Fakulta sociálních studií / Faculty of Social Studies
Studijní katalog a registrační šablony / Study catalogue and registration templates
Environmentální studia
Doktorské studium - převedení studenti
Informace o studiu
zkusit zobrazit ve verzi pro tisk (formát výstupu je experimentální)
Doktorský studijní program Environmentální studia připravuje budoucí vědce a řídící pracovníky v oblasti environmentální problematiky v rámci humanitních a společenských věd. Studium vede k poznání a pochopení širších souvislostí environmentalistiky, především s ohledem na sociologické, filosofické, zejm. etické, ekonomické, psychologické,
a historické aspekty. Tento program nabízí tři základní zaměření, a to sociální a ekologickou ekonomii, pro-environmentální chování ze společenskovědní perspektivy a environmentální aspekty města a krajiny.
Studium je hodnoceno kreditovým systémem, za celou dobu studia je nutné získat minimálně 240 kreditů (ECTS). Z toho 207 ECTS za absolvování povinných předmětů, 33 ECTS z povinně volitelných předmětů ve třech blocích. Struktura studijního plánu zahrnuje jak povinné a volitelné předměty rozvíjející kompetence doktoranda s ohledem na zaměření programu i odborný zájem doktoranda, tak výstupy a předměty zaměřené na prezentaci jeho vědecké práce i pedagogické zkušenosti.
Další informace k povinnostem studia v DSP najdete ve „Studijním a zkušebním řádu MU“ (webové stránky FSS a MU) a na webových stránkách Katedry environmentálních studií. I v DSP platí povinnost zápisu předmětů v „Informačním systému“ Masarykovy univerzity (IS MU).
Přihlášku ke SDZ je potřeba podat nejpozději jeden semestr před podáním přihlášky k obhajobě disertační práce. SDZ probíhá odděleně od obhajoby. Přihlášku je možné podat nejdříve v 6. semestru při splnění všech povinností (předmětů) mimo ENSd0937, ENSd0938, ENSd0939, Příprava disertační práce - seminář a ENSd0928 Odborná stať II.
Student musí v průběhu studia absolvovat několik předmětů, z nichž některé jsou povinné a jiné povinně volitelné. Úvodním předmětem, který je doporučen hned na začátku studia, je ENSd0901 Aktuální otázky humanitní environmentalistiky a pak ENSd0906 Současné sociologické teorie. Dle zaměření své práce pak student volí jeden ze tří základních předmětů zvoleného zaměření ENSd0921-923 (Sociální a ekologická ekonomie, Environmentální chování ze společenskovědní perspektivy, Environmentální aspekty města a krajiny). Dále dle zaměření své práce a po konzultaci se školitelem, oborovou radou či předsedou oborové rady absolvuje dva předměty prohlubující téma disertace I-II (ENSd0905, ENSd0908), na jiných oborech, fakultách či univerzitách.
Výuka v doktorském studiu probíhá i formou seminářů - ve čtyřsemestrálním Badatelském semináři I-IV (ENSd0911-914) se řeší aktuální badatelská témata katedry a studenti zde prezentují dílčí výsledky své práce na disertačním spise. Studentům je doporučeno, aby ENSd0911 zapisovali již v 1. semestru studia, kdy budou vyzváni k prezentaci projektů
disertačních prací. Badatelský seminář IV bude rozdělen na paralelní kursy věnované třem základním zaměřením.
Předmětem, rozvíjejícím další studentovy kompetence seminárním způsobem je předmět ENSd0920 Soft skills pro environmentalisty. Student má povinnost podílet se i na některých pedagogických aktivitách v rámci předmětu ENSd0925 Pedagogická praxe, a to buď na výuce některých předmětů v rámci bakalářského, popř. magisterského studia (např. Globální environmentální problémy, Případové studie k lokálním environmentálním rizikům – kauzy ad.) nebo při vedení bakalářských prací.
Student v průběhu studia musí prokázat základní schopnosti prezentovat svůj výzkum, a to i v mezinárodním kontextu, tj. v anglickém jazyce. Student by měl prezentovat svůj výzkum ve formě výstupu v odborném tisku (ENSd0927 + 928 Odborná stať I+II) a prezentace na konferenci (ENSd0929 + 930 Vystoupení na vědecké konferenci I+II).
Student musí studia prokázat schopnost pohybovat se v mezinárodním kontextu a prezentovat zde své výsledky. Během studia mají studenti povinnost absolvovat pobyt na zahraniční univerzitě v délce jednoho semestru. Pro uznání kreditů získaných v zahraničí během řádně nahlášené celosemestrální studijní stáže slouží povinný předmět Zahraniční výzkumný pobyt (FSSd0900) nebo Zahraniční pracovní pobyt (FSSd0990). Kontakt se zahraničním odborným prostředím je dále rozvíjen pomocí volby mezi předměty FSSd0910 Zahraniční výjezd nebo ENSd0924 Seminář zahraničního experta, popř. si může student zvolit jiný světový jazyk. Publikační předměty (Odborná stať a vystoupení na konferenci) označené úrovně II předpokládají publikace v anglickém jazyce.
Poslední a nejzásadnější povinností studenta je odevzdání a obhajoba disertační práce. Ta by měla být odevzdána v podobě monografické, v případě oborových specifik a po schválení oborovou radou pak v podobě disertace složené již z publikovaných odborných textů (blíže viz https://humenv.fss.muni.cz/phd/zaverecne-prace).
Disertační práci sleduje především školitel (předmět ENSd0931-38, resp. ENSd0939. Příprava disertační práce - seminář) a oborová rada na každoročním zasedání a rozhovoru se studentem. V případě, že student překročí standardní dobu studia, zapisuje si předmět ENSd0939 (volitelný předmět). Pokrok na disertační práci je po třech semestrech studia kontrolován prezentací disertačního projektu a shrnutím dosavadního postupu na disertaci před komisí Oborové rady (ENSd0918 Rozprava nad disertačním spisem). Před obhajobou disertační práce musí proběhnout státní doktorská zkouška.