Aragonit   ::  CaCO3

Odrůdy jsou vřídlovec, hrachovec, železný květ, onyxový mramor. V příměsích obsahuje aragonit často Sr, méně též Fe, Mg a Zn. Kosočtverečný (rombický). Kosočtverečné krystaly se v důsledku dvojčatění blíží šesterečným. Vzniká při teplotách nad 35 °C. Při teplotě 400 °C se aragonit mění v kalcit. Krystaly sloupkovité (hořenecký typ) nebo jehličkovité (hrotitý typ), vytváří i srostlice. Agregáty stébelnaté, vláknité (železný květ), zrnité, paprsčité, vřídlovcovité, pizolitické (hrachovec), stalaktitické a celistvé (onyxový mramor).

Barva bílá, šedá, nažloutlá nebo narůžovělá. Průsvitný až neprůsvitný. Lesk skelný, vryp bílý. Ve zředěné HCl šumí za studena. Od kalcitu se odlišuje vařením práškovaného vzorku v 10% roztoku Co(NO3)2 (barví se fialově - Meigenova reakce). Před dmuchavkou se netaví, intenzivně žíhán svítí.

  • tvrdost: 3,5 - 4
  • hustota: 2,95 g . cm-3

Animace krystalových soustav

Výskyt

Vzniká za nízkoteplotních a připovrchových podmínek, za omezenějších podmínek fyzikálně chemických než kalcit, který je stabilnější. Je pozdním primárním minerálem výše temperovaných hydrotermálních ložisek, vzniklý při vyluhování okolních hornin. Hlavně se vyskytuje na epitermálních žilách, v dutinách čedičů a sideritů, v sedimentech termálních pramenů a gejzírů, v jílovitých sedimentech, je složkou koster a schránek např. mřížovců a korálů, tvoří perleťový povlak lastur a perel.

U nás světle žluté krystaly z Hořence u Bíliny, okolí Valče, Hřídelec u Nové Paky. Na Slovensku Železník, Špania Dolina, Dobšiná. Známý je vřídlovec a hrachovec z karlovarských termálních pramenů. Jako součást jeskynní výzdoby je aragonit přítomen ve Zbrašovských aragonitových jeskyních u Teplic nad Bečvou, na Slovensku Ochtinská aragonitová jeskyně u Rožňavy. Proslulá je lokalita železného květu v rakouském Erzbergu a Hüttenbergu, dále Francie, Itálie, SRN, Polsko (Tarnobrzeg - bíle a zeleně zbarvený Pb-aragonit, tzv. tarnovicit), Turecko, Namíbie, USA (Leadville v Coloradu - zde Zn-odrůda zv. nicholsonit), v Mexiku tvoří tzv. mexický onyx, což jsou střídavě se opakující pásky zelené, žluté a hnědavé.

Význam

Vřídlovec jako dekorační kámen a na výrobu ozdobných předmětů (onyxový mramor). Aragonit se fyziologicky ukládá jako perleť uvnitř lastur mlžů, obaluje jako perleťovina cizorodé zrnko písku v mořské perlorodce i perlotvorce říční a tak roste přirozeně nebo umělým zásahem perla, s využitím ve šperkařství a bižuterii.

doc. RNDr. Jiří Matyášek, CSc. |
prof. RNDr. Miloš Suk, DrSc. |
Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita |
Vstoupit na úvodní stránku webu |
logo Pedagogické fakulty
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU, 2007
| Stránky střediska na Elportále