IM137 Aplikovaná herní studia – výzkum a design

Filozofická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. et Mgr. Zdeněk Záhora (přednášející)
Garance
doc. Mgr. Jana Horáková, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Bc. Jitka Leflíková
Dodavatelské pracoviště: Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Rozvrh
Po 16:00–17:40 N31
Předpoklady
IM082 Herní studia
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 60 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/60, pouze zareg.: 0/60, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/60
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je prohloubení znalost herních studií a představit metody a techniky, kterými lze zkoumat digitální hry, jejich průmysl a publikum. Student v průběhu kurzu získá poznatky aplikovatelné nejen v akademické sféře, ale i v profesním prostředí. Témata přednášek jsou strukturována do několika tématických bloků rozdělených na zkoumání a využívání her ve výzkumu, zkoumání průmyslu a analyzování herního publika. Studenti získají jak teoretické znalosti nutné pro hlubší pochopení her a herní kultury, tak i vybrané metody, kterými lze tato témata zkoumat.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen: - charakterizovat herní průmysl a jeho potenciál pro výzkum - charakterizovat a využít metody pro výzkum tohoto segmentu kultury - popsat a analyzovat trendy herního průmyslu a proměny herního publika
Osnova
  • * kurz probíhá pravidelně, 1x za týden 01 UVOD 02 ANALYZA HRY (MDA? PROSTOR, HM vs UZITI MEDII - CLOBRDO DEMONSTRACE) 03 HOST: METODOLOGIE, VEDECKA PARADIGMATA 04 SEMIOTIKA, KYBERTEXT 05 NARATIV, DISKURZIVNI ANALYZA 06 ČTECI TYDEN - VELIKONOCE 07 REFLEXE CETBY + HERNI ZANRY 08 HRACI JAKO PUBLIKUM, VIRTUALNI SVETY JAKO ETNOGRAFICKE POLE 09 PLAYBOUR a VAZBA na HM 10 CROWDRESEARCH + HERNI TELEMETRIE 11 HERNI PRUMYSL (CR) a HERNI ZURNALISTIKA 12 PRIPRAVNY TYDEN - ZAVERECNY PROJEKT 13 ZAPOCTOVY TYDEN PREZENTACE (+ Zhodnoceni predmetu a profilu absolventa)
Výukové metody
Přednášky a semináře, četba, tvorba závěrečné seminární práce
Metody hodnocení
Student v průběhu semestru musí splnit průběžné seminární úkoly a vypracovat závěrečnou seminární práci na vybrané téma. 1x průběžné úkoly (40 % hodnocení) 1x závěrečná seminární práce (60 %)
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, podzim 2019, podzim 2021.