ENS105 Praxe v instituci

Fakulta sociálních studií
jaro 2010
Rozsah
3 týdny. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Zora Javorská (cvičící)
Ing. Zbyněk Ulčák, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ing. Zbyněk Ulčák, Ph.D.
Katedra environmentálních studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 17 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Praxe je vykonávána v orgánech státní a místní správy, v nevládních i soukromých institucích, jejichž činnost souvisí s environmentální problematikou. V průběhu praxe se student seznamuje s charakterem a organizací instituce a s náplní její činnosti či s vybranými projekty. Praxe je vykonávána převážně v období prázdnin v souvislém časovém období tří týdnů, v odůvodněným případech ji lze vykonávat po souhlasu katedry a pracoviště i v kratších úsecích. Student je schopen popsat činnost instituce a interpretovat získané zkušenosti.
Příklady pracovišť na kterých je praxe vykonávána: Časopis Sedmá generace (spolupráce na jednom čísle, vhodné zejména pro studenty kombinující s žurnalistikou), Magistráty a obecní úřady podle volby studentů, Správy národních parků a chráněných krajinných oblastí (NP Podyjí, CHKO Litovelské Pomoraví, CHKO Třeboňsko, Jizerské hory, Moravský Kras, Poodří, Poľana SR, ) Hnutí Brontosaurus, Český a slovenský dopravní klub, Ekologický institut VERONICA, Hnutí Duha, Nadace Partnerství, Chaloupky o.p.s. - středisko pro vzdělávání a výchovu v přírodě, Liga ekologických alternativ, Středisko ekologické výchovy Sluňákov Olomouc, Dům ekologické výchovy Lipka Brno, Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s., ad.
Osnova
  • Praxe je vykonávána v souvislém rozsahu 3 týdnů v libovolném termínu akademického roku, v odůvodněných případech může být její vykonávání rozděleno.
Literatura
  • JANOUŠKOVÁ, Svatava a Petr KUKAL. Environmentální výchova v příbězích. 1. vyd. Praha: Fortuna. 63 s. ISBN 9788073730246. 2008. info
  • MEŠKO, Dušan, Dušan KATUŠČÁK a Ján FINDRA. Akademická příručka. České, upr. vyd. Martin: Osveta. 481 s. ISBN 8080632197. 2006. info
  • JEMELKA, Petr. Environmentální výchova jako průřezové téma RVP. 1. vyd. 2006. URL info
  • ČERNÁ, Břetislava, Jaromír DEMEK, Eduard HOFMANN, Jaromír KOLEJKA, Boris RYCHNOVSKÝ a Josef TRNA. Ekologicko-environmentální výchova a praktická cvičení v terénu. 22 s. Projekt TULIPÁN. 2000. info
Výukové metody
Praxe je vykonávána v souvislém rozsahu 3 týdnů v libovolném termínu akademického roku.
Metody hodnocení
Písemná zpráva z praxe, potvrzení instituce.
Informace učitele
Praxe je vykonávána ve státních, nevládních i soukromých institucích, jejichž činnost souvisí s environmentální problematikou. V průběhu praxe by se student měl seznámit s charakterem a organizací instituce a s náplní její činnosti či s vybranými projekty. Vyžaduje-li to situace, student se může podílet i na realizaci konkrétních projektů včetně výkonu manuální práce, která by však neměla tvořit většinový podíl praxe. Praxe trvá 3 týdny. b) Student konzultuje volbu místa s pověřeným učitelem před zahájením praxe. Součástí návrhu je žádost s charakteristikou pracoviště, vykonávané práce a jménem kontaktní osoby v rozsahu maximálně 1 strany. c) Po ukončení praxe student odevzdá pověřenému učiteli písemnou Zprávu o vykonání praxe o rozsahu max. 3 strany. Zpráva obsahuje: název a sídlo pracoviště, jméno odpovědného pracovníka, charakteristiku pracoviště, charakteristiku vykonávané práce, zhodnocení praxe studentem, vyjádření odpovědného pracovníka. Zpráva se odevzdává do tří týdnů po ukončení praxe. d) Jako praxi lze uznat i souběžný výkon studentova povolání. Bod c) platí i v tomto případě. Předchozí ukončené zaměstnání se jako praxe neuznává.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každý semestr.
Poznámka k četnosti výuky: tři týdny.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, jaro 2005, podzim 2005, jaro 2006, podzim 2006, jaro 2007, podzim 2007, jaro 2008, podzim 2008, jaro 2009, podzim 2009, podzim 2010, jaro 2011, podzim 2011, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019, podzim 2019, jaro 2020.