AES_304 Horní Podunají v době bronzové a halštatské

Filozofická fakulta
jaro 2024
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
doc. Mgr. Ondřej Chvojka, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Klára Šabatová, Ph.D. (pomocník)
Garance
doc. Mgr. Ondřej Chvojka, Ph.D.
Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Šibíčková
Dodavatelské pracoviště: Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Rozvrh
každou lichou středu 12:00–15:40 M21
Předpoklady
Předchozí absolvování AEB_A06a Základy studia pravěku a rané doby dějinné je výhodou, ale nikoliv podmínkou. Předmět je určen zájemcům o problematiku.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 15 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
V přednáškovém kursu bude zaměřena pozornost na jižní a západní Čechy a na sousední bavorské a hornorakouské Podunají v době bronzové a starší době železné. Studenti budou seznámeni s historií výzkumu i s aktuálním stavem poznání jednotlivých epoch v daných regionech, s významnými lokalitami, hmotnou kulturou i s teoretickými problémy a koncepcemi a rovněž i se základní literaturou k dané problematice. Díky možnostem počítačové presentace budou studentům promítány mapy, plány i fotografie vybraných lokalit a artefaktů. Výsledkem bude podstatné doplnění informací o problematice regionu.
Výstupy z učení
- formulovat poznatky získané účastí na přednáškách i studiem doporučené literatury k vybrané problematice a výsledky tohoto studia zasadit do širších souvislostí;
- představit zvolené téma před kolegy formou obrazové prezentace;
- porovnat vědecké názory k vybrané problematice;
- vést diskusi na odborné téma; objektivně stavět diskusní argumenty;
- poskytnout kolegům zkrácenou písemnou verzi zvoleného tématu (rešerše, teze) včetně bibliografického aparátu.
Osnova
  • 1. Definice sledovaného území. Přírodní charakteristika a surovinové zdroje, sídelní potenciál jižních a západních Čech a horního Podunají. Tradice pozdní doby kamenné. Kulturní poměry v jižních a západních Čechách a v bavorském a hornorakouském Podunají v mladém a pozdním eneolitu.
  • 2. Počátky doby bronzové v širší oblasti horního Podunají, otázka přežívání eneolitických tradic do počátečního období doby bronzové.
  • 3. Starší doba bronzová, problematika straubinské kultury, jihočeské skupiny únětické kultury a absence osídlení v západočeském regionu.
  • 4. Metalurgie mědi a bronzu v regionu horního Podunají, otázka surovinových zdrojů, jejich exploatace, distribuce apod. Problematika tzv. surovinových depotů (sklady hřiven a žeber). Spektrální analýzy bronzů z dané oblasti.
  • 5. Závěr starší a počátek střední doby bronzové a problematika tzv. maďarovsko-věteřovského zásahu do jižních Čech, otázka tzv. předmohylového stupně v západních Čechách.
  • 6. Období mohylových kultur střední doby bronzové, otázka tzv. českofalcké mohylové kultury a jejích vztahů ke středodunajské a würtemberské mohylové kultuře.
  • 7. Počátek epochy popelnicových polí. Problematika přechodných horizontů BC2/D a horizontu Riegsee. Definice hornodunajských popelnicových polí a jejich vztahů k okolním kulturním komplexům.
  • 8. Mladší doba bronzová, problematika tzv. knovízské a milavečské kultury a jejich vztahů do Podunají. Poměry v Bavorsku, Horním Rakousku a v alpských regionech.
  • 9. Pozdní doba bronzová. Otázka výrazného úbytku osídlení v jižních Čechách, diskontinuity osídlení v Čechách západních a naopak vrcholu osídlení v bavorském a hornorakouském Podunají.
  • 10. Přechod od doby bronzové do doby halštatské. Otázka kontinuity či diskontinuity vývoje. Problematika ohlasů východních nomádských kultur v hornodunajské oblasti (tzv. thráko-kimmerijské vlivy).
  • 11. Doba halštatská v jižních a západních Čechách a v přilehlém Podunají, problematika tzv. západohalštatského kulturního okruhu.
  • 12. Pozdní doba halštatská a přechod do doby laténské. Problematika sociální stratifikace a dálkových kontaktů (jantarové stezky aj.) sledované oblasti. Otázka kolapsu kontinuálního vývoje na koci stupně LT A a diskontinuity do následného středolaténského období.
Literatura
    povinná literatura
  • CHVOJKA, Ondřej. Jižní Čechy v mladší a pozdní době bronzové. Online. Edited by Zdeněk Měřínský - Jan Klápště. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2009. 485 s. ISBN 9788021049215. [citováno 2024-04-24] URL info
  • JIRÁŇ, Luboš. Archeologie pravěkých Čech – Svazek 5: Doba bronzová. Online. Praha: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i., 2008. 265 s. ISBN 978-80-86124-78-0. [citováno 2024-04-24] info
  • VENCLOVÁ, Natalie. Archeologie pravěkých Čech – Svazek 6: Doba halštatská. Online. Praha: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i., 2008. 173 s. ISBN 978-80-86124-79-7. [citováno 2024-04-24] info
    doporučená literatura
  • CHVOJKA, Ondřej, Petr KRIŠTUF a Ladislav RYTÍŘ. Barrow cemeteries in the Písek district.. Online. Edited by Jiří Fröhlich - Jan Michálek. České Budějovice: Jihočeské muzeum, 2009. 167 s. ISBN 9788087311028. [citováno 2024-04-24] info
  • CHVOJKA, Ondřej a Jan MICHÁLEK. Sídelní areály I-IV ze střední doby bronzové u Radčic-Vodňan, okres Strakonice : výzkumy a povrchové sběry na stavbě silnice v letech 1994-2004 : popis situací, objektů a katalog nálezů. Online. České Budějovice: Jihočeské muzeum, 2004. 167 s. ISBN 8086260402. [citováno 2024-04-24] info
  • Pravěké dějiny Čech. Online. Edited by Radomír Pleiner - Alena Rybová. Vyd. 1. Praha: Academia, 1978. 870 s. [citováno 2024-04-24] URL info
Výukové metody
přednášky
Metody hodnocení
kolokvium
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován jednou za tři roky.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2021.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2024/AES_304