CM216Zk Filozofie pro právníky

Právnická fakulta
jaro 2006
Rozsah
2/1. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Tatiana Machalová, CSc. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Tatiana Machalová, CSc.
Katedra právní teorie – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: Věra Šilingrová
Rozvrh
Pá 9:35–11:05 136
Předpoklady
NOW ( CM216Z Filozofie pro právníky sem ) || CM216Z Filozofie pro právníky sem
Filosofie pro právniky patrí k predmětům výuky teoretických základů právního myslení. Výuka je koncipována jako úvod do právní filosofie, resp. jako filosoficko-teoretické základy moderního právního myslení (právní argumentace a interpretace.)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem výuky je predstavit základní právní kategorie (právo, zákon, prirozené právo, pozitivní právo, spravedlnost, lidská práva, atd.) a aktuální problémy právního myslení. Jako metoda výuky je k tomu zvolen historicko-systémový výklad. Výuka je tematicky rozdělena: a) výklad základních pojmů a kategorií; b) analýza základních myslenkových proudů; c) výklad aktuálních problémů teorie lidských práv.
Osnova
  • Osnova: 1. K čemu je právní filosofie? a) místo právní filosofie v systému poznávání práva. Analýza vztahu právní filosofie a právní teorie, právní dogmatiky; b) Predmet a funkce právní filosofie; základní pojmy a kategorie; c) Pojem práva jako predmet právní filosofie; d) hermeneutická a pragmatická funkce právní filosofie. 2. Proč vzniklo právo? a) vznik a fungování normativních systému ve společnosti; b) vztah práva a jiných normativních systémů: právo a morálka, právo a politika. 3. Jak se vyvíjel pojem práva: a) Hledání základu práva v prirozeném rádu světa: základní kategorie antického a stredovekého prirozeně právního myšlení (Platon, Aristoteles, T. Akvinský); b) Vznik pojmu prirozené právo: (T.Hobbes, J. Locke); c) První definice pojmu právo; právo jako garant svobody, subjektivní a občanské právo, (I. Kant, G.W.F. Hegel); d) Vznik právního pozitivizmu a pojem pozitivní právo (J. Austin, H. Kelsen, H.L.A.Hart); e) Hledání nových definicí práva: hermeneutické vymezení pojmu právo (R. Dworkin); právo jako autopoietický systém (N. Luhmann); moderní právo jako systém práv (J. Habermas). 4. Právo a spravedlnost. Vysvětlení základních kategorií a problémů: materiální versus procedurální spravedlnost (Platon, K. Marx versus J. Rawls, J. Habermas); liberální versus komunitární teorie spravedlnosti. 5. Spravedlivý trest: trest a trestání jako filozoficko právní problém; vysvětlení základních vývojových tendencí v pojetí trestu a trestání: absolutní a relativní pojetí trestu; Foucaultovo hledání tretí cesty: dohlížení a trestání. 6. Filosofické základy teorie lidských práv: význam filozoficko-právního kontextu pri interpretaci základních práv; analýza základních práv: právo na život, právo na vlastnictví, právo být jiným.
Literatura
  • MACHALOVÁ, Tatiana. Úvod do právní filozofie : (základní pojmy).. Online. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1998. 162 s. ISBN 8021018291. [citováno 2024-04-23] info
Metody hodnocení
ústní nebo písemná zkouska,
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012.