Současný český jazyk III - skladba
PhDr. Ivana Kolářová, CSc.
Současný český jazyk III - skladba
Cílem předmětu je získání základních vědomostí a dovedností ze skladby současného českého jazyka, vysvětlení vztahů k dalším součástem vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a význam poznání skladby češtiny a skladebních vztahů pro osvojování si znalostí a dovedností v dalších oborech zařazených do vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikaceRVPZV. Obsah předmětu Současný český jazyk III vychází z potřeby studentů osvojit si základní skladební poznatky a dovednosti potřebné k výuce tematického celku skladba na 1. stupni ZŠ (stavba věty, větné členy a vztahy mezi nimi, gramatické a lexikální prostředky vyjadřování větných vztahů, analytický větný rozbor, stavba věty v závislosti na valenčním potenciálu přísudkového slovesa a přísudkových výrazů; typy souvětí v češtině, vyjadřování souvětných vztahů, interpunkce v souvětí; výpověď a výpovědní modalita, prostředky jejího vyjadřování, pravidla slovosledu v češtině, vyjadřování záporu v češtině), z významu skladebních poznatků i praktických dovedností pro poznání stavby textu a rozvoj schopností pracovat s textem v různých vzdělávacích oborech. V příslušných tematických okruzích je brán zřetel na shody a rozdíly skladby současné češtiny a některých cizích jazyků.
 
Tematické okruhy
 
  1. Věta a výpověď. Modalita výpovědi. Výpověď v jazykové komunikaci. Specifické a ustálené způsoby vyjadřování komunikačních funkcí výpovědi. Význam poznatků o komunikačních funkcích výpovědi pro slohové vyučování a rozvoj komunikačních kompetencí. Frazeologizované vyjadřování komunikačních funkcí výpovědi, problematika hledání jejich ekvivalentů v cizích jazycích.
  2. Věty kladné a záporné, druhy záporu. Specifické vlastnosti záporu v češtině a v cizích jazycích (němčina, angličtina…), srovnání.
  3. Slovosled ve větě jednoduché. Rytmická a gramatická pravidla slovosledu v češtině, srovnání s pravidly slovosledu v cizích jazycích (angličtina, němčina, resp. slovanské jazyky). Slovosled a aktuální členění výpovědi.
  4. Větné vztahy a jejich vyjádření. Prostředky lexikální a gramatické.
  5. Větné členy. Pojetí větných členů základních a rozvíjejících. Specifické možnosti vyjadřování a nevyjadřování větných členů v češtině, zejména vyjadřování a nevyjadřování podmětu.
  6. Komplexní rozbor věty jednoduché. Schéma stavby věty jednoduché.
  7. Souvětí v češtině, spojování vět v souvětí. Souvětí podřadné, druhy vedlejších vět. Typy závislosti (lineární, řetězová).
  8. Souvětí souřadné. Vyjadřování vztahů v souřadném souvětí (vztahy slučovací, stupňovací, vylučovací, odporovací, důvodové, vysvětlovací, důsledkové).
  9. Základy valenčního pojetí skladby. Základní terminologie valenční syntaxe (základ věty, valence, valenční potenciál přísudkového slovesa a jiných přísudkových výrazů). Slovesa bezvalenční, jednovalenční, dvojvalenční, trojvalenční a struktury s nimi. Významová charakteristika sloves v souvislosti s jejich valenčním potenciálem. Možné využití valenčního pojetí skladby při osvojování si cizího jazyka.
Previous
Next