Vítejte v kurzu Behaviorální finance!
Existuje mnoho důkazů, které naznačují, že standardní ekonomická paradigmata racionálních investorů a efektivních trhů adekvátně nepopisují chování na finančních trzích. Behaviorální finance zkoumají, jak postoje a chování jednotlivců ovlivňují jejich finanční rozhodnutí a finanční trhy. Tento kurz shrnuje současný výzkum behaviorálních aspektů individuálního investičního rozhodování (microbehavioral finance) a odlišností od paradigmatu efektivních trhů (macrobehavioral finance). Kromě toho se kurz zabývá behaviorálními finančními modely vysvětlujícími chování investorů a tržními anomáliemi v případech, kdy racionální modely neposkytují dostatečná vysvětlení. Kurz je zaměřen mimo jiné na témata přílišné sebedůvěry, prospektové teorie, heuristiky a z nich vyplývající zkreslení, vliv informací na rozhodování, a framing. Cílem kurzu je pochopení psychologie investorů a chování na finančních trzích.
Témata přednášek
7. 3. Přednáška 1: Úvod do behaviorálních financí
7. 3. Přednáška 2: Behaviorální aspekty finančního rozhodování (koncepty a teorie)
7. 3. Přednáška 3: Účastníci trhu: Rozhodování o nákupu a prodeji na finančním trhu
8. 3. Přednáška 4: Účastníci trhu: Rozhodování o dlouhodobém spoření
8. 3. Přednáška 5: Finanční trhy: Případové studie 1
8. 3. Přednáška 6: Finanční trhy: Případové studie 2
Prerekvizity
Předpokladem pochopení behaviorálních financí je porozumění základním finančním konceptům a modelům, a to na úrovni ekonomické (Mikroekonomie 1, Makroekonomie 1), finanční (Finanční trhy, Osobní finance). Vhodné je také předchozí absolvování základních statistických kurzů (Statistika 1, Statistika 2, Ekonometrie).
Formát kurzu
Přednáška
Studium literatury
Případové studie
Skupinové diskuse
Vyučující
Ing. Mgr. Martin Stachoň – organizace kurzu, přednášky, zkouška, dotazy, hodnocení
Konzultační hodiny: Kdykoli na základě předchozí domluvy. Nechte si prezenční (i online) konzultace potvrdit emailem.
Studijní materiály
V rámci každé lekce jsou vymezeny 1-3 odborné články, sloužící jako povinná literatura. Ostatní reference v rámci přednášek slouží jako doporučená literatura předmětu.
Hodnocení předmětu
Analýza investičního guru (30 bodů). V rámci investování a psychologie investičního rozhodování se vyskytuje značné množství odborníků, kteří rozumí podstatě finančních trhů. Dokáží předvídat jejich vývoj a mají velké množství unikátních doporučení. Cílem analýzy je nalézt investičního guru, který se vyskytuje ve veřejném prostoru (formou videí, blogu apod.) a provést analýzu jeho investičního přístupu. Doporučená osnova eseje: Úvod, názorové vymezení, uváděná doporučení. Rozbor tvrzení a doporučení, identifikace (potenciálních) heuristik a biasů (zkreslení úsudku), argumentace zvolené identifikace na základě literatury. Dopady (potenciálních) heuristik a biasů na investičního guru a jeho/její následovníky.
Náležitosti: Skupinová práce (3 osoby). Rozsah: 4-6 normostran (kromě úvodní strany a seznamu literatury). Seznam literatury musí mj. obsahovat odkaz na zdroje vybraného investičního guru. Datum odevzdání: 20. 4. (odevzdávárna předmětu). Hodnocena je především kvalita argumentace a práce s relevantní literaturou. Penalizace za opožděné odevzdání práce: 5 bodů/den.
Závěrečná zkouška. Předpokladem absolvování zkoušky je účast na přednáškách a odevzdaná analýza investičního guru. Zkouška je písemná (70 bodů). Zkouška je zaměřena na propojení teoretických poznatků behaviorálních financí s jejich aplikací v rámci probíraných kapitol. Zkouška proběhne 25. 4. od 9:00
Hodnotící škála
Počet získaných bodů
| Závěrečná známka |
92 - 100
| A
|
84 - 91
| B
|
76 - 83
| C
|
68 - 75
| D
|
67 - 60
| E
|
59 a méně
| F
|