Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Choroby zevního ucha

Ušní maz

Ušní maz (cerumen) je produkován žlázkami zevního zvukovodu. Zlatohnědá hmota s obsahem tukových částic může částečně (cerumen nástěnný) nebo úplně (cerumen obturující) uzavírat zevní zvukovod. Postupně vysychá a oxiduje (tvrdne, mění barvu na černou). Může být příčinou zánětu zevního zvukovodu a převodní nedoslýchavosti ev. tinnitu. Ušní maz nejlépe odstraníme pomocí výplachu vlažnou vodou. Tvrdý ušní maz je možno částečně rozpustit pomocí olejových přípravků.

Nástěnný cerumen

Zánět zevního zvukovodu (otitis externa)

Difúzní zánět zevního zvukovodu

Definice: zánět kůže a podkoží zevního zvukovodu.

Patogeneze: obvykle následek koupání v znečištěné nebo chlorované vodě. Onemocnění letních měsíců.

Průběh: bolest, zarudnutí a zúžení zevního zvukovodu. V těžších případech neprůchodnost zvukovodu otokem měkkých tkání a převodní nedoslýchavost, zvýšená tělesná teplota, zarudnutí a otok v okolí boltce.

Diagnostika: viz patogeneze a průběh. Bolestivost se zvyšuje při tlaku či při tahu za boltec.

Terapie: ATB lokálně v masti či kapkách, analgetika, v těžších případech ATB celkově.

Ohraničený zánět zevního zvukovodu

Definice: postižení drobných kožních žláz nebo folikulů chloupků zevního zvukovodu.

Průběh: bolestivé zarudnutí a zduření v chrupavčité části zevního zvukovodu. Výtok sekretu při perforaci.

Diagnostika: Bolestivost se zvyšuje při tlaku či při tahu za boltec.

Terapie: chirurgie, ATB lokálně, analgetika, v těžších případech ATB celkově.

prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. |
MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D., MUDr. Lukáš Lavička |
Klinika dětské ORL Lékařské fakulty MU a Fakultní Nemocnice Brno |
Nahoru, návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |