Speaking Skills for Academic Purposes (11.10.2014)
Mgr. Martin Nováček
Speaking Skills for Academic Purposes (11.10.2014)

Seminář projektu Impact, KA5 Popdora internacionalizace MU, s názvem "Speaking Skills for Academic Purposes" se uskutečnil v sobotu 11. 10. 2014 v prostorách Centra jazykového vzdělávání MU. Přednášejícím byl Tony Corballis.

With the inevitable growth in English-medium courses in higher education, teachers and lecturers need three fundamental platforms on which to build their practice: 1. insight into the discourse of target English texts used and produced by academics and students; 2. the ability in English to match assessment coherently and transparently to the taxonomy of thinking that higher education demands; and 3. awareness of ‚linguistic register‘ in English speech and how it impacts on their role as a lecturer. Seminars are relevantly focussed on reflecting on and improving professional practice, and included on the day is a practical session on developing physical voice.

Videozáznam z každého bloku semináře je tvořen jediným souborem (přehrávačem videa) a všechna videa jsou sestříhána (tj. byla odstraněna místa, kde přednášející nemluví ani neprobíhá diskuse). Doplňující materiály naleznete v samostatné sekci. Všechny materiály včetně této osnovy jsou nyní přístupné veřejnosti. Adresa pro přístup bez přihlášení do IS MU je http://is.muni.cz/do/1496/impact/obsah/ka5/20141011.qwarp.

Fotogalerie z akce: http://impact.cjv.muni.cz/galerie/seminar-speaking-skills-for-academic-purposes/

Technický kontakt: Martin Nováček, technik CJV MU, učo 393995

Předchozí