák, Ph D.
Předpokladem práce v laboratoři je účast na školení bezpečnosti a splněný počítačový test bezpečnosti nejméně na 80%.
Školení bezpečnosti práce bude probíhat první týden semestru od 18-22. 9. 2006 v laboratoři posluchačů č.109 na katedře organické chemie (přízemí vpravo, budova č. 8, Kotlářská 2) od 8.30hod. Zde se dozvíte další organizační informace.
Školení je povinné!!!!
Pokyny pro práci v laboratoři:
Před příchodem do laboratoře se studenti připraví na zvolenou úlohu a budou přezkoušeni formou testu na počítači, jehož úspěšné absolvování nejméně na 70% je nutné pro účast ve cvičení (test vždy na dvě úlohy, není možno se zapsat jen na jednu úlohu s výjimkou posledního a prvního cvičení). Testy se provádí na počítačích v prostoru chodby katedry org. chemie.
Výjimka pro test na první úlohu v semestru nejméně 60%.
Vstup na počítače 6:00 – 7:00 a 17:00 – 18:00 volný (bez registrace)
7:00 – 17:00 dle rozpisu (na nástěnce u praktika)
Práce v laboratoři začínají každý den v 7.00hod. Pozdní příchody s výjimkou předchozí domluvy se neomlouvají.
Na zvolený termín se musí každý student předem zapsat, aby měl rezervované místo v laboratoři. Zapisování probíhá v době konání laboratoří u vyučujícího vedoucího daný den v praktiku. Každý den je možné obsadit maximálně 15 míst. První rezervace bude provedena v den instruktáže bezpečnosti práce, a to na dobu prvních 3 týdnů. Každý den v 15:00 hodin je uzávěrka na další den, pokud studenti zapsaní na následující den nemají splněné testy na počítači do této doby na požadovaný počet procent, je možnost pro ostatní zájemce zapsat se na uvolněná místa na následující den.
Na internetové adrese http://koch.chemi.muni.cz/ lze najít návody k jednotlivým úlohám a formuláře protokolů.
V protokolu je třeba mít před vstupem do laboratoře vyplněnou tabulku s charakteristikami sloučenin a tabulku rozpouštědel, se kterými budou studenti ve cvičení pracovat, mechanismus prováděné reakce a spočítané navážky jednotlivých chemikálií, které budou používat.
Po skončení práce odevzdá student připravené preparáty a hotový protokol vedoucímu cvičení. Závěr protokolu bude obsahovat zhodnocení celé práce, popis produktu, jeho charakteristiky, jejich porovnání s tabelovanými hodnotami a vysvětlení případných odchylek. Dále bude uveden praktický výtěžek a vysvětlena jeho odlišnost od teoretické hodnoty. Výsledky laboratorní práce v každý den se hodnotí a zápočet na konci semestru bude z nich vycházet.
Celkem je nutno absolvovat 14 úloh z 15 možných, úlohy a,b jsou počítány jako jedna úloha . Molekulární biologové budou absolvovat pouze 6 předepsaných úloh.
Rozbité sklo se po skončení semestru platí, a to i v případě, že nebyl řádně překontrolován stůl po vstupu do laboratoře.
Zápočet bude po splnění všech požadavků udílen ve zkouškovém období.
Podmínky pro udělení zápočtu:
1. Odevzdání a řádné doplnění všech údajů v protokolech
2. Ústní pohovor
3. Zaplacené sklo