Environmentální historie

Environmetnální historie v České republice

  • historická geografie – hlavní metodologická, poznatková, personální a institucionální základna EH v České republice
  • pomalý rozvoj EH od 80. let (po roce 1989 poptávka po přepracování národních dějin)
    • zformování historické geografie změn životního prostředí
  • po 1989 – katedra soc. geografie a reg. rozvoje PřF UK začala pracovat na projektu Dlouhodobé změny ve využití půdního fondu Česka v letech 1845 – dodnes
  • od 1. pol. 90 let - historická klimatologie na Geografickém ústavu PřF MU
  • 1999 VIII. sjezd českých historiků – sekce Environmentální dějiny – nová historická disciplína nebo koncepce dějin
  • 2000 založen časopis Klaudyán - internetový časopis pro historickou geografii a environmentální dějiny
    • založen Jiřím Martínkem jako soukromý časopis; od ročníku č. 4 (2007) jeho vydávání převzala ČGS, sekce pro historickou geografii a environmentální dějiny
  • 2003, 2. mezinárodní konference Evropské společnosti pro environmentální dějiny v Praze (350 účastníků; organizovala katedra SGRR PřF UK)
    • Mimo jiné byla výsledkem angažovanosti českých historických geografů v zakládání této v Evropě relativně nové vědní disciplíny.
  • 2004  v rámci ČGS založena sekce pro historickou geografii a environmentální dějiny
  • 2006 IX. sjezd českých historiků – sekce Historie v kontextu ostatních vědních disciplín
    • sekce C jednala o historii v kontextu ostatních vědních disciplín a pokusila se ukázat, že interdisciplinarita ve výzkumu historie je více než žádoucí. Proto se svými referáty vystoupili archeolog, umělecký historik, etnolog, literární historik, historik práva, klimatolog, antropolog, astronom či lékař. Sekci uspořádal a moderoval prof. Tomáš Knoz z FF MU. Některé prezentace byly rozděleny na dvě části, jednu říkal specialista z oboru a druhou historik. Já jsem vystoupila s příspěvkem Česká historická klimatologie a její přínos evropské klimatologii a environmentální historii a se mnou tam byl PhDr. Oldřich Kotyza z litoměřického oblastního archivu, který mou prezentaci doplnil o historický výzkum (např. jak se určovalo stáří špatně čitelných povodňových značek na děčínské skále). Klasičtí historikové při prvním příspěvku sekce prchli, zůstali ti, co pracují např. v archivech, knihovnách apod.
  •  2007 ČGS se stala kolektivním členem International Consortium of Environmental History Organizations

Výzkum v EH by se v Česku mohl úspěšně rozvíjet zejména na základě studia vývoje:

  1. osídlení, lokálních a regionálních kultur a proměn krajiny
  2. zemědělských technologií a jejich vlivu na proměny zemědělské krajiny
  3. ochrany přírody, jejích sociálních, myšlenkových a kulturních zdrojů a dědictví
  4. historického land use jako ukazatele a metody měření vlivu společenského vývoje na využití krajiny a jejích environmentálních proměn
  5. historické klimatologie

Historikové by měli usilovat o větší uplatňování environmentálního přístupu v historickém výzkumu za pomoci interdisciplinární spolupráce a to zejména při výzkumu dějin osídlení, urbanizace, vztahu průmyslové revoluce a zemědělské revoluce a jeho vlivu na změny životního prostředí, environmentalismu včetně vývoje vztahu člověka k přírodě a jeho odrazu v kultuře, proměn krajiny za využití metod středověké archeologie, historické geografie a geografie, využití starých map jako pramene informací o proměnách krajiny.

ÚKOL

Časová osa environmentální historie České republiky (odkaz na tabulku) Soubor se otevře v online excelu a nejprve musíte kliknout na: upravit sešit - v aplikaci excel online, pak půjde záznamy editovat.

Zapisujte tam jednotlivé události, inspiraci můžete čerpat z odkazů uvedených níže. Události se mohou týkat celé republiky i menších regionů. Můžete vložit více událostí.

http://www.eh-resources.org/timeline/timeline.html - Timeline of European Environmental History

http://66.147.244.135/~enviror4/

http://www.pbs.org/wnet/americanmasters/episodes/a-fierce-green-fire/timeline-of-environmental-movement-and-history/2988/

https://www.worldwatch.org/brain/features/timeline/timeline.htm

Termín splnění: 3. listopad 2014 (na semináři budeme se sesbíraným materiálem pracovat)