VSOT7X1 Otorinolaryngologie

Lékařská fakulta
podzim 2001
Rozsah
1/3/0. 7 kr. Ukončení: RZk.
Vyučující
prof. MUDr. Anton Kollár, DrSc. (přednášející)
prof. MUDr. Rom Kostřica, CSc. (přednášející)
MUDr. Jan Rottenberg, Ph.D. (přednášející)
doc. MUDr. Pavel Smilek, Ph.D. (přednášející)
prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. (přednášející)
Garance
prof. MUDr. Rom Kostřica, CSc.
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku - Společná pracoviště s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně - Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: Blažena Parschová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku je chirurgický obor zaujímající oblast hlavy, krku a částečně i hrudníku. Technický pokrok posledních let umožnil nebývalý rozvoj vyšetřovacích metod i chirurgické léčby. V základních vyšetřovacích metodách však zůstává ORL obor časově i technicky náročný a vyžaduje zručnost a dobrý zrak. Hluboko uložené a úzké prostory ucha, nosu, nosohltanu, hrtanu průdušek, jícnu a oblasti baze lební vyžadují při vyšetření a především při operativním řešení mimořádnou orientační schopnost, zručnost, trpělivost a jemnost. ORL orgány jsou také značně citlivé na vnímání bolesti a bohaté na reflexní činnost. To vše je třeba respektovat i při nácviku vyšetřovacích metod ve stážích. Otorinolaryngologie byla jedním z prvních chirurgických oborů, který začal používat při operačních výkonech mikroskop. Onemocnění ORL orgánů je velmi časté a dle statistik je ORL zařazována na 3. místo ( za internu a chirurgii) co do počtu nemocných. Pro praktického lékaře je ORL oblast důležitá, protože tvoří asi 30% nemocných v jeho ordinaci, u pediatra je toto procento ještě vyšší. V ORL je také řada onemocnění akutně ohrožujících život nemocného (dušení, krvácení, komplikovaná cizí tělesa atd.). O jejich rychlém a včasném řešení by měl být informován každý lékař.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: Zkoušku možno složit po absolvování stáží a přednášek.
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každý semestr.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, podzim 2000, jaro 2001, jaro 2002, podzim 2002, jaro 2003, podzim 2003, jaro 2004, podzim 2004, jaro 2005, podzim 2005, jaro 2006.