OJ566 Jazyky Číny (Čínština a jazyky barbarských národů)

Filozofická fakulta
jaro 2019
Rozsah
2/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Mgr. Michal Schwarz, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. RNDr. Václav Blažek, CSc.
Ústav jazykovědy a baltistiky - Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav jazykovědy a baltistiky - Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory
předmět má 6 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu studenti budou schopni prorozumět historii, vztahům a současnému vývoji jazyků v Číně. Kromě systémových přehledů jazykových rodin je součástí kurzu i výklad reálií a promítání relevantních autorských fotografií.
Osnova
  • 1. Přehled jazyků v Číně. Periodizace čínských dějin. Rozbor významných faktorů vývoje jazyků: (geografické, politické, ekonomické, sociální skupiny, …) 2. Prehistorie čínského území a sídla nejstarších kultur. Původ, vývoj a význam čínského písma. První nápisy na kostech a bronzech. Typy čínského písma. 3. Seznámení se systémy rekonstrukce výslovnosti staré a střední čínštiny. Populační expanze po dynastii Han (včetně). Nejstarší doložené kontakty s nečínskými etniky. 4. Čínské písemnictví. Střední a nová čínština – oddělování hlavních čínských jazyků, jejich přehled, klasifikace a geografická distribuce. 5. Dialekty „mandarínské“ čínštiny – jejich vývoj a specifika v jednotlivých regionech. 6. Čínská jazyková a národnostní politika v historii a v současnosti. 7. Indoevropské jazyky a jejich vliv na čínštinu – staré: indické, íránské, tocharské; současné: angličtina, ruština, íránské. 8. Altajské jazyky I: turkické a mongolské. Písmo, kultura a civilizace nomádů, jejich výboje a sinizace. Dynastie nečínského původu do 15. století. Sinizace toponym. 9. Altajské jazyky II: tunguzské + japonština a korejština. Jazyk, písmo a národnostní politika poslední (ne)čínské dynastie Qing. Vztahy japonštiny a čínštiny, korejštiny a čínštiny. Systémy písem. Vývoj etnických a politických vztahů po pádu dynastie Qing. 10. Skupiny jazyků tibetobarmských. Jejich klasifikace a geografická distribuce. Skupiny bodijských (tibetských) jazyků. Dějiny a typy kulturních vztahů v čínsko-tibetských oblastech. 11. Přehled nečínských jazyků jihočínských provincií: tai-kadai, bai, miao-yao (= hmong-mien), mon-khmer (austroasiatské). Království, kultury vs. dějiny čínského vlivu v jižní Asii. 12. Jazyky původních obyvatel na Taiwanu (austronéské), jejich vývoj do a po příchodu migrantů z pevniny; současný stav. 13. Čínské menšiny v zemích JV Asie a v Singapuru. Vznik smíšených jazyků. Růst čínských komunit ve světě a sinizace globálního prostoru.
Literatura
    doporučená literatura
  • Švarný, Oldřich & Uher, David. 2001. Úvod do studia hovorové čínštiny. Olomouc: Univerzita Palackého.
  • Thurgood, Graham & LaPolla, Randy (eds.). 2003. The Sino-Tibetan Languages. London & New York: Routledge.
  • Norman, Jerry. 1988. Chinese. Cambridge: Cambridge University Press.
  • FAIRBANK, John F. Dějiny Číny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1998. 656 s. ISBN 9788074220074. info
  • RAMSEY, S. Robert. The languages of China. Princeton: Princeton University Press, 1987. xi, 340. ISBN 9780691014685. info
Výukové metody
přednáška
Metody hodnocení
Test nebo seminární práce v rozsahu 10 a více normostran.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018.

Nahoru | Aktuální datum a čas: 23. 7. 2018 17:55, 30. (sudý) týden

Kontakty: istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz, studijní odd., správci práv, is-technici, e-technici, IT podpora | Použití cookies | Více o Informačním systému