FF rigo Etnologie
Název anglicky: Ethnology
rigorózní řízení, vyučovací jazyk: čeština čeština
Zahrnut v programu: FF N-ET_ Etnologie

Informace o studiu

  • Součásti SZZ a jejich obsah
    Pro obhajobu rigorózní práce je třeba odevzdat rukopis v rozsahu minimálně 180 00 tisíc znaků (napsaných na bílém papíru formátu A4, očíslované listy vyvázány do pevných desek) a připravit si prezentaci sumarizující výzkumný projekt završený rigorózní prací v délce 10–15 minut. Závaznou součástí autorského rukopisu je titulní strana, která obsahuje název univerzity, fakulty, ústavu, název práce, jméno autora a rok zpracování, dále prohlášení o původnosti práce, obsah a soupis literatury. Práce se odevzdává ve třech exemplářích a zadává se do IS MU. Obhajoba probíhá před oborovou komisí.
    Rigorózní práce musí obsahovat původní výsledky nebo originální zpracování ucelené části výzkumné problematiky v oboru etnologie, a to na úrovni, která odpovídá publikačnímu standardu oboru. Jako rigorózní práci lze předložit monografii nebo autorský rukopis v rozsahu minimálně 180 000 znaků. Jako rigorózní práci nelze předložit nezměněný text práce diplomové. Rigorózní práce může mít formu souboru uveřejněných prací uchazeče, nebo prací přijatých k uveřejnění, který student opatří uceleným úvodem do problematiky a komentářem.
    Státní zkouška se skládá z obhajoby rigorózní práce a z odpovědí studenta na otázky zadávané z širších tematických okruhů (1. metodologie oboru; 2. historiografie oboru; 3. reálie historických forem tradiční kultury, jejích současných forem a problematiky etnických procesů a identit). Státní zkouška ověřuje schopnost studenta podílet se na odborné rozpravě v rámci aktuálního oborového diskurzu a jeho potenciál orientovat se v teoreticko-metodologických konceptech uplatňovaných v oboru a reáliích, jimž se etnologie věnuje.
  • Studijní povinnosti
    Rigorózní řízení nemá charakter standardního studia, je zahájeno na základě předložení přihlášky a rigorózní práce.
  • Návrh témat kvalifikačních prací a témata obhájených prací
    Některá témata obhájených rigorózních prací (tezí disertačních prací):
    -Role školy a pedagogů v transmisi lidové kultury na Horňácku (teze disertační práce)
    -Společenský život na pozadí proměn moravského venkova v období pozdního socialismu (teze disertační práce)
    -Tradiční způsoby požární ochrany na moravském venkově a jejich inovace do konce 19. století (teze disertační práce)
    -Proměny tradiční lidové kultury v souvislostech snah o její ochranu a revitalizaci (na příkladu lidového oděvu a tance na Valašsku) (teze disertační práce)
    -Vesnický dům na Táborsku (Kozácku) a jeho vývoj v 19. století. Příspěvek k typologii lidového domu v českých zemích (teze disertační práce)
    -Vliv dominantní rukodělné výroby na formování a proměnu venkovských společenství na příkladu obcí Křižánky a Metylovice. Identifikace specifických forem rukodělné výroby (teze disertační práce)

    Návrh dalších možných témat:
    - Etnokulturní tradice v současné společnosti
    - Problematika nemateriálního kulturního dědictví: inovace, heritizace, identita
    - Kulturní paměť a etnická identita
    - Fenomén festivit v současnosti
    -Transmise lidových hudebních a tanečních tradic a jejich současná existence

Doporučený průchod studijním plánem

Upozornění:

Studijní plán nemá vyplněny žádné předměty.