Assessing Productive Skills – Writing – from B1 to C1 of the CEFR in an Academic Context (26.06.2014)
Mgr. Martin Nováček
Assessing Productive Skills – Writing – from B1 to C1 of the CEFR in an Academic Context (26.06.2014)

Seminář projektu Impact, KA4 Testování, s názvem "Assessing Productive Skills – Writing – from B1 to C1 of the CEFR in an Academic Context" se uskutečnil ve čtvrtek 26.06.2014 v prostorách hotelu Continental v Brně. Přednášející byla Judith Mader. (učo 235579).

This two-day workshop is designed to familiarize tutors of EAP and ESP with a number of key issues in the assessment of productive language skills and provide them with an opportunity to develop communicative assessment tasks for speaking and reading in university teaching contexts, as well as suitable criteria for scoring these. We will be looking at assessment tasks which reflect what students will have to do in academic and professional contexts.

Videozáznam z každého bloku semináře je tvořen jediným souborem (přehrávačem videa) a všechna videa jsou sestříhána (tj. byla odstraněna místa, kde přednášející nemluví ani neprobíhá diskuse). Doplňující materiály naleznete v samostatné sekci. Všechny materiály včetně této osnovy jsou nyní přístupné veřejnosti. Adresa pro přístup bez přihlášení do IS MU je http://is.muni.cz/do/1496/impact/obsah/ka4/seminare/20140626.qwarp.

Fotogalerie z akce: http://impact.cjv.muni.cz/galerie/seminar-assessing-productive-skills-speaking/.

Technický kontakt: Martin Nováček, technik CJV MU, učo 393995.

Předchozí