Klinická psychologie - semináře

Poruchy sexuální preference

Místo klasického semináře jsem se rozhodla opět využít pro výuku podcast. Najdete jej na Spotify nebo dalších podcastových aplikacích pod názvem Psychologický podcast, celkem se bude jednat o 3 epizody. Obecně info k sexualitě najdete v epizodě 3. Klinická Ψ Co je v sexualitě normální?

K parafiliím je info v epizodě 4. Klinická Ψ Sexuální deviace nebo parafilie?

Epizodu k tématu Poruchy pohlavní identity nahraji do konce tohoto týdne a bude mít číslo 16. 

Dopředu se omlouvám za nevyladěné zvukové efekty (jsou moc nahlas), chtěla jsem být kreativní a moc to nedopadlo :D 


Úkol k semináři:

Byla bych ráda, kdyby se Vám podařilo udělat skupinový úkol formou diskuze.  Po poslechnutí podcastu si vyberte nějaké kontroverzní téma týkající se semináře a ve skupině 4-6 lidí na téma diskutujte po dobu 30 - 60 minut. Pokuste se diskutovat tak, aby ve vaší skupince zazněly názory pro i proti, vše podložte argumenty, pokud budete citovat nějaké studie nebo literaturu či články, tak se na to pokuste odkázat. Uvítám i prezentování vlastního názoru a postoje. Cílem je kriticky se zamyslet nad zvolenou problematikou. Může se stát, že narazíte i nad argumenty, se kterými lidsky nesouhlasíte, zejména když se jedná o takto citlivou oblast. Pokud se tomu tak stane, můžete na to upozornit (např. "Sexuolog XY uvádí jako výhody kastrace snížení recidivy při sexuálně motivované trestné činnosti, nicméně já s tímto názorem nesouhlasím, protože mi kastrace nepřipadá humánní, raději zastávám celoživotní léčbu lékem Androcur, kde jsou však nežádoucí účinky, ..."). 

Diskuzi udělějte pomocí videokonference a její průběh zaznamenejte na video. Soubor pak odevzdejte do odevzdáváry. Souběžně s tímto souborem odevzdejte ještě v textové podobě soubor, kde budou vaše jména, UČO a téma, které jste si vybrali a zdroje (abych věděla, komu dát jaké body). 

Na začátku diskuze se prosím představte a uveďte vybrané téma a proč jste si jej zvolili. Závěrem zkuste navrhnout nějaké vaše řešení nebo se shodnout na nějakém stanovisku. 

Inspirace pro témata k diskuzi:

Neutrální gender hračky a pohádky - Ano nebo ne?

Mělo by probíhat ukončení plodnosti u transsexuálů?

Třetí pohlaví (+ další identity)

Měla by být pedofilům zpřístupněna dětská pornografie?

Kastrace mužů - Ano nebo Ne? 

Problematika legalizace prostituce


Termín odevzdání je 29. 11.


Hodnotit budu vaše zapojení se do diskuze, relevantní zdroje a pokuste se, aby diskuze nebyla plytká. Nebojte se klidně uvést vlastní pohled na věc. Pro zkvalitnění diskuzních schopností ještě můžete před diskuzí prostudovat web bezfaulu.net, kde jsou uvedeny časté argumentační fauly. 

Pokud se budete potřebovat na něco doptat, neváhejte mě kontaktovat. Při semináři k Poruchám osobnosti jsem loni vytvořila FB skupinu, kde můžu hromadně odpovědět na nějaké dotazy. Tak můžete využít ještě tu, přepíšu její název, aby byl aktuální na "seminář - parafilie" https://www.facebook.com/groups/1387066518145585Literatura:

Brenot, P. (2017). Sex komiks: první komiksové dějiny sexuality. V Praze: Paseka. 

Fifková, H. (2008). Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity. Praha: Grada.

Hajnová, R. , Novák, T., Capponi, V. (1994). Sexuologický slovník. Praha: Grada. 

Janula. J. (2010). Otroci sexu: sexuální zvrácenosti a nebezpečné deviace. Praha: Brána. 

Kolářský, A. (2008). Jak porozumět sexuálním deviacím. Teoretická východiska sexodiagnostiky – cesta k tvorbě náhledu a k realizaci sexuality v mezích zákona. Praha: Galén. 

Weiss, P. (2000). Sexuální zneužívání: pachatelé a oběti. Praha: Grada. 

Weiss, P. (2008). Sexuální deviace. Praha: Portál. 

Weiss, P. (2010). Sexuologie. Praha: Grada Publishing. 

Weiss, P. (2017). Poruchy sexuální preference. Praha: Galén.

Zvěřina, J. (1995) Lékařská sexuologie. Praha: Schering. 


YT kanál: Christian Kozel https://www.youtube.com/channel/UCOleUZCnteWGkyYuFtBQMBg

Podcast z 18.10.2019 David Vaníček: Slyšíme se? Trans kluk Christian Kozel: Z vlastního ženského těla mi bylo zle. Na plastiku penisu budu šetřit. Dostupné např. na Spotify

FtM https://www.youtube.com/watch?v=t_lOAysSS8Y

MtF https://www.youtube.com/watch?v=tyd82y8tFOg

FtM rozhovor https://www.youtube.com/watch?v=Ox8EeroRHSI

MtF v proměně, rozhovor: https://www.youtube.com/watch?v=KW6j3_n0lkM

FN Brno https://www.fnbrno.cz/areal-bohunice/sexuologicke-oddeleni/standardy-pece-o-klienty-s-poruchami-pohlavni-identity/t5802

ČEPEK – Československá pedofilní komunita: https://www.pedofilie-info.cz/cepek-ceskoslovenska-pedofilni-komunita/

Rozhovory na ČT, …

bezfaulu.net