RLBcB112 Hebrejština I

Filozofická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Mgr. Simona Pöder Innerhofer, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Jana Valtrová, Ph.D.
Ústav religionistiky - Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Ivona Vrzalová
Dodavatelské pracoviště: Ústav religionistiky - Filozofická fakulta
Rozvrh
Čt 10:00–11:40 G21
Předpoklady
! RLB112 Hebrejština I
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 11/30, pouze zareg.: 0/30, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/30
Mateřské obory/plány
předmět má 7 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s hebrejskou abecedou, jejím vznikem na kulturně historickém pozadí starověkého Blízkého východu. Běhen hodin se posluchači seznámí se slovníky biblické hebrejštiny, vědeckými učebnicemi, přehledy hebrejské gramatiky a elektronickými pomůckami. Důraz bude kladen na zvládnutí jednoduché slovní zásoby a morfologických a syntaktických struktur. Dalším cílem je přeložit krátké literární texty s pomocí slovníku. Dalším cilem je seznámení se s různými typy hebrejských Biblemi, slovníky, které umožní studentům orientovat se v biblickém textu.
Výstupy z učení
Student bude schopen na zaklade ziskanych znalosti morfologie, syntaxe a textologie intepretovat kratke texty zejmen prvni 5 biblickych knih. Student bude mit predstavu o historii mentalit, ktere formovaly proces vzniku jak Tanachu, tak vokalizace.
Osnova
  • Lekce budou rozděleny na gramatickou a literární část.Casti predmetu se budou konat take formou flipped classroom. Vyucujici posjkytne predem audiozaznam a v hodinach se budou diskutovat zejmena narocnejsi pasaze biblickych textu. -abeceda -vokalizacni znacky -rozdil otevrenymi a zavrenymi slabikami -interpunkce -neme souhlasky -laryngaly -clen -neodlucitelne sufixy -slovni druhy v biblicke hebrejstine -jmena v singularu -dual -tazaci zajmena -status constructus a status absolutus -privlastnovaci sufixy -osobni zajmena -slovesny system biblicke hebrejstiny -sloveso v paalu
Výukové metody
Součástí výuky bude vysvětlení hebrejské abecedy a jejího historického pozadí, základní gramatiky biblické hebrejštiny za pomocí jednoduchých pasáží, čtení a vysvětlení jednotlivých pojmů a jejich zasazení do praxe.V hodinách budou časté diskuze a skupinová práce s překlady.
Metody hodnocení
Příprava na hodiny (interpretace textů, krátké překlady, čtení materiálů), poslech audiovizualniho doprovodu.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2019.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2020/RLBcB112