CJBB190 Školská syntax

Filozofická fakulta
podzim 2017
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Jarmila Vojtová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. Mgr. Pavel Kosek, Ph.D.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jaroslava Vybíralová
Dodavatelské pracoviště: Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Rozvrh
Čt 12:30–14:05 T103
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/25, pouze zareg.: 0/25, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/25
Jiné omezení: !CJBB132
Mateřské obory/plány
předmět má 11 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je podat studentům přehled základů tradičně pojaté české syntaxe v souladu s výukou na základní a střední škole. Elementární znalost tzv. šmilauerovské syntaxe představuje dobré východisko nejen pro výuku, ale i pro praktické zvládnutí interpunkce. Po absolvování semináře bude student schopen využít získané znalosti v praxi / při výuce.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen: - shrnout a popsat základní principy tradiční české syntaxe; - identifikovat jednotlivé větné členy a vysvětlit stavbu věty jednoduché i souvětí; - aplikovat získané znalosti při psaní interpunkce ve větě i v souvětí; - prakticky využít syntaktický rozbor ve vyučovacích hodinách českého jazyka.
Osnova
  • 1. Věta a výpověď; struktura věty jako základní jednotky jazykového systému. 2. Systémové možnosti tvoření správných českých vět. 3. Větné členy. 4. Syntaktické vztahy (formální i sémantické hledisko). 5. Hierarchizace propozice. 6. Věty s významem nutnosti, možnosti a záměru. 7. Věty záporné. 8. Spojování vět. 9. Aktuální členění větné. 10. Komunikační funkce výpovědi. Seminář je zaměřen na praktické zvládnutí uvedené problematiky, jeho náplní budou tedy především cvičení zaměřená na probírané jevy, v jejichž rámci se studenti naučí analyzovat českou větu a souvětí a své poznatky aplikovat při výuce / v praxi. Součástí výuky bude rovněž procvičování interpunkce.
Výukové metody
Výuka je vedena formou praktického procvičování probíraného učiva. Střídá se krátký teoretický výklad vyučujícího se samostatnou prací posluchačů. Studenti mají k jednotlivým tématům k dispozici další cvičení a rozšiřující materiály v e-learningové podpoře FF MU ( Elfu).
Metody hodnocení
Předpokladem úspěšného ukončení předmětu je aktivní účast v semináři (vzhledem k praktickému zaměření výuky jsou tolerovány max. 2 absence). Znalosti studentů budou prověřeny závěrečným písemným testem.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023, podzim 2024.