Odkazy do vyšších úrovní šablon:
Fakulta sociálních studií / Faculty of Social Studies
Studijní katalog a registrační šablony / Study catalogue and registration templates
Environmentální studia
Bakalářské prezenční studium - převedení studenti

Informace o studiu
zkusit zobrazit ve verzi pro tisk (formát výstupu je experimentální)

Bakalářský studijní program Environmentální studia (dále ENS) na Katedře environmentálních studií je koncipován jako prezenční studium. Standardní doba studia je 3 roky (šest semestrů). Realizuje se na základě kreditního systému (ECTS). Předměty si lze zapisovat v libovolném sledu (optimální pořadí zápisu doporučujeme na konci tohoto oddílu). Výjimku tvoří předměty předpokládající znalosti předmětu jiného. Tuto posloupnost zápisu, jak je uvedena v seznamu přednášek a v IS MU, je nutno respektovat. Některé z uvedených předmětů se realizují pouze jednou za dva roky – viz informace k příslušným předmětům v IS.

Aby se studující mohli přihlásit ke státní bakalářské zkoušce, musí získat minimální počet kreditů ECTS. Ty získávají absolvováním tří typů předepsaných předmětů. Povinné předměty tvoří základ studovaného programu a musejí být proto absolvovány povinně a všechny. Pokud studující některý z povinných předmětů již absolvovali v průběhu předchozího studia jiného programu, může být uznán. Povinně volitelné předměty si studující zapisuje podle svých studijních zájmů. Volitelné předměty si studující volí nad rámec předmětů obsažených ve studijním programu Environmentální studia, z nabídek vypisovaných na kterékoliv fakultě MU. Za předměty, které jsou nabízeny paralelně na více oborech, lze získat příslušné kredity pouze jedenkrát – lze je vykazovat pouze na jednom programu.


Studenti imatrikulačního ročníku 2018/2019 a nižších ročníků budou převedeni do nástupnických studijních programů (plánů na dostudování).

S výjimkou studentů zapsaných v oborech dle čl. 2 odst. 1, Opatření FSS MU č. 6/2019.

Studující u prezenčního hlavního studijního plánu na dostudování musí získat nejméně 100 ECTS. Za povinné předměty musí získat 66 ECTS, z nichž 6 ECTS je vyhrazeno předmětům zaměřeným na přípravu bakalářské práce.  Celouniverzitní požadavky na minimální jazykovou kompetenci jsou 2 ECTS a na tělesnou výchovu 1 ECTS.  Zbývajících 31 ECTS získává student zapsáním povinně volitelných a volitelných předmětů (v případě volitelných předmětů maximálně 10 ECTS). Podmínkou přihlášení se k bakalářské státní zkoušce je také povinnost absolvovat odborný předmět v anglickém jazyce (není možné jako splnění povinnosti uznat předměty mimo FSS, jiných kateder/či programů či jiného stupně studia).

Součástí státní závěrečné bakalářské zkoušky je obhajoba bakalářské práce. Požadavky na vypracování závěrečné práce stanovuje katedra a zveřejňuje je na svých webových stránkách.


Studující u prezenčního vedlejšího studijního plánu na dostudování musí získat nejméně 80 ECTS. Za povinné předměty musí získat 60 ECTS.  Celouniverzitní požadavky na minimální jazykovou kompetenci jsou 2 ECTS a na tělesnou výchovu 1 ECTS.  Zbývajících 17 ECTS získává student zapsáním povinně volitelných předmětů.



Pro studující existuje možnost volitelného zápisu jednoho ze tří studijních zaměření:


„Kulturní environmentalistika“„Sociálně-ekologické podnikání“ a „Občanská angažovanost a veřejná správa“.


Kulturní environmentalistika


Kulturní environmentalistika je určena těm, kteří se zajímají o kořeny a širší souvislosti environmentálních problémů. Studenti získávají jedinečný kulturně-historický přehled, který je solidním základem pro navazující studium společenskovědních i humanitních oborů.

 Sociálně-ekologické podnikání


Toto studijní zaměření nabízí specializaci na podnikání, které má jiné cíle, než jen zisk, ať už ve sféře sociální, environmentální nebo kulturní. Je tedy primárně zaměřené na praktické dovednosti, užitečné v podnikatelském světě, ale zároveň se bude tento svět snažit teoreticky a kriticky nahlédnout a přesáhnout.



 Občanská angažovanost a veřejná správa

 

Občanská angažovanost a veřejná správa nabízí ucelenou průpravu pro všechny, kteří se chtějí zasazovat o ochranu přírody a životního prostředí v rámci neziskových organizací, ve státní správě či samosprávě. Kurzy seznamují s činností environmentálních organizací a učí praktickým znalostem dovednostem jako je vedení projektů, získávání finančních prostředků na neziskovou činnost, (spolu)práce s lidmi a další.
Pro absolvování studijního zaměření a získání certifikátu je student povinen získat alespoň 20 kreditů z předmětů nabízených v daném zaměření.
Možnost zapsání předmětů z jiných zaměření není nijak omezena. Student zapsaný do určitého studijního zaměření má zároveň přednostní právo na zápis do předmětů. Student si v průběhu studia může zapsat maximálně dvě studijní zaměření současně.


Informace k zápisu předmětů:


ENSb1247 Uvedení do biologie si zapisuje student, který absolvoval ENSb1116 Zoologický přehled.
ENSb1247 Uvedení do biologie si zapisuje student, který absolvoval ENSb1118 Botanický přehled.
ENSb1123 Obecná ekologie a ekologie krajiny  si zapisuje student, který absolvoval ENSb1116 Zoologický přehled a ENSb1118 Botanický přehled.

ENSb1295 Seminář ke kritické ekonomii si zapisuje student, který má současně zapsaný ENSb1106 Kritická ekonomie a příroda nebo tento předmět již v minulosti absolvoval.
ENSb1111 Seminář k bakalářské práci II si zapisuje student, který absolvoval ENSb1110 Seminář k bakalářské práci I.
ENSb1111 Seminář k bakalářské práci II si zapisuje student, který chce v daném semestru předložit bakalářskou práci.

Od PS 2021 je povinný předmět ENSb1101 Lokální environmentální rizika nahrazen předmětem ENSb1303 Local Environmental Risks. Studenti, kteří už absolvovali předmět ENSb1101 nemusí absolvovat předmět ENSb1303.