KVEVSE Ekonomika veřejného sektoru

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2010

Předmět se v období jaro 2010 nevypisuje.

Rozsah
0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Vladimír Hyánek, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. František Svoboda, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Vladimír Hyánek, Ph.D.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Jílková
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět navazuje na znalosti získané v předmětu veřejná ekonomie a bere v úvahu znalosti studentů oboru veřejná ekonomie ze souběžně studovaného předmětu veřejné finance. Důraz se klade i na získávání aktuálních informací o ekonomice a řízení jednotlivých odvětví veřejného sektoru.
Předmět je rozdělen na dvě části, průřezovou a odvětvovou. Na konci první části by student měl být schopen:
-do hloubky analyzovat příčiny existence veřejného sektoru, vývoj jeho struktury
-vyjádřit alternativní pojetí efektivnosti veřejného sektoru i jeho jednotlivých částí
-pochopit a využít základní principy zadávání veřejných zakázek
-formulovat závěry, ke kterým vede využívání veřejné volby, resp. jejích konkrétních mechanismů
Především by měl student umět interpretovat význam pojmů, jako jsou výkony, náklady, cena, odměňování motivace, investice, inovace, a to včetně aplikace v celém neziskovém sektoru.
Druhá část kurzu je věnována ekonomice a řízení hlavních odvětví veřejného sektoru. U všech probíraných odvětví se předpokládá komparace se zeměmi EU. Student tak porozumí principům fungování hlavních částí veřejného sektoru a také procesu poskytování jednotlivých veřejných služeb.
Podmínky připuštění ke zkoušce: seminární práce a její prezentace, 2 testy během semestru. Forma zkoušku: ústní
Osnova
  • Úvod do problematiky formou vstupního testu, ve kterém jsou zjištěny znalosti studentů z předcházejícího studia (veřejná ekonomika, makroekonomie, mikroekonomie apod.). Historie veřejného sektoru, teorie statků ay potřeb, členění veřejného sektoru apod.
  • 1.Nástroje ekonomiky a řízení veřejného sektoru (mimo veřejných financí, které jsou přednášeny samostatně) - veřejné zakázky, veřejné projekty a jejich hodnocení, veřejná volba, veřejná kontrola, inovace, investice a také již neodmyslitelný produkt veřejné správy (potvrzovaný několikrát v poslední dekádě): krizového řízení ve veřejné správě.
  • 2. Ekonomie a řízení jednotlivých odvětví veřejného sketoru v rozdělení dle bloků: blok odvětví společenských potřeb, blok odvětví rozvoje člověka, blok poznání a informací, blok technické infrastruktury, blok odvětví privátních statků podporovaných z veřejných rozpočtů, blok existenčních jistot.
Literatura
  • REKTOŘÍK, Jaroslav, Vladimír HYÁNEK, Ivan MALÝ a Jan ŠELEŠOVSKÝ. Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. druhé aktualizované. Praha: Ekopress, s.r.o., 2007, 309 s. Ekonomie. ISBN 978-80-86929-29-3. info
  • REKTOŘÍK, Jaroslav. Organizace neziskového sektoru. Základy ekonomiky, teorie a řízení. Druhé aktualizované vydání. Druhé, aktualizované. Praha: Ekopress, s.r.o., 2007, 187 s. ISBN 978-80-86929-25-5. info
Metody hodnocení
Předmět je zakončen ústní zkouškou. Té se student může zúčastnit, pokud napíše a obhájí seminární práci.
Dopustí-li se student u zápočtu nedovoleného jednání, zejména používání různých nedovolených pomůcek ("taháků"), opisování, vynášení zadání testů a vůbec jednání narušující průběh zápočtu, přeruší učitel test a podle závažnosti přestupku udělí klasifikaci do ISu F, nebo FF, případně i FFF. Uvedený postup se vztahuje na všechny aktivity, které vstupují do závěrečného hodnocení předmětu, (POTy, seminární práce, referáty, apod.).
Navazující předměty
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Poznámka k četnosti výuky: 6 hodin.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2002, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009.