Cíl a průběh seminářů
Cílem seminářů z předmětu Ústavní právo II. je prohloubit znalosti získané na přednáškách a zejména procvičit aplikaci těchto znalostí na praktických příkladech.Velký důraz tak bude kladen na práci s judikaturou Ústavního soudu a na Vaše kritické myšlení.
Naše semináře budou interaktivní, budu se ptát a budeme diskutovat. Ve své výuce Vás proto prosím o aktivní přístup, což znamená především poctivou přípravu dle interaktivní osnovy a ochotu diskutovat v průběhu seminářů. Na semináře tedy musíte mít načteno.
Pozor: Forma zkoušky se oproti minulým rokům výrazně změnila. Nově bude z ústavního práva písemná zkouška a do výsledné známky se bude promítat i práce v průběhu obou semestrů. Přečtěte si prosím proto podrobně pokyny k předmětu i přehled změn.
Rozsah výuky
6 seminářů v prezenční formě. Vše důležité bude obsaženo zde v interaktivní osnově.
Základní studijní literatura
- viz vždy interaktivní osnova;
- Na každý seminář mějte k dispozici vytištěný text Ústavy a Listiny základních práv a svobod (ideální je forma ÚZ edice).
- Občas budeme používat Ústavní právo: Casebook. Pokud publikaci ještě nemáte a nechcete si ji pořídit, je také dostupná i přes E-prezenčku nebo ASPI.
- Povinná četba na každý seminář je součástí interaktivní osnovy, pokud jsou vyžadovány texty jiné než z Casebooku, máte je k dispozici ke stažení.
- Pro případné samostudium či získání znalostí doporučuji:
- JIRÁSEK, Jíří a kol. Ústavní základy organizace státu. Praha: Leges, 2013.
- WINTR, Jan. Principy českého ústavního práva. Plzeň: Aleš Čeněk, 2023 (6. vydání) (klidně ale i jiné vydání).
K získání zápočtu je nutné splnit následující podmínky:
K získání zápočtu je nutné splnit následující podmínky:
- účast na seminářích: Celkem nás čeká 6 setkání, chybět můžete jednou (omlouvat se není nutné).
- zpracování seminární práce na některé ze zadaných témat. Za tuto práci lze získat až 10 bodů, které se započítávají do celkového výsledku postupové zkoušky.
- aktivní participace na seminářích.