DVH027 Svátky v Nepálu - posvátné obřady nebo divadlo?

Filozofická fakulta
jaro 2002
Rozsah
2/0/0. 2 kr. (plus 1 za zk). Doporučované ukončení: k. Jiná možná ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Světlana Medulánová (přednášející), Dr. Július Gajdoš, Ph.D. (zástupce)
Garance
Dr. Július Gajdoš, Ph.D.
Katedra divadelních studií – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Marie Sochorová
Předpoklady
nevyžadují se
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Divadlo jako fenomén tak, jak ho známe v našem západním světě se v Nepálu nikdy nerozvinulo. Nicméně je to země svátků s bohatým kulturním dědictvím a země tisíců božstev. Více než 90% nepálských svátků má náboženský základ (dokonce oslava narozenin nepálského krále, protože se věří, že král je vtělením boha Višnu). Svátky v Nepálu znamenají víru v boha, náklonnost k rodině a veselí s přáteli. Jsou tajemné, plné zvuků a hudby, zpěvů a tanců, vůní a svíček, nových šatů a dárků, rýže a květin. Nepřetržitý tok vzájemně provázaných svátků během roku znamená pro Nepálce doslova způsob života, zrcadlící jejich radosti a obavy, sny a smutky. Svátky se stávají kalendářem, který zaznamenává měnící se roční období, koloběh roků a věků a nabízí lidem souvislosti a smysl jejich života. Jediný měsíc neproběhne bez naplnění významné náboženské události té či oné formy známé jako Chadparva (svátek a slavnost); a zrovna tak neexistuje jediné místo, které by se nestalo dějištěm nebo trasou některého posvátného božstva jakékoli podoby známé jako devidevata (bohové a bohyně). Většina svátků má původ v dávných časech a do současnosti přešla přes staletí z mytologických a snad i skutečných událostí, většina z nich má základ ve starobylých hinduistických a buddhistických textech. Svátky v Nepálu jsou velkým divadelním představením, v němž všichni lidé jsou současně herci i diváci.
Osnova
  • 1/ Úvod do reálií a historického pozadí Nepálu. 2/ Náboženské tradice hinduismu a buddhismu. 3/ Indické eposy Mahábhárata a Rámájana. 4/ Charakteristika bohů, bohyní a rituálních předmětů buddhismu a hinduismu v Nepálu. 5/ Nepálský kalendář. 6/ Skupiny svátků během roku: zima, jaro, období monzunu, období sklizně. 7/ Charakteristika hlavních svátků kathmandského údolí. 8/ "Indra Jatra a Kumari Jatra", svátek krále boků a živé bohyně. 9/ "Dasain", neboli "Durga Puja", Velká bohyně-matka vítězí nad zlem. 10/ "Tihar" neboli "Deepawali", svátek světel. 11/ "Kartik Nach", tance masek a dramatické výstupy na náměstí Durbar v Patanu. 12/ Svátky jako způsob života. 13/ Paralely indické a antické mytologie.
Metody hodnocení
každý týden, kolokvium 2kr zkouška (+1kr)
Informace učitele
Základní literatura: 1/ Anderson, M. M.: The Festivals of Nepal. (India, 1988) 2/ Deep, D. K.: The Nepal Festivals. (Nepal, 1999) 3/ Filipský, J.: Encyklopedie indické mytologie. (Praha, 1998) 4/ Knipe, D. M.: Hinduismus. Experimenty s posvátnem. (Praha, 1997) 5/ Lester, R. C.: Buddhismus. Cesta k osvícení. (Praha, 1997) 6/ Majupuria, T. C. and Kumar, R.: Gods and Goddesses. (India, 2000) 7/ Vergati, A.: Goda and Masks of the Kathmandu Valley. (India, 2000) 8/ Zbavitel, D.; a kol.: Bohové s lotosovýma očima. (Praha, 1986) 9/ Zbavitel, D.: Rámájana. (Praha, 2000)
Další komentáře
Výuka probíhá každý týden.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2002/DVH027