Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Taktika čtyřhry

I když je hřiště pro čtyřhru širší než u dvouhry, samotný prostor, který připadá v obraně i útoku na jednoho hráče, je ve srovnání s dvouhrou menší. Hlavní zásadou, která je podmínkou úspěchů ve čtyřhře, je schopnost vytvořit se svým partnerem výborný a sehraný tým, který dovede optimálně spolupracovat. Na rozdíl od dvouhry je hra ve čtyřhře o hodně rychlejší (díky většímu počtu hráčů na dvorci) a agresivnější. V minulosti si ve čtyřhře každý hlídal pouze svou polovinu kurtu, dnes všechny dvojice používají systém hry obrana (hráči stojí vedle sebe) – útok (hráči stoji za sebou).

Obranné postavení
Obranné postavení
Útočné postavení
Útočné postavení

Taktika čtyřhry – podání a příjem podání

Věta, že kvalita podání a příjmu z 90 % určuje průběh a vítěze následné výměny, je opravdu velmi pravdivá. Kvalitní a přesné krátké podání je nezbytnou podmínkou úspěchu. Ve čtyřhře se používá většinou krátkého podání směřujícího ke středové čáře nebo eventuálně postranní čáře pro čtyřhru s cílem přinutit soupeře, aby zahrál první return směrem nahoru. Jako alternativu překvapení lze použít podání přehozením přijímajícího hráče (swip servis).

Při podání stojí podávající hráč u středové čáry a těsně za přední čarou. Jeho partner stojí těsně za ním tak, aby optimálně pokryl kurt, hlavně však ploché prudké míče letící do zadní části kurtu nebo zahrané směrem nahoru. Přijímající hráč stojí těsně za přední čarou podání, jeho partner trochu dál za ním u středové čáry. Cílem hráče přijímajícího podání je zasáhnout míč co nejvýš na pásce, zahrát míč pokud možno směrem dolů – prostě snaha o získání možnosti útoku. Nejhorší variantou je zahrávat míč vysokým obloukem směrem nahoru a umožnit tak soupeři získat útok. K hlavním možnostem příjmu podání patří:

  • sklepnutí („zabití“) míče do těla podávajícího hráče, jeho partnera nebo přímo na podlahu
  • kraťas na síť (rovný nebo křížový)
  • zahrávání míčů padajících mezi předního a zadního hráče k postranní čáře (často zde dochází k nedorozumění, který hráč má úder zahrávat)

Důležité je zmínit se ještě o rotaci (změně míst) hráčů při swip servisu. Přijímající hráč se pohybuje dozadu a jeho partner musí přejít k síti dopředu.

Taktika čtyřhry při systému útok – obrana

Útok

V útočném postavení stojí hráči za sebou. Cílem zadního hráče je vytvořit tlak hlavně pomocí razantních smečí hraných příkře dolů. Oproti tomu hráč u sítě má být připraven sklepávat a přesně zahrávat špatné obranné míče nebo kraťasy soupeře. Hlavní zásadou pro oba dva hráče je po dokončení úderu ihned zvednout raketu a mít ji co nejrychleji připravenou nahoře (ve výši hrudníku) a před sebou pro zahrávání dalších útočných úderů.

Cílovými místy útočných smečí by měli být především střed kurtu (mezi bránící hráče), tělo soupeře, eventuálně umístění rovnoběžně s postranními čárami na forhend protistojícího soupeře. Vhodné je střídat tvrdé smeče a umístěné dropy (do středu kurtu, mezi hráče). Úhlopříčné smeče nebo dropy oproti tomu nejsou moc vhodné. Pokud můžeme, snažíme se útočit a hrát na soupeře, který je v pohybu – nestihne být v obraně včas připraven.

Obrana

Oproti tomu v obranném postavení stojí hráči vedle sebe tak, aby mohli dobře pokrýt celý kurt. Hlavní zásadou obrany je udržet míč ve hře a snaha co nejrychleji přejít z obrany do útoku. Toho lze velmi často dosáhnout vhodně zahranými krátkými a plochými obrannými míči, které hrajeme k postranním čarám. Pokud se nám podaří zasáhnout míč v obranném postavení v co nejvyšší úrovni a co nejdříve, pak často i úhlopříčný prudký drajv přinutí soupeře vracet míč spodním úderem. Při vysoké obraně je hlavní využít délku i šířku celého kurtu a zkusit rozběhat na zadní čáře smečujícího hráče.

Pokud se povede bránící straně zahrát dobře umístěný míček a ukončit útok soupeře, je nutno urychleně přejít z postavení vedle sebe do postavení za sebou. Obráceně při přechodu z útoku do obrany hráč u sítě musí přejít co nejkratším způsobem do poloviny, která je za ním, a jeho partner zaujímá příslušné postavení v druhé polovině kurtu (jsou vedle sebe).

Taktika čtyřhry žen

Pro ženskou čtyřhru jsou typické delší výměny míčů. Smeč není tak razantní jako u mužů, naopak zahrávání obranných úderů je často na výborné úrovni. Na rozdíl od mužské čtyřhry se ve větší míře používá:

  • přehazované podání (následná smeč není tak razantní)
  • v útoku se často používají dobře umístěné dropy a útočné klíry
  • postavení přijímající hráčky je o něco více vzadu než u mužů (pro rychlou reakci na swip servis)
Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D; Mgr. Tomasz Mendrek |
Stanislav Bernacik; Mgr. Martin Sebera; Bc. Petr Zaoral |
Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Nahoru, návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU | odkaz do nového okna
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU, 2007–2009
| Kontakt, stránky střediska na Elportále