Selen a tellur v nepatrných množstvích doprovázejí síru v sulfidických rudách a jsou příměsemi i v elementární síře. Oba prvky mají větší počet stabilních izotopů (77Se, 123Te a 125Te mají jaderný spin 1/2 a jsou vhodné k použití v NMR spektroskopii). Minerály selenu jsou clausthalit PbSe, berzelianit Cu2Se a naumannit Ag2Se a telluru nagyagit Au2Sb2Pb10Te6S15, altait PbTe a hessit Ag2Te. Žádný z nich nemá větší průmyslový význam. Radioaktivní izotop 21084Po je obsažen ve smolinci, uměle se připravuje ozařováním nuklidu 20983Bi neutrony.

Hlavním zdrojem selenu a telluru jsou anodové kaly zbývající po elektrolytické rafinaci mědi. Oba prvky lze získat i z polétavého prachu vznikajícího při zpracování sulfidických minerálů mědi a olova pražením se sodou. Loužením produktu vodou se získá roztok obsahující seleničitan a telluričitan, z něhož se okyselením kyselinou sírovou vyloučí hydratovaný oxid telluričitý, zatímco kyselina seleničitá zůstane v roztoku. Elementární selen se pak získá její redukcí oxidem siřičitým

H2SeO3 + 2 SO2 + H2O → Se + 2 H2SO4

Tellur se připravuje elektrochemickou redukcí telluričitanu sodného, který se získává rozpuštěním oxidu telluričitého v roztoku hydroxidu sodného. Selen se čistí nejčastěji sublimací, tellur chemickými metodami.

Selen slouží k výrobě fotočlánků (osvětlením se jeho vodivost zvýší až 200×), usměrňovačů, používá se v xerografii (využívá se fotovodivých vlastností vakuově napařené vrstvy amorfního selenu) a při barvení skla. Tellur je využíván především v metalurgii železných i neželezných kovů a jejich slitin (zvyšuje odolnost olova proti korozi). Polonium bylo využito v kompaktní ch zdrojích termoelektrického napětí pro kosmické lodi.