Bi7980 Aplikovaná entomologie

Přírodovědecká fakulta
podzim 2024
Rozsah
2/2/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno částečně online.
Vyučující
Mgr. Igor Malenovský, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Igor Malenovský, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Igor Malenovský, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Předpoklady
Bi6760 Základy entomologie
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět je zaměřen na hospodářské, lékařsko-veterinární, environmentální a kulturní aspekty entomologie, a doplňuje tak výuku entomologie na PřF MU (zaměřenou jinak hlavně na obecnou a systematickou entomologii, viz předměty Bi6760 Základy entomologie, Bi9790 Entomologie pro pokročilé, Bi8780 Systém a fylogeneze hmyzu, Bi8763 Determinace suchozemských bezobratlých - cvičení, Bi0055 Terénní cvičení z entomologie aj.) zejména o informace o 1) hmyzích škůdcích, jejich determinaci a metodách regulace jejich početnosti; 2) člověku prospěšných taxonech hmyzu a způsobech jejich využití; 3) ochraně a kulturním významu hmyzu.
Výstupy z učení
Po absolvování tohoto kurzu bude student schopen:
- vysvětlit civilizační (hospodářské a kulturní) aspekty entomologie;
- popsat na konkrétních příkladech problémy spojené se škodlivými druhy hmyzu, včetně druhů invazních a nově se objevujících chorob rostlin, živočichů a člověka, přenášených hmyzem;
- vysvětlit princip různých metod regulace početnosti hmyzích škůdců, jejich výhody, problematické aspekty a limity jejich použití;
- popsat na konkrétních příkladech člověku prospěšné využití hmyzu jako biologických agens, indikátorů, zdrojů surovin apod. a příslušné praktické/metodické aspekty;
- pojmenovat východiska a základní principy ochrany hmyzu a orientovat se v nejdůležitějších národních a mezinárodních legislativních normách s ní spojených;
- identifikovat hospodářsky/medicínsky/veterinárně nejvýznamnější druhy hmyzu ve střední Evropě.
Osnova
  • 1. Organizační úvod do předmětu. Lékařská a veterinární entomologie. Přehled medicínsky a veterinárně významných skupin členovců. Příklady chorob přenášených členovci a jejich epidemiologie. Malárie, choroby způsobované arboviry, filariózy, trypanozomózy, bakteriózy a taxonomie a biologie jejich přenašečů: komáři, muchničky, pakomárci, koutule, ovádi, bodalky tse-tse, zákeřnice, blechy, vši. Další krevsající skupiny, kloši, štěnice. Myiáze a taxonomie a biologie jejích původců. Synantropní mouchy. Jedovatý hmyz. Alergie na členovce.
  • 2. Lékařská a veterinární entomologie – dokončení a praktická cvičení: determinace komárů a dalších medicínsky a veterinárně významných skupin hmyzu.
  • 3. Zemědělská entomologie. Pojem škůdce, ekonomická hladina škodlivosti, práh škodlivosti. Přenos patogenů rostlin hmyzem: viry, fytoplasmy, spiroplasmy a další bakterie, houby, hlístice. Problematika nepůvodních invazních druhů škodlivého hmyzu. Integrovaná ochrana rostlin. Ochrana rostlin v ČR.
  • 4. Zemědělská entomologie – dokončení. Přehled nejvýznamnějších zemědělských plodin pěstovaných v ČR a jejich škůdců. Prostudování sbírkového materiálu a literatury.
  • 5. Lesnická entomologie. Hmyz v lese, ochrana lesa, gradace škůdců a jejich důsledky. Přehled nejvýznamnějších dřevin v lesích ČR a s nimi spojených hospodářsky významných druhů hmyzu. Prostudování sbírkového materiálu a literatury.
  • 6. Hmyz skladů, domácnosti a potravinářských provozů. Přehled nejčastějších skupin, jejich taxonomie, biologie a význam: švábi, brouci, motýli, termiti, pisivky, mravenci a ostatní. Metody ochrany skladů. Prostudování sbírkového materiálu a literatury, procvičení determinace.
  • 7. Metody snižování početnosti hmyzu. Chemická regulace, mechanismy působení insekticidů, přírodní a syntetické insekticidy, přehled nejpoužívanějších látek, metody jejich aplikace, rizika a limity chemické ochrany. Biologická regulace, příklady biopreparátů, zásady použití bioagens, mikrobiální entomopatogeny, šlechtění rezistentních odrůd rostlin, genetické manipulace rostlin, použití feromonů a dalších atraktantů. Fyzikální regulace, genetické manipulace škůdců. Agrotechnické regulace.
  • 8. Ochrana hmyzu. Ohrožený hmyz v ČR a ve světě, příčiny vymírání hmyzu, specifika ochrany hmyzu a její obecné zásady, hmyz jako bioindikátor. Metodické přístupy k získání podkladových dat. Národní a mezinárodní červené seznamy hmyzu. Příklady ochrany druhů hmyzu in situ a ex situ. Legislativní ochrana hmyzu v ČR a na mezinárodní úrovni. Endemismus hmyzu v ČR.
  • 9. Forenzní entomologie. Sukcese fauny na mrtvolách, metody vzorkování a determinace forenzně významného hmyzu. Armádní entomologie. Hmyz jako zdroj obnovitelných surovin, výroba barviv, léčiv, hedvábí a kosmetiky. Hmyz jako doplňkový zdroj potravin, krmný hmyz, hmyz jako pokusné laboratorní organismy. Hmyz ve funkci opylovačů, chovy opylovačů, škůdci a choroby včelstev. Prostudování sbírkového materiálu a literatury.
  • 10. Hmyz jako zdroj inspirace v technických oborech (bionika) a rybářství. Kulturní entomologie: hmyz v mytologii, symboly v heraldice, hmyz v geografických názvech i jménech osob, ve rčeních a příslovích, zdroj inspirace ve výtvarném umění, vědecká ilustrace, hmyz v literatuře, filmu a počítačových hrách, sběr a chov hmyzu jako kulturní fenomén. Samostatná závěrečná vystoupení studentů.
Literatura
    doporučená literatura
  • GULLAN, P. J. a P. S. CRANSTON. The insects : an outline of entomology. Illustrated by Karina Hansen McInnes. 4th ed. Chichester: Wiley-Blackwell. xvi, 565. ISBN 9781444330366. 2010. info
Výukové metody
Teoretické přednášky doplněné o praktické části (cvičení), během nichž mají studenti možnost si sami prostudovat sbírkový materiál a literaturu věnovanou především hospodářsky významnému hmyzu a vyzkoušet si determinaci vybraných taxonů. Na konci semestru studenti připraví vlastní vystoupení formou krátké prezentace doplňující probíranou látku na téma dle jejich zájmu.
Metody hodnocení
Závěrečné vystoupení na téma z aplikované entomologie dle vlastního výběru. Ústní zkouška, poznávání škůdců a dalšího hmyzího materiálu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Poznámka k periodicitě výuky: podzimní semestr sudých let.
Výuka probíhá každý týden.
Kurz není povinný pro vertebratology.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007 - akreditace, podzim 2010 - akreditace, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2011 - akreditace, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2016, podzim 2018, podzim 2020, podzim 2022.