FF rigo Počítačová lingvistika
Název anglicky: Computational Linguistics
rigorózní řízení, vyučovací jazyk: čeština čeština
Zahrnut v programu: FF N-PLIN_ Počítačová lingvistika

Informace o studiu

  • Součásti SZZ a jejich obsah
    Státní rigorózní zkouška probíhá před oborovou komisí a skládá se ze dvou částí:

    1. Obhajoba rigorózní práce
    Obhajoba vychází ze dvou oponentských posudků, které vypracují odborníci na dané téma s minimální kvalifikací Ph.D. (nebo ekvivalentem). Oponenty jmenuje děkan na základě návrhu garanta programu. Uchazeč je s posudky seznámen nejméně týden před konáním obhajoby.
    Obhajoba začíná shrnutím výzkumného projektu, který rigorózní práce představuje. Uchazeč jej prezentuje před komisí v délce 10–15 minut. Následuje seznámení komise s posudky a reakce uchazeče na jejich hodnocení. Nakonec obhajoba přejde do volné diskuze zaměřené na témata relevantní pro obsah rigorózní práce.

    2. Ústní zkouška
    Ústní část je koncipována jako odborná diskuze uchazeče s členy komise o tématech spojených s počítačovou lingvistikou.
    Nejpozději měsíc před konáním zkoušky stanoví komise soubor pěti tematických okruhů, s nimiž je uchazeč seznámen. Ke každému tématu si uchazeč připraví prezentaci v rozsahu přibližně 20 minut. Přímo na místě zkoušky komise vybere dvě témata, která uchazeč představí. Po každé prezentaci následuje diskuze s komisí.
    Cílem ústní zkoušky je ověřit schopnost uchazeče odborně pojednat zadanou problematiku, aktivně reagovat v diskusi a věcně argumentovat. Uchazeč prokazuje znalosti odborné literatury a dalších zdrojů a schopnost jejich aplikace v odborné diskuzi. Očekávají se jak faktografické znalosti, tak i orientace v základních i pokročilých metodologiích oboru.

    Tematické okruhy se mohou týkat:
    - počítačové lexikografie;
    - korpusové lingvistiky;
    - algoritmického (pravidlového) zpracování rovin jazyka;
    - rozpoznávání a syntézy řeči;
    - strojového učení a neuronových sítí;
    - velkých jazykových modelů.
  • Studijní povinnosti
    Rigorózní řízení nemá charakter standardního studia, je zahájeno na základě předložení přihlášky a rigorózní práce. Uchazeč o rigorózní řízení se na státní rigorózní zkoušku připravuje samostatně. Rigorózní řízení se na FF MU řídí Řádem rigorózního řízení MU.

    Rigorózní řízení může zahájit absolvent navazujícího magisterského studia stejného oboru/programu, případně oboru/programu, jehož náplň je velmi blízká programu Počítačová lingvistika na FF MU. Příbuznost posuzuje garant na základě přihlášky ke studiu, k níž musí být přiložen výpis ze studijní evidence absolvovaného navazujícího magisterského programu.

    Předložená rigorózní práce musí obsahovat původní výsledky nebo originální zpracování ucelené části výzkumné problematiky v počítačové lingvistice či počítačového zpracování přirozeného jazyka, a to na úrovni odpovídající publikačním standardům oboru. Rigorózní práci lze předložit ve formě publikované monografie nebo autorského rukopisu v rozsahu minimálně 180 000 znaků. Rigorózní práce může mít také podobu souboru uveřejněných nebo k uveřejnění přijatých prací uchazeče, doplněného o ucelený úvod do problematiky a odborný komentář. Rigorózní práce musí svou odbornou úrovní převyšovat standard, který je v dané oblasti studia vyžadován pro diplomové práce. Jako rigorózní práci nelze přijmout nezměněný text diplomové práce.
  • Návrh témat kvalifikačních prací a témata obhájených prací
    1) Stylometrická analýza autorského stylu pomocí jazykových modelů
    – např. srovnání autorů beletrie na základě gramatických jevů a slovní zásoby.
    2) Distribuce interpunkce v různých žánrech českých textů
    – lze doplnit o LLM nebo statistické modely.
    3) Analýza emocí a polarity v komentářích na sociálních sítích v češtině
    – detekce sentimentu a jeho vývoj v čase, např. během voleb nebo krizí.
    4) Zkoumání možností LLM modelů pro jazykové vzdělávání.
    5) Extrahování pojmů a jejich vztahů z odborných textů.

Doporučený průchod studijním plánem

Upozornění:

Studijní plán nemá vyplněny žádné předměty.