Procvičování TSP 2014
Nejlepší přípravou na Test studijních předpokladů je projít si e-learningový kurz, ale také procvičovat úlohy ze starších TSP. Abychom vám přípravu usnadnili, najdete zde elektronické verze všech 12 variant TSP 2014 v podobě tzv. odpovědníků.
Nemusíte si tedy testy tisknout, měřit si čas odpovídání a počítat správné odpovědi podle klíče. Stačí test vyplnit na počítači a okamžitě znáte počet bodů i správné odpovědi.
Doporučujeme ovšem připravit si k počítači tužku a papír na poznámky a výpočty - u některých úloh je využijete. (Kalkulačky ani jiné pomůcky nejsou při TSP dovoleny.)
Budou otázky v TSP 2015 stejné jako v TSP 2014?
- Nebudou. Test je každý rok obměňován - mění se především obsah úloh. Nelze tedy spoléhat na to, že úspěšné vyřešení ukázkových loňských testů vám zajistí úspěch u testů letošních.
- V TSP 2015 dochází k několika změnám: TSP 2015 se skládá z 60 položek členěných do 6 subtestů. Subtest Symbolické myšlení již nadále nebude součástí Testu studijních předpokladů. Ostatní subtesty zůstaly zachovány - obsahují každý ale jen 9 položek (oproti 10 v předchozích ročnících). Výjimkou je subtest Kritické myšlení, který obsahuje 9 položek v češtině a 6 položek zadávaných v cizím jazyce. Cizojazyčné položky v subtestu Kritické myšlení jsou prezentovány buď v anglickém, německém, španělském nebo francouzském jazyce. Preferovanou jazykovou variantu si volíte v rámci elektronické přihlášky ke studiu.
- Způsob hodnocení zůstává stejný jako v TSP 2014: každá položka se skládá ze zadání a pěti nabízených možností odpovědi, z nichž je vždy právě jedna správná. Za správnou odpověď se přičítá jeden bod, za nesprávnou odpověď se odečítá 0,25 bodu; položka bez odpovědi znamená nula bodů.
- Doba vyhrazená na řešení TSP 2015 je stejná jako v roce 2014, tj. 100 minut.
- Účelem seznámení se se staršími testy je porozumět principům úloh - nesnažte se je naučit nazpaměť.
Kdo může pracovat s odpovědníkem?
- Může si je vyzkoušet kdokoliv z Internetu. Systém si odpovědi uloží tak, že pokud do odpovědníku vstoupíte příště ze shodného počítače, systém to pozná a ukáže vám odpovědi z minula (pod odkazem prohlídka).
- Pokud máte ale nějakou založenou e-přihlášku (starou či novou), je lepší vstoupit do ní a pak teprve do Odpovědníků k TSP. Pak jsou odpovědi uloženy k vašemu jménu a heslu budete je mít dostupné ze kteréhokoliv počítače (doma, ve škole, ...).
- Máte-li již přístup do Informačního systému MU, můžete Odpovědníky k TSP vyzkoušet i odsud.
- Ke klikání v Odpovědnících k TSP se při hodnocení v příjímacím řízení na MU samozřejmě nijak nepřihlíží.
Jak pracovat s odpovědníkem:
- Odpovědník je členěn podle struktury TSP 2014 na 7 stránek - na každé je 10 položek jednoho subtestu.
- Na další stránku přejdete kliknutím na tlačítko Následující stránka.
- Ke kterékoli položce se můžete v průběhu testu vrátit a případně změnit svou odpověď. V odpovědníku se pohybujete pomocí tlačítek Předchozí stránka a Následující stránka, případně zadáte číslo stránky za tlačítko Přejít na str.
- Poté, co odpovídání dokončíte, klikněte na tlačítko Uložit a vyhodnotit moje odpovědi. Objeví se údaj o počtu bodů, tj. správně vyřešených položek. Pozor: je potřeba mít v prohlížeči povolené cookies, jinak se odpovědi neuloží (obvykle mívají prohlížeče povoleno).
- Kliknutím na tlačítko prohlídka zjistíte, které položky jste řešili správně a která odpověď byla správná u těch ostatních.
- Chcete-li získat rámcovou představu, jaký percentil odpovídá Vašemu skóre, můžete se podívat na statistiky dané varianty TSP 2014, na něž odkazujeme pod odpovědníkem.
- Čas odpovídání je nastaven na 100 minut, v průběhu testu se ukazuje údaj o zbývajícím čase. Test je možné skládat opakovaně.
Vyzkoušejte si nanečisto práci s odpovědníkem
Než se pustíte do "ostrých" testů, na jednoduchém příkladu odpovědníku si můžete vyzkoušet, jak aplikace vypadá - jak zadávat odpovědi, jak se pohybovat mezi stránkami a jak své odpovědi uložit.